kotona treenaamisesta

kuinka paljon ja mitä liikkumista harrastatte ns. kotioloissa (vatsat, lenkkeily ym. ym. ym.)?

Ite yritän just saada ittelleni kasattua jotain hyvää "treeniohjelmaa" jossa tulis kaikki lihakset käytyä läpi ja venytykset kans, en vaan oikeen tiiä mitä kaikkea sitä pitäis tehä!?!?
8665
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Aamulenkki rivakkaa kävelyä/hölkkää 45 min. 5x viikko.

Vatsa, pakara, selkä ja reisilihasliikkeet 3-4x viikko, eli joka toinen päivä.

Lisäksi stepperillä puoli tuntia joka toinen päivä, vuoropäivinä lihasharjoitusten kanssa. Stepperillä polkiessa treenaan samalla käsivarsia.

Joka päivä siis 1-2 tuntia, venytyksiä en laske mukaan aikaan. (Tuloksiakin näkyy kivasti :)

Äänestä
  • mimmosia sarjoja noita vatsa, pakara, selkä ja reisilihasliikkeitä. ja mimmosia noi liikkeet on (tyhmä ja tietämätön kun olen :P )

    Äänestä

  • paisuamistila kirjoitti:

    mimmosia sarjoja noita vatsa, pakara, selkä ja reisilihasliikkeitä. ja mimmosia noi liikkeet on (tyhmä ja tietämätön kun olen :P )

    Perusvatsaa vähintään 100 toistoa ja alavatsan rankkaa täsmätreeniä n. 3x15 toistoa, tavallista selkäliikettä, eli vatsalteen makuulla, kädet niskan takana (joskus käsipaino lisäpainona) ja taaksepäin nostoja 100, sit pakaraliikettä, jota en osaa selittää ilman kuvaa :D vähintään 100 toistoa kummallakin puolella ja sisäreiden rutistuksia sellaisella "rutistuslaitteella" niin monta toistoa kuin jaksan, eli 100 ->

    Sit nostelen kevyitä käsipainoja vaihtelevin liikkein ym. Perusajatus kuitenkin, että hitaita toistoja vähintään sata ja aina pari puserrusta enemmän kuin luulen jaksavani.

    Kannattaa käydä vaikka kirjastosta hakemassa jotain oppaita, jos ei ole ollenkaan tietoa.. Ja Callannetics-kirjat/videot ovat hyviä aloittelijoille (löytyy kirjastosta)- ja treeni toimii :)

    Äänestä

the firm kunto-ohjelma joka polttaa rasvaa ja muokkaa vartaloa (sis. fanny lifterin ja ab-,body ja cardiosculpt videot ja opasvihkosen) absculpt on 25min ja siinä harjotetaan vatsalihaksia, cardiosculpt on 55min siinä harjotetaan koko vartalon lihaksia, bodysculpt on 45min ja siinä on kaksi osaa: ala- ja ylävartalotreeni, ne voi tehä joko yhdessä tai erikseen. itse treenasin tällä 1kk harjottelukalenterin mukaan ja reisistä lähti 1cm ja vatsasta 3cm.
http://www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=59553204

Äänestä
  • siinä on myös alkulämmittelyt ja loppuverryttelyt/ venytykset. videot on englannin kieliset mutta vaikka englantia ei osaiskaan, ei haittaa sillä siinä näytetään liikkeet selvästi ja eritasoisille on hieman erilaiset liikkeet, joten aloittelijakin pysyy mukana ja kunnon kasvaessa voi tehdä vaikeampia liikkeitä. itse tykkäsin tästä todella paljon kun ei vie kauheasti aikaa ja saa oman kodin rauhassa treenata:)

    Äänestä

  • kovin tehokkaalta vaikuta, jos noin vähän lähti senttejä kuukaudessa.

    Äänestä

  • kyllä kirjoitti:

    kovin tehokkaalta vaikuta, jos noin vähän lähti senttejä kuukaudessa.

    olin 1vkon kipeä enkä pystynyt treenaamaan ja olenkin 168/55 eli ei ole paljon mistä lähteä...
    voit katsoa lisää tuolta:
    http://www.firmdirect.com/firm/ecs/main/index.html

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


paisuamistila kirjoitti:

kuinka paljon ja mitä liikkumista harrastatte ns. kotioloissa (vatsat, lenkkeily ym. ym. ym.)?

Ite yritän just saada ittelleni kasattua jotain hyvää "treeniohjelmaa" jossa tulis kaikki lihakset käytyä läpi ja venytykset kans, en vaan oikeen tiiä mitä kaikkea sitä pitäis tehä!?!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu