ruuat kun PERUNAmaitokeitto ja MUNAmaitokeitto mukulana niitä syötiin aina ehtoisin eli illallinen.
Tuli tupsahti
mieleen sellaiset
61012
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Perunamaitokeiton voisin olettaa olevan kesäkeitto perunasta, mutta munamaitokeitto? Onkohan tarkempia tuntomerkkejä?
perunamaidon. Vellin kyllä ymmärsin, mutta en tuota maito-versiota. Nälkä ei lähtenyt kasvavalta mihinkään tuolla litkulla!
perunamaidossa kyse pottumaiosta ...se on kyllä eri asia kuin kesäkeitto.. savolainen perinneruoka..
http://www.onego.ru/win/pages/keitto/muna_f.htmhttp://fi.wikipedia.org/wiki/Ternimaito
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000005&conference=4500000000000351&posting=22000000013661991
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=1235&lang=fi
Pottumaito oli ja on hyvä ruoka nykyinen versio tosin ravitsevampi :
Perunat keitetään pienessä vesi määrässä hieman suolaa veteen kun ne on kypsiä kaada vesi pois ja punainen maito ja kiehauta jo on hyvää ruokaa ja kevyttä kun vielä lisäät ruisleivän paloja lataselle ensin jakuuman keiton päälle niin on täyttävää ja nälän pitävää ruokaa .
Tässä vielä yksi lapsuuden ajan ruoka .
Keitä maito ja kaada lautasella olevien leipä palojen päälle nokare voita siihen anna hetken hautua leivät voi olla kovia sen parempaa tulee .
Iät ajat mejän puolesa. Tehhään vieläki ja oikhiaan lehemän maithon, ei purkitethun. Puikulapotusta tullee vähäsen makiampi soppa. Met lissäämmä sihen vähä voita ja suohloja ja jokusen makupippurinki laitamma joukhon. Tullee hyvvää soppaa, en tiijä onko savolaista vai mitä lie, mutta kelepaa sitä ryystää, ko ei ainakhan jaksa poruakkaan syyä.