Ovatko uskollisia?Osaavatko kokata hyvin?Miten onnistuu pitempi parisuhde?Kaikki kokemukset olis kiva olla kuulematta :)
kokemuksia azerbaidzanilaisista?
1
286
Vastaukset
- Neuvostoliittoa
Azerbaidzhan on entistä Neuvostoliittoa, mutta siellä on todella vähän venäläisiä, joten todennäköisesti puhut azerista?
No, azereilla on tietenkin oma kulttuurinsa, kielensä ja uskontonsa (islam), mutta luulisin, että neuvostohistoria on jättänyt leimansa kaikkiin.
En oikeastaan tiedä, kun en ole koskaan juuri Azerbaidzhanissa, mutta esim. Kazakhstanissa olen käynyt, joka on tietenkin ihan eri osoitteessa, mutta sen neuvostohistorian osalta samassa tilanteessa.
No, sen pohjalta voisin VEIKATA, että ei ole kulttuuri niin kauhean kaukana omasta. Riippuu tietenkin myös iästä jne, huoh. Ei voi oikeasti hirveästi sanoa, kun ei tunne kyseistä henkilöä eikä edes sitä kulttuuria hirveästi.
Mutta itse Neuvostoliitossa lapsuuteni eläneenä, mulle on joku mielikuva muodostunut kaikista eri NL:n kansallisuuksista. Azerbaidjan... hmm... siellä on ollut NL:n hajoamisvuosina jotain sotaa Vuoristo-Karabakhissa ja on tuntunut jotenkin vaaralliselta paikalta.
Muuten, hmm.. Azerbaidjan.. kysynpä mun venäläiseltä mummolta.. :)
Kysyin :) Hän kertoo (ja sen muistin sitten itsekin), että Baku on ollut suosittu kesälomakohde NL:ssä. Sitten muisti jonkun Azerbaijanilaisen säveltäjän... Ja kertoi itsekin olleensa kerran lomalla Bakussa :)
Kertoi, että on yrittänyt bongata edes yhden humalaisen ja ainoa, jonka oli nähnyt oli venäläinen nainen :) Kertoi myös, että olivat kovia kusettamaan. Tavarataloissa ei ollut hintalappuja ja torilta kun osti hedelmiä tuli aina kusetusta.
Nojoo, Azerbaijan on ehkä yksi vähiten eurooppalaisvaikutteita saanut entinen neuvostotasavalta.
Ja anyway, ei voi yleistää ihan kansallisuudella, millainen ihminen on. Riippuu taustasta tosi paljon. Perhe, koulutus jne. Lisäks kaikki yksilöitä yada yada bla bla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."372086Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1701858- 1151289
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711130- 91875
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli71835Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki43826Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.75791Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347931753- 54671