Treffasin S24:ssa kaksi viikkoa sitten (!)kaverin joka vaikutti sen verta kivalta että mentiin ihan oikeille treffeille. Oli ihan jees, mitä nyt ihmettelin että pituutta oli n.5 senttiä vähemmän ja ikää muutama vuosi enemmän.
Kaveri ihastui minuun oikein satasella ja sen jälkeen on melkein jo kirkkokin varattu.Pukkaa ruusuja ja lemmekkäitä viestejä alvariinsa.
Minusta hän on "ihan kiva" ja voisi tavata toisenkin kerran mutta mutta...Olen hänelle sanonut että toppuuttelisi vähän mutta ei...
Oishan se kiva uskoa rakkauteen ensisilmäyksellä mutta lähinnä vain hämmästyttää. Realisti-ihmisenä en usko sellaiseen. Oisi mukavaa treffailla ja vähitellen tutustella, mielestäni kohtuullinen toivomus. Hänelle se ei käy, mä olen jo heti hänen rakkaansa yms...
Onko teillä muilla tämmöisestä kokemuksia?
Salama"rakkaus"?
11
1392
Vastaukset
- mieshän ei käy täysillä
Ei ole normaalia jatkaa vouhotusta jos olet jo pyytänyt toppuuttelemaan.
Ja ihminen joka heti ottaa käyttöön termit rakas/rakastaa jne. ei suhtaudu niihin tai sinuun tosissaan.
Veikkaan että kyseessä on joko suoraan suhdetta vaihtanut (ei siis ole väliä kuka se nainen on, vähän kuin paperinukelle hokee samaa kaavaa ja toimii aina sillä samalla omalla tavallaan suhteissa) tai ihannekuvaansa rakastava (ei ole edes kiinnostunut sinusta vaan hengaa sen mielikuvituseukkonsa kanssa).
Ota kunnon puhutteluun ja sano että jos ei tahti hiljene niin juttu loppuu kokonaan.
Jos nyt annat periksi niin et saa mitään puhevaltaa koko suhteessa. Ja tuskin haluat että kumppanisi on villiintynyt spanieli joka juoksee ja kihnuttaa ja kuolaa mutta ei kykene keskustelemaan tai ottamaan huomioon sinun toiveitasi jos ne eivät ole yksi yhteen hänen kuvitelmiensa kanssa? - koskaan lukenut
sitä "Miessuhteiden nimet" -listaa??
"Kiva" tai kuten itse ilmaisit "ihan kiva" = tyypillä ei ole mitään mahdollisuuksia.
Sun pitää löytää sellainen mies, joka on muutakin kuin "ihan kiva". Sen täytyy kolahtaa täysillä ja perhosia vatsan pohjassa! Älä tyydy mihinkään! - Elmerina
On kokemusta juu. Äkkiä jalat alle nainen! Tuosta ei hyvää seuraa. Oman kokemukseni perusteella kavahdan välittömästi jos heti kättelyssä aletaan liikaa "rakastamaan" ja omistamaan. Se on joko takertuva mielipuoli joka vainoaa sinua vielä vuosia tai sitten muuten vain epätoivoinen ripustautuja, joka haluaa äkkiä kunhan jonkun. Kumpikaan vaihtoehto ei lupaa hyvää. Pois pois pois!!!
- hyi yök
Mulla oli keväällä vähän samantapainen episodi. Kirjoteltiin jonkin aikaa, pari viikkoa ja sit treffattiin. Treffit oli tosi lupaavat ja sit tavattiinkin pari kertaa heti seuraavina päivinä.
Neljänsien treffien jälkeen mä itse ajattelin et "voishan sitä alkaa tapailla" kun hän läväytti mulle, että "minä rakastan sinua, ja aika paljon saa tapahtua, ettei se olsi totta".
Se oli jotenkin niiiiin totaalisen väärä repliikki siihen tilanteeseen, että vaikka miten yritin ajatella positiivisesti, mua alkoi vaan etoa entistä enemmän.
