Mulla on puolipitkät (n.10 cm yli hartioiden) ja ikävän ohuet hiukset. Tupeerauksella saan kyllä sellaisen 'peikkotukan' mutta jos sen haluaa pysyvän niin pitää käyttää todella paljon lakkoja ja geelejä. Tahtoisin tietää olisiko mahdollista saada hiukset tuuheammiksi ilman mitään lakkoja (en pidä niistä, tulee vain tahmanen hiusmöykky..). Esim. onko kaupoissa myytävät pehmennysaineet mistään kotoisin? Kokeilemalla tietysti selviäisi, mutta ensin kysynkin teiltä kannattaako, on ne tuotteet sen verran kalliita (ainakin meikäläisen kukkarolle).. Kiitos kaikille etukäteen!
tuuhennusneuvoja?
ohuet hiukset
7746
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Klipsijatkeet toimisivat. Eli osta hiusnauhaa joka on tukkasi väristä tai värjää se sopivan väriseksi. Leikkaa nauhasta sopivia palasia. Osta litteitä tarkoitukseen sopivia klipsejä ja ompele ne hiusnauhaan. Kiinnitä hiuksiisi näin:
http://www.garlanddrake.com/205/ercw05c.htm
Kuvissa on tehty pidennys mutta jos et halua pituutta niin oman tukan mittaisia osioita kiinnittelet :) Selvitä kyllä reippaasti alle satasella ja nämä tosiaan ovat ikuisia oikein hoidettuina koska nämä otetaan pois ja laitetaan takas aina silloin kun huvittaa.
Klipsit näyttävät tältä: http://hairium.com/webshop/images/8 single feet clip comb_0609_17a.jpg ja saa ainaki ebaysta ja hairiumista...
http://www.clipinsbycarol.com/ba.html ennen-jälkeen kuvia
Googleta lisää clip-in hair extensions
Kerrotko paikat missä myydään.
Klipseja saa ainaki hairium-nimisestä kaupasta/nettikaupasta, sieltä saa myös hiusnauhaa jota tosin löytynee muualta edullisemminkin. Tsekkaa ebay ja huuto.net!
Oletko kokeillut hiukan kerrostetusti leikattuja hiuksia ja isoja tarrarullia? Itselläni ainakin riittää kun kiertää isot (siis tosi isot) tarrarullat vähän kosteisiin hiuksiin ja antaa kuivua joko vapaasti tai föönin avustuksella (jälkimmäinen tehokkaampi tapa). Sitten kun kiertää rullat auki niin ainakin minun pääni näyttää siltä kuin hiusten tuuheus olisi vähintään tuplaantunut :) Vähän lakkaa kun laittaa niin tulos kestää kauemmin.
onnen lahjat. Vaikea ohuesta on taikoa paksuja hiuksia. Mutta hyvinhoidettuna ja siistinä hiukset kuin hiuksetkin näyttävät hyviltä!
Mielestäni parempi ja uskottavampi on aina omat hiukset. Mielestäni ns "barbintukka" eli siis vaihtelevalla menestyksellä tehdyt pidennykset ei ole kenellekään eduksi.
kannattaa leikata hiuksiin joku malli..ja lyhentää siis hiuksia reippaasti. Näyttää taatusti paksummilta!
Mulla on myös aika ohuet hiukset ja erittäin luonnontaipuisat. Käytän joka aamu noin 10-15 minsaa siihen että kreppiraudalla käyn hiukset läpi ja sen jälkeen harjaan ne. Tällä tavalla saan mukavan ilmavat ja paksun näköiset hiukset, jotka eivät sojota minne sattuu.