onneton meikkaaja

poiuytre

Hei.
Eli otsikko kertoo jo jonkin verran,
eli oon aika onneton :D.

Alotetaan vaikka silmämeikistä, mulla on keskikokoset, vihreät silmät, joissa on aika pitkät tuuheat ripset, ongelma on että minulla on kuivat silmät eli jos silmiin pistää paljon meikkiä niin silmät näyttävät pieniltä, koska meikin takia alkaa punoittamaan, käytän kyllä silmätippoja, mutta eipä paljoa auta. Eli haluaisin siis näyttävän silmämeikin ilman että tarvii tunkea hirveästi ripsiväriä ja kajaalia silmiin.

Sitten meikkivoiteen käyttö, mulla taitaa olla väärä väri käytössä kun ihosta tulee hassun persikan värinen, ja haluaisin että se on sellanen luonnollinen vaalea/kalpea iho mitä mulla on, mutta vaaleimmat meikkivoiteet tekevät siitä just ton persikan värisen, eli mikäköhän väri pitäisi oikein ottaa?

Ja vielä olisiko mitään hyviä vinkkejä, miten saisi huulista vähän isommat näköiset tai 'näyttävämmät', en tykkää käyttää huulipunaa.

Ps. voi kertoa hyviä meikkejä, jos vaikka innostuisin kokeilemaan niitä.

Kiitos avusta.

1

315

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meikkiin:

      Minulla on tuon silmien ärtymisen ja punoittamisen kanssa sama ongelma. Jo pelkkä ripsiväri saa silmäni usein punoittamaan.

      Olen päätynyt siihen ratkaisuun, että helpompi olla kokonaan ilman silmämeikkiä :) Mutta jos joskus haluan kuitenkin näyttää hieman huolitellummalta, niin toimin näin:
      - Vedenkestävä ripsari varisee yleensä vähemmän, eikä kosteallakaan ilmalla valu silmiin, eli ärsyttää vähemmän. Panosta ripsiväriin: esim Kanebon 38 olen todennut hyväksi, ei varise!
      - Sopisiko sinulle ripsiväriä paremmin ripsien kestovärjäys? Paksuutta se ei tietenkään ripsiin tuo, mutta sinimustalla saa melko tumman lopputuloksen, ja ripsen volyymia voi sitten kompensoida huolellisilla rajauksilla ja luomivärillä.- Nestemäiset tai voideluomivärit käyttöön -> ei varise silmiin.
      - Ei kajaalia silmien sisäpuolelle alaluomelle!

      Meikkivoideongelmaan kannattaisi kysyä apua ihan vaikka meikkiosaston myyjiltä. He varmasti auttavat oikean sävyn valinnassa. Meikkivoiteeseen kannattaa panostaa, koska väärän värinen meikkipohja voi yksinkertaisesti pilata koko meikin.

      Huuliin voisit kokeilla rajauksia omien huultese värisellä rajauskynällä. Tee rajaukset ihan vähän omien huulien ulkopuolelle (siis tosiaan vaan ihan vähän, eli esim 0,5 milliä!!). Lisäksi vaaleahko huulikiilto "isontaa" huulia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4225
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3455
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1803
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1673
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1433
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      933
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      861
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      842
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      809
    Aihe