Me oltiin siis vaan ehditty pitää hauskaa, juteltu, käyty leffassa jne. Se ei edes tiennyt mun sukunimeä siinä vaiheessa, eikä siis oikeastaan paljon mitään mun elämästä tai musta.
Ei oo normaalia!
Mikähän siinä on, et mä oon tavannut tähän mennessä vain totaalisen sitoutumiskammoisia miehiä ja sit tän yhden salama"rakastujan".
Eikö ole mitään välimallia??? Kysyn vaan!- Riivinrautako
Omat ajatukseni vahvistuivat ja todellakin, ihan pahaa tekee ajatus tavata enää. Joku vaisto sanoo ettei kaikki ole kohdallaan.
Mulla on ihan samanlaisia kokemuksia - sitoutumiskammoisia ja sitten tämä. Hurraa :)
- löytyy
Mulla on myös kokemusta näistä pika-tunnustajista. Totta että heitä liikkuu paljon vähemmän kuin sitoutumiskammosia. Tämä laji elää omissa fantasioista ja minulle tuli ällö olo kun tajusin. Mies ei tiennyt musta mitään oli vaan omien ihanien ajatustensa kanssa nirvanassa eikä siis pystytty mihinkään aitoon vuorovaikutukseen. Kivahan se on kun on rakas jota rakastetan mutta kun se on tyhjää löpinää niin oksettaa.
- menoa..
Olen itsekin kokenut vastaavanlaisen kokemuksen. Tapasin tuolta ihan kivan hepun, tavattiin ja eihän mies mikään adonis ollut mutta vaikutti mukavalta, kunnes se ensitreffien kahvikupillinen oli juotu. Sen jälkeen alkoi hurja tenttaus seurustelusta, lastenteosta jne. Kun treffit oli ohi, alkoi pommitus meilillä ja tekstiviesteillä...
- Tuli-Vesi
Meissä on temperamenttieroja - toiset innostuu hetkessä ja toiset tarvitsevat kohtuuttumastikin aikaa edes lämmetäkseen. Minä olen hetkessä innostava ja odotan myös vastapuolen kuumenemista samalla vuosikymmenellä. Jos ei, niin ei tuu mitään mun kanssa. Tapaamasi mies taitaa olla kanssani samaa kalibeeria, sääli, että kohtasi jäävuoren!
- Riivinrautako
Ensimmäistä kertaa minua jäävuoreksi kutsutaan, enimmäkseen tuntuvat kaverit näppejään poltelleen:)
Mutta ehkäpä näin on että salama"rakastuja" tarvitsisi yhtä salamaisen vastakappaleen...Mutta rakkaudesta en silti puhuisi.
- rakkautta........
Mies ei ole rakastunut sinuun, vaan mielikuvaan sinusta ja yhteisestä elämästä. Se kuinka paljon sinulla ja miehen kehittämällä mielikuvalla on yhteistä, onkin sitten oma juttunsa! Varo nainen, sinuna juoksisin karkuun! Kokemusta on ja ajoissa ehdin pakenemaan :)
- Nainen minäkin
Aivan. Nuo salamarakastujat ovat aina järestään joko pelottavia roikkujia, joista ei meinaa päästä millään eroon tai sitten juuri noita mielikuvaan rakastujia. Tai molempia yhtäaikaa.
Miten ihmeessä kukaan voi sanoa rakastavansa toista jo parin viikon jälkeen?! Kyllä se on ihastumista/hullaantumista siinä vaiheessa.
Molempia tapauksia on eteen sattunut, se on aika pelottavaa kun joku heppu ikäänkuin yhtäkkiä päättää haluavansa juuri minut ja sanoo tekevänsä kaikkensa saadakseen minut omakseni. Se on aika järkkyä muutaman hetken tuntemisen jälkeen! Sitten sitä saakelin vainoamista vuositolkulla sen jälkeen, se on niin sairasta. Pakkomielle se on eikä mitään rakkautta!
Äkkiä siis pakoon kun vielä kerkiät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."422126Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1711893- 1161310
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711150- 96942
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73889Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78839Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki43836Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347931772- 54691