Dieselit vetävät ostajia automarkkinoilla

Kestävä kehitys

Öljyn hinta on hurjassa nousussa. Nousevat kansantaloudet kuten Kiina ja Intia ovat räjäyttäneet öljyn kysynnän. http://www.oilnergy.com/1obrent.htm#since88

Suomalaiset ovat vähän hitaita hoksottimiltaan ja tuovat vielä maahan muualla hylättyjä isoja bensa-autoja. Käytetyssä autossa ei paljon ole vaihtoarvossa menetettävää, mutta uuden ison bensa-auton hankinta on kyseenalaista.

Suosituimpia dieselautot ovat Belgiassa (72,6 %), Ranskassa (69,1 %) ja Itävallassa (64,7 %). Koko Euroopassa saavutettiin 50 prosentin rajapyykki vuonna 2006. Suomessa dieseleitä myytiin viime vuonna ennätykselliset 20,3 prosenttia.

2

629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kateudesta

      ja vielä isoja volvoja ja bemareita juuri sellaisia autoja joita ei kalliin bensan maihin pitäisi tuoda lainkaan puhumattakaan tuosta amerikan apinoinnista ja 50-luvulta alkaen olevat saastutuslaitokset v8-koneineen mutta ehkä tuo vero ja isältä pojalle peritty angsti dieseliä( 60-luvun aikaista)vastaan ottaa vielä järjeltä voiton mutta tulevaisuuden autoilijoiden pitää jo ajatella muutakin kuin itseää ja ajella mahdollisimman taloudellisella autolla kaikin puolin

    • kalllistuu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4640
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      177
      3646
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      67
      2083
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1084
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      989
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe