uskova

lapissa lomailleena ihmettelen noita poroja tuolla tien päällä....miten on mahdollista ,että porot päivystää tien päällä ja jotkut jopa ryntää tielle...eikö ne kuulu jonnekkin muulle ? Minun reissun aikana oli montA VÄHÄLLÄ PITI TILANNETTA poron kanssa...kuka korvaa jos vahinko sattuu... VASTATKAA POROISÄNNÄT jos kantti kestää !!!
terveisin :UULA
6616
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

joka vuosi liikennevakuutuksen yhteydessä
ja hirvi,porovakuutuksissa.Poroillahan ei
ole vastuuvakuutusta.

Äänestä

Älä tule lappiin lomalle!

Äänestä

Se vaan on kato mahdollista, kun poromiehiä ei koske mitkään lainsäädännöt: ne saa ajaa moottorikelkalla ilman kypärää, parkkeerata autonsa vaikka keskelle moottoritietä (niin, jos täällä semmosia olis) jos ne porojansa ettii jne... Ja porot saa tietysti laiduntaa joka puolella ja syödä ilmaiseksi, jottei köyhille poromiehille vain tule ylimääräisiä kustannuksia.

Hulluinta on se, että kun poro auton alle jää, se korvataan auton vakuutuksista (joudut maksamaan omavastuun) ja poromies saa tietysti oman suuren osuutensa, kun poronsa kökki keskellä tietä ja aiheutti liikenneonnettomuuden. Eikä ne poroista mitään vakuutuksia maksa, toisin kuin me autoista.

Asiaan tulee varmaan muutosta sitten, kun jonkun ison herran perheenjäsen kuolee porokolarissa....

Äänestä
  • on vahän ku hirvet etelämpänä.pitäs eteläläiset hirvet poissa tien päältä.enemmän niissä kolareissa kuolee ja pahemmin sattuu.joita ei porot miellytä ei kannata tulla tänne autoileen.poro on luonnon elukka ja se ei tottele vaikka kuinka kiellät menemästä tielle kuin ei myöskään hirvet,peurat,ketut,jänikset sun muutkaan.

    Äänestä

  • ne vain kirjoitti:

    on vahän ku hirvet etelämpänä.pitäs eteläläiset hirvet poissa tien päältä.enemmän niissä kolareissa kuolee ja pahemmin sattuu.joita ei porot miellytä ei kannata tulla tänne autoileen.poro on luonnon elukka ja se ei tottele vaikka kuinka kiellät menemästä tielle kuin ei myöskään hirvet,peurat,ketut,jänikset sun muutkaan.

    Väärin meni. Ei poro ole luonnon elukka, kyllä joka kisuralla on omistaja. Ihmeellistä vain, että poromiehet saavat pitää karjaansa toisten mailla. Ei kukaan muu elinkeinoharjoittaja saa pitää elukoitaan muiden omistamilla mailla. Porot pilaavat taimikoita, kuopivat pellot pilalle ja särkevät mansikkamaat sekä taajamien kauniiksi laitetut pihat. Kaupungissakin on nykyisin vaeltavia porotokkia, jotka pilaavat istutukset.Kyllä tähän pitää ehdottomasti tulla muuotos, porokolarit myös joka päiväisiä. Laitetaanko adressi?

    Äänestä

niin, että vasanmerkityksen jälkeen poromies siirtää kisuransa tien varteen ja alkaa opettamaan niille missä kohen tietä kannattaa olla. Mitä korvaamiseen tulee niin ei POROMIES ainakaan mitään korvaa...Kyllähän ne kohta kaikkoavat tieltä, kun villieläimellä alkaa tarhakausi ja saa popsia AIV-rehua... niinhän se on tehnyt aina vapaana ja villinä luontokappaleena...ja joku hullu vielä ostaa kisuran rapaa...no huh huh

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lars kirjoitti:

lapissa lomailleena ihmettelen noita poroja tuolla tien päällä....miten on mahdollista ,että porot päivystää tien päällä ja jotkut jopa ryntää tielle...eikö ne kuulu jonnekkin muulle ? Minun reissun aikana oli montA VÄHÄLLÄ PITI TILANNETTA poron kanssa...kuka korvaa jos vahinko sattuu... VASTATKAA POROISÄNNÄT jos kantti kestää !!!
terveisin :UULA

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu