Olen erittäin pitkän ja vaikean ajattelun jälkeen päätynyt eroon.
Puhunut olen puolisolleni asiasta jo useammankin kerran,mutta hän on joko hiljaa tai syytää kaiken paskan päälleni.
Keskustelua ei asiasta synny.
Lapset haluaisimme kumpikin ja siitäkin on mitä ilmeisemmin taisteltava.
Olen aika rikki,epäilemättä puolisonikin,mutta lapsista en voi luopua,en mitenkään.
Olen ihan tyhmänä tämän asian kanssa,enkä tiedä minne pitäisi ottaa yhteyttä.
Yhteiseloa takana lähes 18 vuotta.
Auttakaa vähän,miten etenen asiassa.
helvetillistä
4
1029
Vastaukset
- -eronnut rouva-
No jos kerran eron haluat, niin sitten vaan luet ekaksi ohjeet avioeron hakemisesta täältä: http://www.oikeus.fi/5897.htm Sitten väsäät ihan avioerohakemuksen I-vaiheen paperin menemään,printtaa kuponki tästä: http://www.ylojarvi.fi/mp/db/file_library/x/IMG/16540/file/AVIOEROHAKEMUS.pdf . Osoitteen voit alueesi kärjäoikeuteen hakea täältä: http://www.oikeus.fi/9228.htm
Kun olet tämän tehnyt, otat yhteyttä tuomariin tai oikeusaputoimistoon, jonka osoitteen löydät täältä http://www.oikeus.fi/4311.htm . Tämä yhteydenotto on siksi, että voitte jo heti alkaa tehdä ositusta. Siinä juristi on oivallinen apu ja asiat sujuvat laillisesti.
Sitten on ennen eron II-vaiheen pareria (6-12 kk I-vaiheen jättämisestä) käytävä sopimassta Sosiaalitoimen lastenvalvojalla lapsen elatuksesta. Se täytyy liittää I-vaiheen hakemukseen.
Jos tästä asiasta tulee kiistaa, niin sitten menee kärjöinniksi ja siinäkin tarvitset juristin apua.
Mutta etköhän näillä pääse alkuun.- edelliseen tekstiin...
Siis pieni lyöntivirhe:
Lasten elatussopimus tulee liittää vasta II-vaiheen avioerohakemukseen.
- yksinkertaistahan se
Siis tämä on avoero eikä avioero?
No ei siinä ole sitten yhtään mitään muuta kuin että hankit asunnon ja lähdet, lapset mukaan. Ja sitten juristin pakeille, jos omaisuuden jaosta, lasten huollosta ja/tai elatusmaksuista meinaa tulla riitaa.- kokemusta on
Ohjeena voisin antaa älä ala syyttelylinjalle se ei johda mihinkään vaan yritä rakentavasti keskustella asioista, niin voitte yhdessä olla kavereita vielä eron jälkeenkin. Kaikilla on silloin parempi olo niin myös lapsilla.Kumpikaan teistä ei sen parempi ole vaan molemmilla on omat virheensä näin itse toimin ja olemme hyviä kavereita ja lapset ja sukulaisten välitkin ovat pysyneet hyvinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",365262Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1522492- 1502225
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee551973Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171850"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591354Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1921198Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää751005Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.320910Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa182889