Mistä mahtaa johtua, että näin kolmekymppisenä on finneistä alkanut jäädä viikkoja tai kuukausia kestäviä arpia, punaisia läiskiä. Joskus nuorempana finnit parani nopeammin. Onko vastaavia kokemuksia? Osaako joku suositella vaikka jotain vitamiinia tai hivenainetta, jos vaikka arvet olisivat sen puutosta. Muita neuvoja?
Finniarvet kestää pitkään
Mara0
41169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kohde vaihtuu. Tämä sanonta istuu just minun finnihistoriaani. Olen nyt 34 v. ja finnejä alkoi tulla 13 v. Aluksi isoja tulehdusfinnejä alkoi ilmaantua tukanrajaan ja sitten kuin taikaiskusta räjähti selkä ja olkapäät. Lukioaikoina finnejä alkoi tulla leukaan ja otsaan. Yli parikymppisenä selkä rauhoittui, mutta finnit siirtyivät rintakehään ja todenteolla otsaan. Olin tuolloin opiskeluaikoina tosi masentunut ja istuin kaikki viikonloput kotona - syksy ja talvi oli parasta aikaa: olin oikea pimeyden lapsi.
n. 23 v otin nuo taikapillerit - diane novat käyttöön ja n. kolmessa viikossa ihoni oli kuin toisen ihmisen. Popsin pillereita monta vuotaa, ja yi 30v. aloin pitää taukoja pillereissä, mutta muutaman kuukauden jälkeen aina sama - finnit löysivät takaisin . Tosin finnit ovat nyt keksineet posket ja leukaperät leuan lisäksi. Otsani ja selkä ovat taas saaneet olla rauhassa.
Kyllä näitten finnien kanssa saa temppuilla: aina ne vaan tekevät uusia aluevaltauksia eli vaikka jokin alue rauhoittuu, niin minun kohdalla se ei ainakaan ole tarkoittanut, että akne olisi ohi.
Noista arvista: olen huomannut, että siellä missä ihoni on paksuinta: olkapäät, leuka ja otsa, niin arvet ovat aika nopeasti hävinneet näkymättömiin, mutta posket on ongelma. Minulla on couperosaa ja ohut iho poskissa ja tuntuu, että arvet ei lähde mitenkään poskista: sinkkipasta eivätkä muutkaan konstit auta yhtään.
finnijälkiin Bepanthenia, mutta löysin sen vasta hiljattain enkä osaa sanoa kuinka hyvin se tehoaa. Yritän nyt myös huolehtia paremmin että saan riittävästi kaikkea, esim. c-vitamiinia, ja syön kuuriluonteisesti sinkkiä. Ja pellavansiemenöljyä (siis näitä kuuluisia omega-3 juttuja).
sama ongelma ja olen kolmekymppinen!
Olen laittanut dr.hauschkan kasvohöyrytiivistettä
paikallisesti kuivattamaan finniä ja
arven päälle saman sarjan rejuvenating mask yöksi,
jonka sanotaan tehoavan akne arpiinkin.
Nämä tuotteet on matkapakkauksesta ja todella
riittoisia tähän hommaan.
Tämä on itselläni paras konsti tähän asti.
Arpien häviäminen kestää kauemmin mitä vanhemmaksi tulemme, koska ihon uusiuituminen hidastuu n. 25 v jälkeen. Arpien hävittämisessä voisit kokeilla Widmerin hoitosarjasta (apteekki)
Eye Contour Creamea jolla on arpia parantava vaikutus ja kun sen kanssa yhdistää tuotteen Extrait Liposomal teho on kaksinverroin parempi, Liposomal tulee aina voiteen alle ja käytetään kaksi kertaa päivässä.
On nimittäin omakohtaista kokemusta asiasta.