vaikea tilanne,auttakaa

"itkupilli"

Jos lääkäri määrää sairaslomaa kiusaamisesta aiheutuneeseen masennukseen 2-kuukautta ja sanon itseni irti työpaikastani,niin kuluuko karenssiaikaa sairasloman ajalta?

Uuteen työpaikkaan mennessäni olin hidas,paska,ammattitaidoton palkkaukseen nähden,kuin ilmaa kaikille.Jos yritin sanoa jotakin,niin kaikki käänsivät päänsä pois.Ei pyydetty tauolle,tiuskittiin,ei tervehditty,töitä ei neuvottu ym."mukavaa".
Parannusta on tapahtunut,mutta itsetunto on aivan nollassa,mikään ei huvita,en edes välitä tapailla ystäviä sillä kuvittelen heidänkin inhoavan itseäni.No,ovat varmaan kyllästyneet masentuneeseen kaveriin...
En enää tunne itseäni samaksi iloiseksi ihmiseksi ja saan kotona raivareita ja itkukohtauksia.
Töissäkin pillitin melkein mitättömästä syystä ja siitäkös taas pilkataan...olen itkupilli.
Ottaisin välittömästi loparit,jollei asuntolaina painaisi.Uudelleenkoulutuskin kiinnostaisi,mutta samasta syystä sekin tuntuu mahdottomalle.
Nykyiselle alalleni en enää halua,kiitos työ"kavereiden".
Noniin,lyökää lyötyä,mutta ainakin helpotti kun sain purata tänne tuntojani.
Mitä tekisitte tilanteessani,vai painiskeletteko samojen ongelmien kanssa?

P.S.Olipa vaikeaa tuo kirjoittaminen kun ei nykyään tahdo pysyä ajatukset kasassa ja muisti pätkii:(

12

1665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole sinussa

      Syy ei ole sinussa, vaan sairaassa työyhteisössä. On väärin, että aina se kiusattu joutuu lähtemään. Saamasi kohtelu ei ollut oikeudenmukaista eikä normaalia. Työpaikkakiusaaminen on vakava rikos ja juuri siitä on tapauksessasi selvästi ollut kysymys.

    • kiusattu myös

      Älä irtisanoudu itse, jos ei ole uutta työpaikkaa tiedossa. Ole sen sijaan sairauslomalla niin kauan kun lääkäri sitä lisää määrää. Jos ja kun ilmapiiri ei sairauslomasi aikana parane (pikemminkin se pahenee) niin käynti työpaikalla "sairastuttaa" uudelleen ja sen jälkeen haet vain lisää sairauslomaa.

      Tässä vaiheessa mikä tahansa työnantaja kiinnittää huomiota tilanteeseen (voit kertoa sairauslomasi syyn) ja ryhtyy asiassa toimiin. Voi olla että sinut irtisanotaan laittomasti tai tarjotaan lämmintä kättä ja puolen vuoden palkka - miten vain niin olet voitolla. Jos tapahtuu laiton irtisanominen, viet tietenkin sen käräjille ja vaadit korvauksia.

      Työpaikkaa jossa kiusaamiseen ei puututa, ei pidä laskea halvalla. Voihan käydä myös hyvin (ainahan ihmeitä tapahtuu) ja ilmapiiriasiaan puututaan, jonka jälkeen saattaisi olla mahdollista että voisit jatkaa töitäsi normaalisti. Tosin tällaisia tapauksia harvemmin tulee vastaan.

      Mutta miten vain, älä irtisanoudu missään tapauksessa itse! Sitä juuri kiusaajasi yrittävät, joten älä anna heille sitä onnistumisen iloa! Muista, että saat sairauslomaa lisää vaikka loputtomiin, niin kauan kun työpaikan sairas ilmapiiri aiheuttaa sairastumisen.

    • HCD
    • kokemusta asiassa

      Jos saat lääkäriltäsi lausunnon jossa todetaan sinun sairastuneen työpaikkakusaamisen takia, niin sinulle ei tule työkkäristä karenssia.
      Juttele siis lääkärisi kanssa. Itse sain lausunnon eikä karenssia tullut. Tosin kesti ennenkuin työvoimalautakunta - tai mikä lie olikaan - oli käsitellyt asian. Tarkista asia lekuriltasi

    • masennukseen

      hei
      haethan apua sun masennukseen. Ihan riippumatta siitä mistä se johtuu.
      Sulla on oikeus olla onnellinen ihminen niinkuin kaikilla muillakin. Ja ihmisellä olis oikeus jopa saada nauttia työntekemisestä ja työpaikalla olostakin.
      Mun työnilon on tappanut tehokkaasti työpaikkakiusaaja, esimies. (nainen). Häntähän ei koskaan saada sillä perusteella erotettua. Ikävää.

