Lähes vhh elämä

-Ainu-

elikkäs, olen ajatellut nyt paljon erilaisista dieeteistä luettuani kokeilla vähentää hiilihydraattien määrää ruokavaliossani. Olen niin kyllästynyt ainaiseen turvotukseen ja mitään muuta syytä en sille keksi kuin liiallinen hiilihydraattien saanti, koska syön muuten terveellisesti. Helppoa tästä ei tule koska pidän tosi paljon leivästä ja tuntuu että siitä luopuminen on se vaikein juttu. Mutta pakko yrittää :)

Luovun siis kaikesta mihin on vähänkään käytetty valkoista jauhoa, perunasta, pastasta, riisistä, sekä leivästä..Ainoa mistä päätän olla luopumatta on puuro (neljän viljan- sekä kaurapuuro), nimittäin minulla on taipumusta ummetukseen ja puuro tuntuu olevan ainoa asia mikä pitää vatsani jotenkin kunnossa. Joten eihän yhdestä puuroannoksesta päivässä ole haittaa? Mikä on päivän hiilihydraattikiintiö?oliko se max 50g/vrk.?

miltäs tää kuulostais? kaikki vinkit on tervetulleita! luotan kokemuksen syvään rintaääneen ;)

6

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos saat pysymään hiilareiden tason 30-50 grammassa niin syö vaan puuroa, mutta älä ota leipää sitten lainkaan. Kaurapuurossa on 7,9 grammaa/100g hiilareita. Minulla vaan tuo kaurapuuro ei pidä nälkää ja siksi siirryin munakkaisiin. Minä vältin ummetuksen juomalla tarpeeksi vettä ja elimistö kyllä tottuu ja vatsa toimii, alussa saattaa olla joitakin vaikeuksia, mutta ne menevät ohi.

      • -Ainu-

        Niin vähän ajattelinkin, että tuo puuro olisi päivän ainoa hiilihydraattiannos, joten leipä sitten kokonaan pois. Minulla taas puuro vie nälän hyvin ja pitää sen kauan poissa, joten puurosta en luovu :)

        vettäkin juon hyvin runsaasti päivän mittaan, mutta ummetusta vaan tuppaa olemaan :( se on tosi kurjaa, mutta minulle on puurosta ollut eniten apua :)


      • kysyjä ja
        -Ainu- kirjoitti:

        Niin vähän ajattelinkin, että tuo puuro olisi päivän ainoa hiilihydraattiannos, joten leipä sitten kokonaan pois. Minulla taas puuro vie nälän hyvin ja pitää sen kauan poissa, joten puurosta en luovu :)

        vettäkin juon hyvin runsaasti päivän mittaan, mutta ummetusta vaan tuppaa olemaan :( se on tosi kurjaa, mutta minulle on puurosta ollut eniten apua :)

        vastaaja olla sama henkilö.
        Taas näitä juttuja mihin kiva vastata.
        Miten joku voi olla muka melkein samalla minuuttilukemalla jo kiittelemässä vastauksesta.
        Ei olla hölmöjä vaikka ollaan laihoja.


      • tekisin
        kysyjä ja kirjoitti:

        vastaaja olla sama henkilö.
        Taas näitä juttuja mihin kiva vastata.
        Miten joku voi olla muka melkein samalla minuuttilukemalla jo kiittelemässä vastauksesta.
        Ei olla hölmöjä vaikka ollaan laihoja.

        Ehkä joku odottaa kysyssäriinsä vastausta, ja käypi siksi usein kuikuilemassa.


      • oikeassa
        tekisin kirjoitti:

        Ehkä joku odottaa kysyssäriinsä vastausta, ja käypi siksi usein kuikuilemassa.

        Varsinkin jos ei ole muuta elämää ja näin kauniina kesäpäivänä ei mitään tekemistä kuin kurkkia vastauksia.
        Lähdenkin torille ostamaan kanttarelleja.
        Menkää ulos.


    • JariJo

      Tavanomaisessa puuroannoksessa on hiilareita noin 23 grammaa eli ei vhh-ruokavalio kaadu puuroon päivässä. Tietysti annosta voi koittaa hieman pienentääkin. Puuro kannattaa syödä aamulla, kun hiilarivarastot ovat tyhjimmillään ja laittaa reilu voisilmä, jotta sen sokerirasitus tasaantuisi hieman. Raejuustoakin jotkut laittavat puuron sekaan ja sekin voi auttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      92
      3483
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2468
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      14
      2374
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      63
      2244
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      16
      2118
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      77
      1091
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      567
      1077
    8. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      995
    9. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      986
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      939
    Aihe