spinningkengät

Hei kokeneet spinnaajat, mitä ootte mieltä seuraavasta?

Sovittelin kaupassa spinningkenkiä ja jäin nyt vielä miettimään kahden koon välille. Kun tuntuu että jalka on juuri siinä kokojen välissä, kannattaako päätyä napakampaan vai väljempään kokoon? Vai etsinkö suosiolla toisen mallin? Pienemmässä isovarpaat tuntee juuri ja juuri kengän kärjen ja suurempi taas tuntuu aavistuksen väljältä kaiken kaikkiaan (ainakin verrattuna siihen pienempään). Miltä spinningkengän pitäisi jalassa tuntua esim verrattuna sisäpelikenkään?

Kiitos avusta! :)
72800
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ottamaan sen reilumman koon. Itsellä normaalisti jalan koko 40, spinningkenkä kokoa 41. Esim. seisovaltaan polkiessa varpaat työntyvät kärkeä kohti, ei kiva jos puristaa ;)

Äänestä

Ostin jokin aika sitten Shimanot, joita käytän sekä maastopyörällä ajaessa että spinningissä. Yleensä kenkieni koko on 42-43, mutta Shimanoni ovat 44, sillä niissä on melko kapea lesti.

Hanki siis yhtä kokoa normaalia suuremmat kengät spinningiin!

Terveisin Arthur49 - http://www.kuntoguru.com

Äänestä
  • Mulla jalka normaalisti numeroa 40 ja spinningkenkä mallia Shimano numero 42. Yksilöllistä siis, mutta missään nimessä ei kannata ostaa liian pientä. Jalka liikkuu kuitenkin etu-takasuunnassa sen verran ajon aikana, että voi mennä varpaat "kasaan".

    Äänestä

Minulle taas useampikin ohjaaja on sanonut että spinning-kengän tulisi olla napakka, ei missään nimessä liian suuri ainakaan....
Hassua että on näin erilaista tietoa asiasta ihmisillä.

Äänestä

Kiitokset näistä. Juuri sen takia tulin tänne kyselemään, kun tuntuu että niillä, joilta olen neuvoja saanut (etenkin myyjillä) on asiasta täysin eri mielipiteitä. Ajattelin kuulostella mitä te ihmiset oman kokemuksen rintaäänellä sanotte :)

Oon myös ite aiemmin kuullu, että shimanoista kannattaa ottaa normaalia kokoaan isompi koko. Lieneekö kyseisellä merkillä sit pienempiä kenkiä kuin muilla ja sen takia tuommoinen ohjeistus. Kun tuskinpa se tarkotus on kuitenkaan että kengät pyörii jalassa...

Nyt vielä kysyisin, että minkäslaisia kokemeuksia teillä on klosseista? Eli ottaako mieluummin semmoset SPD-klossit jotka irtoaa ainoastaan sivulle vääntäessä (mustat) vai ne jotka aukeaa muihinkin suuntiin (hopeanväriset)? Onko käyttömukavuudessa eroa? Voiko ne hopeanväriset irrota liian helposti polkiessa? Oon ymmärtäny että molempien pitäs sopia yleisesti salien pyöriin.

Äänestä
  • molemmat klossit ovat ok, kunhan sopivat pyörän polkimen vastakappaleisiin. Itsellä nuo sivulle "väännettävät" mustat ja ne ainakaan ei kesken ajon lähde irti.

    Äänestä

Vaikka itselläni on kapeat jalkaterät, eivät Shimanot ole mitenkään silti väljät sivusuunnassa huolimatta siitä että ovat 1-2 numeroa normaaleja kävelykenkiä suuremmat. Shimanoissa tukevuutta antaa jäykän rakenteen lisäksi sekä nauha- että solkikiinnitys.

Terveisin Arthur49 - http://www.kuntoguru.com

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koko... kirjoitti:

Hei kokeneet spinnaajat, mitä ootte mieltä seuraavasta?

Sovittelin kaupassa spinningkenkiä ja jäin nyt vielä miettimään kahden koon välille. Kun tuntuu että jalka on juuri siinä kokojen välissä, kannattaako päätyä napakampaan vai väljempään kokoon? Vai etsinkö suosiolla toisen mallin? Pienemmässä isovarpaat tuntee juuri ja juuri kengän kärjen ja suurempi taas tuntuu aavistuksen väljältä kaiken kaikkiaan (ainakin verrattuna siihen pienempään). Miltä spinningkengän pitäisi jalassa tuntua esim verrattuna sisäpelikenkään?

Kiitos avusta! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu