Kumpi lihottaa enempi, jos juon 12 kaljaa ja pullon punkkua vai jos syön pussillisen salmiakkimakeisia? Yritän päästä alkoholista eroon, mutta tykkään popsia namuja esim. lueskellessa.
Alkoholi vai karkit?
Oolofi
43000
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ovat salmiakit.Etenkin pitkän päälle.
Yhdessä oluessa on jo 100 tyhjää kaloria, ja viinipuollossa on niin paljon sokereita ym... Syö mielummin salmiakkia mutta sitäkään ei kannata koko pussia kerralla vetästä naamariin.
Salmiakkipussissa on 700-800 kcal (200 gramman pussi), kun taas oluessa on puolessa litrassa hiukan yli 200 ja punaviinissä 350 kcal. Jos issi juot 12 olutta ja pullon punaviiniä, saat niistä yhteensä yli 3000 kcal. Eli jos vaihdat nuo juomat salmiakkipussiin, saat (kilo)kaloreita reilut parituhatta vähemmän. Salmiakki on siis parempi vaihtoehto kaloreidenkin kannalta.
Tarkoitin siis sanoa, että "jos SIIS juot 12 olutta ja pullon punaviiniä, saat niistä yli 3000 kcal. Osa on täällä näköjään aika tarkkoja oikeinkirjoituksesta, siksi korjasin. (: