Äitini ylireagoi :SSS

järkyttynyt

Otin tänään lävistyksen oikean korvani rustoon. Minulla on ennestään ollut jo molemmissa korvan lehdissä kaksi reikää ja tragus-lävistys. Joten lävistys korvassa ei ollut mikään usii juttu, mutta kuitenkin kun kerroin äidille asiasta, sai hän hirveän hepulin.

äiti suuttui todela paljon... Hän haukkui mut tyhmäksi ja idiootiksi ja etenkin itsekkääksi. Minun olisi kuulemma pitänyt ajatella äitiä ja jättää siksi lävistys ottamatta :o mitä äiti muka mun korvista kärsii???

ja lisäksi olin saanut jo "luvan" äidiltä lävistykseen etukäteen... niin ja olenhan sentään itsekkin jo 17v.

Elikkä nyt äitini sitten vihaa minua yhden lävistyksen takia. Ei se targus haitannut äitiäni melkein yhtään, mutta tämä uusi lävistys suututti äidin todella ja nyt hän sanoo epäonnistuneensa vanhempana :S

Voisin ehkä jopa ymmärtää äitiäni jos lävistys olisi naamassani(tai jos olisin muuten erittäin kuriton nuori... mutta kun en ole. pärjään koulussa erittäin hyvin jne.).

Valitukseni voi kuulostaa ehkä naurettavalta, mutta olisiko jollain ideoita, jolla saisin äitini rauhoittumaan ja toivoisin hänen lakkaavan häpeämästä itseään ja minua -.- Tämä tilanne on niittäin ihan käsittämätön.... en olisi ikinä omasta äidistäni uskonut!

9

1342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öalskid

      Omalla kohdalla kahden vuoden kinuamisen jälkeen sain vihdoin ja viimein luvan äidiltä käydä ottamassa huulikorun mutta kun mä kävin ottamassa noin 17 vuotiaana kulmalävärin ilman äitini lupaa niin siitä seurasi huutoa ja ainakin kahden pvän mykkäkoulu. Myöhemmin otin myös toisen huulikorun (entisen viereen) ilman lupaa, mutta sitten äitini ei enää jaksanut tapella lävistyksiä vastaan. Sama homma tatuoinneissa. Nykypäivänä äiti kehuu jos otan uuden tatskan et "onpas hieno" mut sitten kuitenkin jossain sivulauseessa mainitsee, että "kannattaako tuollaisilla mennä pilaamaan omaa ihoa". :)
      Itseni ja äitini kohdalla asiaan auttoi vain aika ja ymmärrys. Äiti on ymmärtänyt että lävärit ja tatskat ovat sitä minua itseäni, eikä kenelläkään ole siihen sanottavaa:)
      Toivottavasti äitisi leppyy ja uskoo siihen että ehkä myös sun kohdalla lävärit ovat sitä sinua itseäsi..:)

    • satuttaa

      Lähes poikkeuksetta äidit toivovat lastensa menestyvän ja tulevan kunnon kansalaisiksi. Äidit tietävät intuitiivisesti, että osa mahdollisuuksista luodaan jo perimäsää ja suuri osa tulee kasvatuksen myötä. Äideille on kaukea paikka, kun lapsi ei täytä tavoitteita.

      Jokainen avarakatseinen huomaa ilman mitään tutkimuksia, että tatuoinnit ja lävistykset eivät juuri koskaan ole menestymisen ilmentymä. Sensijaan niitä kertyy nykyisille ja tuleville riskikäyttäytyjille, itsetuhoisille, huumeiden käyttäjille, rikollisille, luusereille, väkivaltaisille... Tästä on tietysti vaikka kuinka paljon myös tieteellistä näyttöä.

      Alaikäisten huoltajien tulisi saattaa vastuuseen näille luvatta lävistyksiä tai tauointeja tehneitä. Kun oikeudessa kerrotaan kuluttaja-asiamiehen aiheesta antamasta kannanotosta, rapsahtaa tekijöille tuomio ja maksettavaksi mahdollisesti suuretkin korvaukset. Tatuoinnin poiston kohdalla tämä voi olla tuhansia euroja.

