Tuosta lehen uutisesta tulee hyvä mieli kun ei kaikki ole metsästys seuroissa ja kaikkihan tietää hirviä olevan tuhottomasti kun autoilee on se liikenneturvallisuutta parhaimmillaann ja saa lihaa sellaiset jotka ei omista maata että pääsis hirviporukoihin.?
Torniossa aloitettiin hirvenmetsästys liian aikaisin. Hirvi kaadettiin salaa Aapajärvessä Pilkkavian metsäautotien varressa viime torstain tai perjantain aikana. Hirveen oli jouduttu ampumaan useampi laukaus kiväärillä ja se oli nyljetty paikan päällä
Torniossa aloitettiin hirvenmetsästys liian aikaisin. Hirvi kaadettiin salaa Aapajärvessä Pilkkavian metsäautotien varressa viime torstain tai perjantain aikana. Hirveen oli jouduttu ampumaan useampi laukaus kiväärillä ja se oli nyljetty paikan päällä
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kirjain tainut jäädä kirjoittajalla jos ei sitte näitä hiven aineita tarkoittanut........
logikalla voit käydä ryöstämässä pankin, jos et satu olemaan tilinomistaja, jotta voisit nostaa säästöjäsi.
idioottimaisia mielipiteitä olla, mutta onko niitä ihan pakko julistaa täällä?
Ei tosiaan mahdu minun päähän että valtio omistaa metsän eläimet?? kuka ne on suomelle antanut!!häh.Entäpä jos se hirvi olikin Ruottalainen.Aatellaanpa vaikka poroja eikhän neki ole Suomen metsistä otettu ja ei saamelaisia vainota poron tappamisesta vai onko se poro joku saamelais mutaatio jonka joku esi saamelainen on synnyttäny mettään ja siten ei olekkaan valtion omaisuutta. Aivan liika suuren mittakaavan saa yks hirven kaato. Sitä toitotettaan joka uutisissa (paikallis)ja toivotaan että joku naapurin kyylä akka/ukko olisi jotakin vilppiä nähnyt sälekaihtimien takaa,siis poliisi luottaa kateellisiin naapureihin ja vetoaa heihin. Ja mikä parasta poliisi ilmoitti että saa se salakaataja itsekkin ilmoittautua poliisille... että silleen .