Olen aikaisemmin kirjoittanut tänne suhteen vaikeudesta ja tulevaisuuden pelosta. Oma tilanteeni on ollut mutkainen sillä minun kihlattunu on kotoisin etelä-amerikasta jossa asuimme vuoden päivät ja sitten minun työt loppuivat ja viisumi päättyi enkä tänä vuonna enään pääse hänen maahansa. Enkä oikeen voi elää hänen maassaan ilman työtä, opiskelu kallista samoin kun asumiskustannukset.
Vietimme juuri ihanan kuukauden yhdessä Suomessa. :) eilen aamulla hän sitten lähti kotiin. Missä häntä odottaa hyvä työpaikka,perhe ja ystävät. Haiken tunnelmin vietimme koko viime viikon, ei ollut tietoa koska seuraavan kerran näemme.
Perjantaina saimme kuitenkin iloisia uutisia ja suuri surumme joka oli piinannut meitä jo kuukausia siita etta mita meille tapahtuu koska yhdessä olo on vaikeaa jos ei voida olla samassa maassa ja työn saanti näytti vähän harmaalta vaikka hän onkin korkeasti koulutettu hänen maassaan.
Mutta kuitenkin perjantaina tuli tieto että han SAI töitä, samasta firmasta kun nykyisinkin työskentelee omassa kotimaassaan.Firma joka on yllättäen suomalainen. :) ja työt alkavat 3vk päästä!! kun tarpeeksi uskoo ja tekee töitä niin kyllä tuloksiakin saa ;)
Nyt vaan toivotaan etta työlupa saadaan nopeasti ja päästään samankaton alle taas!!!!
kaikille vaan voimia ja tastelun tahtoa!
Rakkaus voittaa aina :)
VIHDOIN JOTAIN
sipsu
3
720
Vastaukset
- bidrali
Onneksi olkoon! :D
Itsellenikin tuli hyviä uutisia opiskelun suhteen. Mieskin oli iloinen. Hänkin varmaan alkaa opiskella uutta ammattia. Siltä osin siis ei huolta moneen vuoteen. - kuulla!
Onnea :-) Kiva lukea välillä iloisia uutisia.
- taas uskoa eteenpäin
Että asiat järjestyy, mies aloittelemassa töitä
muualla ja perhe täällä odottaa onnistuuko vai miten käy.Paljon onnea matkaan teille taas ja meille kaikille, oli ihanaa lukea onnistumisesta ja että sinnikkyys palkitaan aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 484046
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131910Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631374Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951306Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681205Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51081- 47961
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334930Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥28929En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?40917