Hei.
Eli otsikko kertoo jo jonkin verran,
eli oon aika onneton :D.
Alotetaan vaikka silmämeikistä, mulla on keskikokoset, vihreät silmät, joissa on aika pitkät tuuheat ripset, ongelma on että minulla on kuivat silmät eli jos silmiin pistää paljon meikkiä niin silmät näyttävät pieniltä, koska meikin takia alkaa punoittamaan, käytän kyllä silmätippoja, mutta eipä paljoa auta. Eli haluaisin siis näyttävän silmämeikin ilman että tarvii tunkea hirveästi ripsiväriä ja kajaalia silmiin.
Sitten meikkivoiteen käyttö, mulla taitaa olla väärä väri käytössä kun ihosta tulee hassun persikan värinen, ja haluaisin että se on sellanen luonnollinen vaalea/kalpea iho mitä mulla on, mutta vaaleimmat meikkivoiteet tekevät siitä just ton persikan värisen, eli mikäköhän väri pitäisi oikein ottaa?
Ja vielä olisiko mitään hyviä vinkkejä, miten saisi huulista vähän isommat näköiset tai 'näyttävämmät', en tykkää käyttää huulipunaa.
Ps. voi kertoa hyviä meikkejä, jos vaikka innostuisin kokeilemaan niitä.
Kiitos avusta.
onneton meikkaaja
1
320
Vastaukset
- meikkiin:
Minulla on tuon silmien ärtymisen ja punoittamisen kanssa sama ongelma. Jo pelkkä ripsiväri saa silmäni usein punoittamaan.
Olen päätynyt siihen ratkaisuun, että helpompi olla kokonaan ilman silmämeikkiä :) Mutta jos joskus haluan kuitenkin näyttää hieman huolitellummalta, niin toimin näin:
- Vedenkestävä ripsari varisee yleensä vähemmän, eikä kosteallakaan ilmalla valu silmiin, eli ärsyttää vähemmän. Panosta ripsiväriin: esim Kanebon 38 olen todennut hyväksi, ei varise!
- Sopisiko sinulle ripsiväriä paremmin ripsien kestovärjäys? Paksuutta se ei tietenkään ripsiin tuo, mutta sinimustalla saa melko tumman lopputuloksen, ja ripsen volyymia voi sitten kompensoida huolellisilla rajauksilla ja luomivärillä.- Nestemäiset tai voideluomivärit käyttöön -> ei varise silmiin.
- Ei kajaalia silmien sisäpuolelle alaluomelle!
Meikkivoideongelmaan kannattaisi kysyä apua ihan vaikka meikkiosaston myyjiltä. He varmasti auttavat oikean sävyn valinnassa. Meikkivoiteeseen kannattaa panostaa, koska väärän värinen meikkipohja voi yksinkertaisesti pilata koko meikin.
Huuliin voisit kokeilla rajauksia omien huultese värisellä rajauskynällä. Tee rajaukset ihan vähän omien huulien ulkopuolelle (siis tosiaan vaan ihan vähän, eli esim 0,5 milliä!!). Lisäksi vaaleahko huulikiilto "isontaa" huulia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p575775Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "772983Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella222238No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401985- 191848
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621833Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61569Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83118281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191181Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah751026