aloitin tänään!

hoikaksi

Aloitin tänään VHH-dietin. Luin, että saa vaan syödä 20mg hiilihydraattia. Ajattelin, että helppo nakki, mutta jo 30 g muroja on se 20 mg...vai oonko ihan väärässä? aamulla söin sen 30 mg muroja jugurtin ja maidon kera. Nyt kun tulin töistä valmistin herkullisen salaatin, jossa lisänä maissia (onko sallitua?) sieniä, tomaattia, kurkkua, kaprista ja kastikkeeksi rypsiöljyä. Paistoin myös turskaa pannulla. Käytänkö rasvana marfariinia, rypsiöljyä vaiko oliiviöljyä? Mikä rasvoista vähien kaloreita antavin?
sori oon aloittelia...testaan tätä diettiä nyt ekaa kertaa. En ole oikeastaan ylipainoinen, mutta haluaisn pudottaa hitaasti, mutta varmasti n. 3 kg:a. Aikaa minulla on 2,5kk!

4

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • milligramma sentään

      Ensinnäkin Atkinssissa aloitusvaiheessa sallitaan se 20 grammaa hiilareita. Mutta ei ole pakko pitää noin tiukkaa linjaa, hiilaritietoista ruokavaliota voi noudattaa muutenkin.

      Ja toiseksi. Söit sitten 30 mg muroja :D

      Muroja ei muuten kannattais syödä ollenkaan, järkikin sanoo, että ne ei oikein mitenkään kuulu tähän ruokavalioon. Maissi pois myös. Voi ja oliiviöljy ok, eikä niistä kaloreista niin väliä, kun ei niillä rasvoilla lotrata.

      Tutustu http://www.fineli.fi/

      • hoikaksi

        Mitä oikeen sekoilin siis söin 30 g muroja. pois se mg...mutta kiitos tiedosta!


    • iitaliini

      Katsopaas täältä vinkkejä, miten voit vähentää hiilareita helposti.

      http://www.luontaisnetti.fi/ravitsemus_etu.htm

      Itse olen nyt viikon verran kokeillut tuota ruokavaliota enkä kyllä ole kaivannut mitään leipää tahi puuroa, muroista puhumattakaan.

      Kalaa en ole syönyt enkä syö!

      Tarkoituksenani ei ole lopettaa leivän synötiä kokonaan, mutta näin alussa kokeilen sitäkin.

      Hiilarit on minulla pysyneet n. 50 g/vrk, vähimmillään oli n. 30 g, enkä alemmaksi pyrikään.

    • tänään myös

      Kokonaan en jätä ruisleipää mutta yritän tulla toimeen yhdellä siivulla kun en välitä mistään muustakaan viljasta.
      Tänään aloitin kahvilla ja 2 kanamunalla ja karjalanpiirakalla kun en tohtinut heittää sitä roskiinkaan.
      Onkohan karjalanpiirakassa paljon hiilareita kun ei torilla ostetuissa ole tuotesepityksiä.
      Mulla on tota ylipaino painan 72kiloa ja olen 168sm joten 5-10kiloa pois. Mutta ei kiireellä aikaa on vaikka ikääkin 55v ja nainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2371
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      344
      1971
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      24
      1856
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      10
      1653
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1478
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1022
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      17
      990
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      855
    9. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      840
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      798
    Aihe