kolmekymppiset häämöttää, ja kunto rapistuu... tupakanpolton lopetettuani 10 vuotta sitten kiloja on tullut tasaisen tappavaan tahtiin. Oikein *ituttaa, kun ennen olin niissä mitoissa missä teinit on nykyään. Blääh. Mutta pääsinpäs irti tupakasta!
Eli toiveena olisi saada joku mittari. Lenkkeilen koiran kanssa päivittäin, talvella lyhyemmät lenkit koiran lyhytkarvaisuuden takia. Nyt pitäis sitten saada jotain tietoo kuinka kovaa pitää mennä.
Parhaimpina päivinä olen kävellyt noin 6 km lenkin tuntiin, ja vauhti on ollut mielestäni kohdallaan. Kuitenkin olen 9 tuntia päivässä jaloillani, enkä aina tietenkään jaksa kovin tehokkaasti kävellä, koska teen ruumillista työtä.
Mikä kannattaisi ostaa? Sykemittarit ei ilmeisesti näytä matkaa ollenkaan, mutta olisihan se kiva jos tietäisi myös matkan.
Polareita on aiemmissa viesteissä kovasti, hm, ei ainakaan kehuttu. Sellaista juuri ajattelin...
Hintaa saisi olla jotain 200 €, maksimissaan, ettei tule konkurssi lompakkoon.
Talveksi olen suunnitellut cros-trainerin ostoa... Meiltä löytyy jo vähänkäytetty Tunturi-kuntopyörä, mutta kannattaisiko ostaa traineria. Ongelmia on ollut selän kannassa (tässä iässä!), joten saisihan sillä vähän liikkuvuutta yläkroppaan.
Suositelkaa ja sitten ei =)
Kuntosalihan olisi ihanneratkaisu, ja sitäkin testasin, mutta ei ollut minua varten. Toisekseen kun koira joutuisi sitten olemaan aika paljon yksin, ja mieskin saisi kotona kuntoiltua, kun ei töiltään mihinkään kerkeä ja jaksa lähteä.
Kiitos viesteistänne, hyviä lenkkeilykelejä kaikille!
Lähden tästä kohta lenkille, katsotaan miten jaksan kävellä työpäivän päätteeksi. Toivottavasti mieskin lähtisi... työpäivän päätteeksi myös...
sykemittari
2
370
Vastaukset
- Tai_ga
Takuu toimii ja huolto myös. Käyttötavarathan eivät ole ikuisia. Polarilla 2v takuu. Suunnon mittarin myös kivoja ja hyviä, mutta kalliimpia.
Suosittelen perusmittaria polar F6 tai jos haluat vähän edistykseellisemmän niin polar F 11. Jälkimmäinen löytyy omasta ranteesta ja olen ollut ihan tyytyväinen. Kuntotestaus tosin on hyvä tehdä vaikka pyöräergometrillä, sillä polar ei tässä ole ainakaan omalla kohdallani paikkansa pitävä.
Juoksuun suunnitellut mittarit näyttävät mun muistikuvien mukaan matkat ja askeleet myös, mutta ovat huomattavasti kalliimpia.
Selkää varten suosittelen fyssarilla käyntiä. Hän tekee juuri sinun selällesi parhaat täsmäharjoitteet joita voit harjoittaa kotona. Tästä pienestä panostuksesta on etua koko loppuelämäksesi! Kävely on myös erittäin hyvää selälle, kun teet sen hyvillä kengillä ja kiinnität huomiota keskivartaloon ja askellukseen. Vatsalihastreeniä myös selkävaivoihin!
Kyllä vielä tässä iässä (itsekin kolmekymppinen) voi tehdä suuria muutoksia kokonaiskuntoon varsin pienillä asioilla. Nimenomaan säännöllistä liikuntaa, riittävällä rasittavuudella ja sopivasti lepoa. Kilojen tiputtamiseen tarvitset myös ruokavalioremonttia.
Käy katsomassa www.kalorilaskuri.fi ja perehdy ruokavalioosi. Mieti miten saisit siitä paremman.- ja osan harjoituksista
voi tehdä kotona, osan ei. Työni on hyvin yksipuolista, eli kohdistuu vain toiseen puoleen selkääni, joten pitää olla skarppina, että muistaa vaihtaa asentoa.
Kävelyksi fyska suositteli selkärangan kierron tekevää liikettä, eli rintakehä ja lantio heilumaan, on ollutkin tosi hyvä juttu!
Pitänee hankkia jokin vekotin käteen... ja jättää karkit pois, nyyh. Ainoa pysyvä ilo on ollut elämässä karkit...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624341Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653538Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591861Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251734Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991457Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18896Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115862