Mistä kaloreita?

säästöliekki

Olen tunnollisesti laskenut kaloreita joka ikiseltä suupalalta, jo pitkän aikaa. Olen todennäköisesti ikuisella säästöliekillä, koska en vaan laihdu.

Esim. tänään tähän mennessä kalorimäärä on n. 1100 ja siitä pitää vielä vähentää liikunnalla kulutetut 300-400 kaloria. Eli aivan liian vähän saan kaloreita.

Joinakin päivinä kaloreita tulee enemmän, mutta enimmäkseen vähemmän. Laihtumistahti on erittäin hidas, n. 10kg on lähtenyt tämän vuoden aikana ja vielä 15kg jäljellä, vaikka pelkkää painoa ei voi enää katsoa kun lihastakin on tullut jonkun verran.

Mutta todennäköisesti laihdun hitaasti sen vuoksi, että syön liian vähän, vai mitä olette mieltä? Kun päivittäiset ruoasta saadut kalorit vaihtelevat 1000 ja 1800 välillä. Lisäksi kulutan liikunnalla 300 - 600 kcal per päivä. Joinakin päivinä jää siis vain 400kcal plussalle.

Onko mitään järkeä siinä, ettei paino putoa nopeammin? Voiko ihminen olla niin sinnikkäästi säästöliekillä, että elimistö pitää kynsin hampain kiinni kaikesta vararavinnosta?

Pitäisikö syödä enemmän ja millaisia kaloreita neuvoisitte syömään? Olisiko proteiini kaikista paras?

4

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • emma

      en tiedä, mikä on päivittäinen kulutuksesi, mutta kuulostaa tosiaan siltä, että elimistösi käy säästöliekillä.

      lisää ainakin 500 kaloria, mutta järkevästi. tärkeintä on syödä tasaiseen tahtiin ja juoda paaaljon vettä päivässä.

      itse söin ennen tuon 1000 kaloria päivässä ja LIHOIN! söin ensinnäkin epäsäännöllisesti, jolloin elimistö ei tiedä, koska seuraavaksi ravintoa tulee ja muuttaa näin kaiken rasvaksi.

      nyt syön aamupalan, välipalan, lounaan, välipalan, päivällisen ja vielä iltapalankin ja laihtumistahti on n. 1 kg viikossa (lomalla vähän vähemmmän :)

      • puhuu totta!

        Joo mä kituutin 2,5 viikkoa noin 800-1000 kalorilla ja paino ei vaan tippunu. nyt oon töissä syöny noin 1,5dl kuitupastaa ja muutenkin oon lisänny syömisiäni niin oli tipahtanu ihan huomaamati puoli kiloo pois vaik on menkat! :) yleensä menkkojen aikaan tulee painoa, nyt oli se puoli kiloo tippunu parissa päivässä. Hiilarit kohtuudella kunniaan!


    • g0ldie

      Kokeilemalla selviää mikä toimii itselle parhaiten. Mulla natsaa myös paremmin, kun kalorivajeen pitää maltillisena eikä yritä tieten tahtoen vetää mitään älyttömiä kitudieettejä.

      Pieniä naposteltavia väliin niiden muutaman sadan ylimääräisen kalorin keräämiseksi, kokeilisin esim. omenaa, näkkileivän palaa, valion cottifrutti -rahka/raejuustopurkit on aika jees, tai sitten oma uusi suosikkini, pähkinät! Pieni kourallinen silloin tällöin, esim. s-marketista löytyi maustamattomia joka sortin pähkinöitä sekoituksena ... tai miksei myös "herkkuna" näitä tex-mex -maustettuja casheweita tms.

      Samalla saa vähän niitä hyviä rasvoja ;) ... kunhan ei hairahdu koko pussillista kiskomaan samaan menoon, ei ole ihan kevyttä kamaa!

      • säästöliekki

        Nykyään vaan kun meinaa unohtua syöminen kokonaan ja syötyä tulee vasta sitten kun vatsa todella kurnii. Olen tilanteeseen kuitenkin tyytyväinen, koska ennen oli niin että tuli syötyä vaikkei ole nälkäkään :)

        Paino on kuitenkin koko ajan laskussa, joten ei pitäisi valittaa.. mutta kun niin kauan olen laihduttanut, että haluaisi nähdä vähän "rajumpia" tuloksia. Parin viime kuukauden aikana painio ei ole tippunut kuin 1kg kuukaudessa :(

        Voisin ehkä kokeilla sitä Kutrin kikkaa, että laittaisin puhelimen hälyttämään muutaman tunnin välein välipalalle. Muutenhan tässä loppuu usko, että koskaan laihtuukaan ihannepainoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2122
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1785
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      234
      1270
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      950
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      935
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      855
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      112
      762
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      698
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      696
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      689
    Aihe