      • järkyttynyt

        "Jokainen avarakatseinen huomaa ilman mitään tutkimuksia, että tatuoinnit ja lävistykset eivät juuri koskaan ole menestymisen ilmentymä. Sensijaan niitä kertyy nykyisille ja tuleville riskikäyttäytyjille, itsetuhoisille, huumeiden käyttäjille, rikollisille, luusereille, väkivaltaisille... Tästä on tietysti vaikka kuinka paljon myös tieteellistä näyttöä."


      • itseäsi avarakatseisena.......

        Olen kolmikymppinen nainen, minulla on lävistys ja useampi tatuointi. Ilmeisesti minä en itse tiedosta olevani "itsetuohoinen huumeiden käyttäjä ja rikollinen luuseri ja vielä väkivaltainenkin" Missä ihmeen metsässä sinä olet kasvanut!!


      • IronPrincess

        naurettavaa yleistää tollanen asia. Mulla itsellani on lävistyksiä kasvoissa 5 kappaletta mutten silti ole mikään nisti tai muutenkaan "huono" ihminen. Mä olen absolutisti ja ylpeä siitä(ja ihan täysi-ikäinen ihminen,jos kuvittelet että olen ilman päihteitä vaan sen takia kun ei ole vielä ikää). Mä olen myös ylpeä siitä etten ole mikään massatuotannon tulos toisin kuin ilmeisesti sinä. Yleensä kaavoihinsa kangistuneet ahdasmieliset ihmiset jubailee niinkuin sä, olen tosi pahoillani kun pelkäät erilaisuutta noin paljon..
        Itselläni ei kuitenkaan ole mtn näitä ns. "massatuotantoteinejä" (joista kasvaa ahdasmielisiä ja kireitä ihmisiä jotka elävät toteuttaakseen vanhempiensa haaveet tai jotka yrittävät vain epätoivoisesti piiloutua muiden harmaiden ihmisten joukkoon)vastaan,saavatpahan meidät erilaiset paremmin esille!

        ^^Ja jos sinä saat yleistää niin sitten saan kai minäkin?


      • ...

        Kuuleppa nimim. ''satuttaa'': Ne sun tutkimustulokset missä kerrotaan, että rikollisilla on lävistyksiä johtuu siitä, että kun ihminen tuntee itsessään jotain kieroa (kuten narkkarien tarve addiktoitua johonki, rikollisuuteen taipuvaisuus jne) hän ottaa lävistyksiä/tatskoja koska haluaa korostaa itsessään niitä tuntemuksia. Olipa taas sinulta hyvin ajateltu siis, tollo.

        Jos joku viaton nuori ottaa lävistyksen koska se on muotia niin siinä tuskin on taustalla rikollisen tms ajatuksia...


      • satuttaa
        ... kirjoitti:

        Kuuleppa nimim. ''satuttaa'': Ne sun tutkimustulokset missä kerrotaan, että rikollisilla on lävistyksiä johtuu siitä, että kun ihminen tuntee itsessään jotain kieroa (kuten narkkarien tarve addiktoitua johonki, rikollisuuteen taipuvaisuus jne) hän ottaa lävistyksiä/tatskoja koska haluaa korostaa itsessään niitä tuntemuksia. Olipa taas sinulta hyvin ajateltu siis, tollo.

        Jos joku viaton nuori ottaa lävistyksen koska se on muotia niin siinä tuskin on taustalla rikollisen tms ajatuksia...

        Kumpa olisisitkin oikeassa nimimerkki "...". Tieteelliset kriteerit täyttävissä kansainvälisissä julkaisuissa esitellyissä tutkimuksissa on kuitenkin näytetty, että nuorten lävistykset ja tatuoinnit ovat tilastollisessa mielessä selkeä ennuste ajautumisesta myöhemmin keskimääräistä useammin edellisessä viestissä mainitsemiini ryhmiin. On tosiaan aihetta epäillä, että lävistyksillä ja tatuoinneilla on sijansa tässä ajautumisessa.


    • PerttaHirviö

      Olet 8n vuoden päästä itsekin äiti ja huomaat että äidit ovat aina oikeassa ja teet samoin omalle Feira-tyttärellesi. Huomaat samalla että lävistykset eivät olekaan tärkeintä mitä ihminen voi saavuttaa.

      • järkyttynyt

        eh... (onko joku väittänyt niiden olevan tärkeintä miä voi saavuttaa?)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4283
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3487
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1817
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1707
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1443
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      950
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      863
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      852
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      849
    Aihe