Leikkikentät...

Torniossa

...ovat ihan ruokottoman huonossa kunnossa. Ei riitä, että teinit niitä käy potkimassa ja repimässä. Kun näkyy, että ala-aste ikäisetkään eivät niissä osaa leikkiä nätisti. Pitää näkyy omaan pihaan hommata kiikut yms. ja murjottaa koko porukalla tässä. Mihinkähän "osastolle" kaupungilla tästä pitäs soitella?

4

473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jopjop-

      Ehkäpä puisto-osastolle?

    • äiti ja tytöy

      Torniossa on hyvä leikkipuisto Juhannussaaressa. On iso ja avara puisto, missä on paljon tarvikkeita monen ikäiselle lapselle. Näyttää olevan alueen suosituin puisto vaikka ei enään ole virallisesti auki ja alueen hoitajat myös lapsineen näyttävät viihtyvän siellä. Ihme ja kumma tämä paikka on saanut olla aika rauhassa nuorison ilkeydeltä. Tai jos tämän alueen nuoriso onkin niin fiksuja että tietävät ettei paikkoja kannata rikkoa.

      • -ap-

        ... me asutaan uudella Pirkkiöllä, eli Juhannussaareen tulee reippaasti yli viisi kilometriä kävellä, joten ei onnistu lähteä sinne. Kuvittelisi, että muitakin, kuin keskustan leikkipuistoja pidettäisiin kunnossa. Omakotitaloalueita on pilvin pimein ja lapsia täällä kyllä riittää, mutta leikkikenttien annetaan kesän pusikoitua.


    • kun tietää

      Soittele vaikka niille ikuisille lapion heiluttajille joita lehdessä oli taas kuvattu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      181
      3078
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      68
      1940
    3. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      309
      1926
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      108
      1891
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      25
      1711
    6. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      30
      1570
    7. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1392
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1273
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1142
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1072
    Aihe