Tuli taas kerrattua,joka vuotinen vollotus hesalaiseten palkoista suhtessa maaseutuun.
Asuntojen hinnat tai vuokrat ja verotus kääntää tilanteen pönden eduksi nettotulojen suhteen.
Kyse on nyt 15000-40000e vuodessa tienaavista.
Eikä sitten kommentteja ,että kaupungissa on sitä sun tätä mahdollisuutta vaan kommentteja nettotuloista.
Statilaiset rikkaita ja pyh.
4
920
Vastaukset
- kämpät sikalliita
ja cittari on cittari oli se seinäjoella tai espoossa..
Asumiseen mennee iso osa tuloista, ja baareihin jos niikseen tulee..
Riippuu mistä roikkuu, mutta elämänlaatu on mielestäni parempaa "maalla".
t. Hesassa isolla palkalla asunut, nykyjään salon lähettyvillä pienemmällä palkalla oleleva.. - Statilainen
Rikkaita ja rikkaita...rikkautta on niin monenlaista.
Se nyt kuitenkin on selvä, että nettopalkat, ja miksei myös bruttopalkat, ovat pääkaupunkiseudulla muuta maata korkeammalla tasolla. Tietenkin asunnot ovat huomattavasti kalliimpia, joten lainanlyhennykset syövät reilusti tuon isomman palkan edun, siis asumisen jälkeen käytettävissä olevat varat ovat suurinpiirtein samaa luokkaa, huolimatta pääkaupunkiseudun korkeammasta tulotasosta.
Tuo mainitsemasi verotus, nyt ei tilannetta sen kummemmin käännä suuntaan jos toiseenkaan.
Toisaalta kaupungissa työsuhde-etuihin kuuluu auto paljon todennäköisemmin kuin maaseudulla/pikkukaupungissa, toisekseen kaupungissa liikkuminen julkisia liikennevälineitä käyttämällä on ihan mahdollinen vaihtoehto liikkumisen kannalta, toisin kuin maaseudulla, jossa työssä käyvä perhe yleensä tarvitsee arkielämästä ja menoista suoriutuakseen 2 autoa/per talous.
Totta on tietenkin myös se, että pääkaupunkiseudulla on reilusti enemmän harrastus, kulttuuri, koulutus, ravintola ym..vapaa-ajanvietto mahdollisuuksia.
Eikä tämä tietenkään siinä mielessä mikään suurkaupunki aluekaan ole, etteikö luonnonrauhasta pitäville löytyisi mahdollisuuksia nauttia hiljaisuudesta, esim. Nuuksion kansallispuisto, lukuisat merenrannoilla sijaitsevat ulkoilu/retkeily-alueet sekä tietenkin kauniita virkistyskäyttöön varattuja saaria.
Itse arvostan aikaisemmin työn takia muuallakin päin Suomea asuneena myös pääkaupunkiseudun ihmisten suvaitsevaisuutta, avoimuutta ja sosiaalisuutta.
Viimeisenä tietenkin pitää mainita, että jos eläkepäivillä vaikkapa mieli halajaa sinne maaseudun rauhaan, saa siitä pääkaunkiseudulla omistamastaan asunnosta sellaisen hinnan, että sillä voi sitten "pöndeltä" ostaa vaikkapa komean ja ison kelohonkahuvilan jos siltä sattuu tuntumaan, mutta toisaalta eläkepäivienkin viettäminen kaupungissa saattaa suurinta osaa "statilaisista" kuitenkin kiinnostaa enemmän, koska eläminen täällä on helpompaa ja näin ollen elämisen taso parempi edellä mainittujen seikkojen johdosta.- Ei mun ...
Tuttavapiirissä ole kenelläkään ja ovat taviksia niinkuin suurinosa suomalaisista.
- mikään
Ei mun ... kirjoitti:
Tuttavapiirissä ole kenelläkään ja ovat taviksia niinkuin suurinosa suomalaisista.
bonusauto kyseessä, vaan liisari. Tulee firmalle halvemmaks kun maksaa kilsat työajosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632162Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51815Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381324En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71970Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21885Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?155859Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19736
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93709