      Toimi, älä jää siihen pahaan oloon! Pyristele vastaan.

      • samassa jamassa

        Henkinen väkivalta satuttaa samoin kuin fyysinenkin. On vaan helpompi nähdä ,että kun joku on motannut naamaan, se on turvoksissa ja verta tulee nenästä...

        Henkisestä väkivallastakin voi toipua.Mutta se vie enemmän aikaa. Joskus voi maailma näyttää ihan erilaiselta.

        Hae apua, ihan totta


      • samaa kokenut
        samassa jamassa kirjoitti:

        Henkinen väkivalta satuttaa samoin kuin fyysinenkin. On vaan helpompi nähdä ,että kun joku on motannut naamaan, se on turvoksissa ja verta tulee nenästä...

        Henkisestä väkivallastakin voi toipua.Mutta se vie enemmän aikaa. Joskus voi maailma näyttää ihan erilaiselta.

        Hae apua, ihan totta

        Hae apua ehdottomasti, luottamusmies, työsuolejuvaltuutettu, ja siitäkin ylempiin portaisiin.

        Kiusaamiseen on saatava loppumaan. Mitä järkeä on laittaa ennenaikaiselle eläkkeelle, kun "vatupassin" lääkärit sen sorvaa lausunnoillaan, miten vihamiehet haukkuu.


      • onko diagnoosia?
        samaa kokenut kirjoitti:

        Hae apua ehdottomasti, luottamusmies, työsuolejuvaltuutettu, ja siitäkin ylempiin portaisiin.

        Kiusaamiseen on saatava loppumaan. Mitä järkeä on laittaa ennenaikaiselle eläkkeelle, kun "vatupassin" lääkärit sen sorvaa lausunnoillaan, miten vihamiehet haukkuu.

        Tarkoitat varmaan, että "vatupassilla" eli mittatyönä tehdään kiusatulle eläkepaperit.Miten työpaikalta kiusaajat haukkuu.

        Onko tähän vieläkään oikeaa diagnoosia olemassa? On ikävää, että ihminen kantaa väärää diagnoosia läpi elämänsä. Ja se saa lisää syrjintää aikaan, kun paperit kulkee viranhaltijalta toiselle.

        Kaikkein pahinta, jos mielenterveys kyseinalaistetaan ei tule missään uskotuksi.


    • Samma här

      Kannattaa selvittää huolellisesti etukäteen työkkäristä, mikä on tilanne.

    • "itkupilli"

      ja neuvoista.
      Tein päätöksen,että kun seuraavan kerran joku tiuskaisee tai haukkuu niin marssin työterveyshuoltoon.Siellä lääkäri kyllä tietää tilanteen joten eiköhän sieltä apua saa.

      Kertokaahan kiusatut,miten työ"kaverit" ovat suhtautuneet teihin palattuanne saikulta takaisin työhön. Onko tilanne entistä hankalampi?

      Työpaikallani on sellainen kiusaaja joka on kuin enkeli silloin kun johtaja on paikalla,vaan annas olla kun tämä häipyy niin enkelin tilalle astuu itse paholainen joka saa muut yhtymään ivailuun.

      Kohta minulla hämärtyy kiusaamisen raja ja alan pitämään kaikkea normaalina,ansaittuna.

      onko tuttua?

      • jännä ilmapiiri

        Olin pitkällä sairauslomalla toukok.-elokuun alkuun. Oli oikein kuuma kesä ja sain lekotella rannalla. Sitähän ei sairauslomani kieltänyt. Kun tuli töihin kaikki katseli kuin "yököt aurinkoon". Näin selvästi, että minusta oli supateltu. Kahvipöydässä näin esimieheni tuijottavan ilmeen. Hän katsoi sillä silmällä "mikähän tuonkin korvien välissä on vikana". Vähän aikaa meni, niin käskettiin hakemaan sellainen sairausloma, että on "väsymys poissa".Tein käskyn mukaisesti ja sillä tiellä olen työelämästä pois.


      • on hyvä, että puhutte kirjo...

        On hyvä, että puhutte kirjoituksillanne tänne nettiin. Se auttaa monta. Tähän, kun ei ole vielä selkeetä avunantopaikkaa. Lääkärit ovat jäykkiä ja virallisia. Kirjoittavat jotain lääkettä, että pian pääsevät potilaasta eroon. Tässä onkin tulevaisuuden yksi ammattiala, joka tulee työllistämään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4283
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3487
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1817
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1707
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1443
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      950
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      863
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      852
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      849
    Aihe