Saariselällä olikin tänä vuonna vallan kovasti sakkia Jytisemässä. Ilmeisesti noin 1800. Ja sen kyllä huomasi. Ensi vuonna lisää vaan.
Harmi vaan,että aina kun pitäisi kotiin lähteä,parhaimmat miehet löytyvät juuri silloin.Yhtä lähtöpäivänä tapaamaani jäin kovasti kaipaamaan...Jotta terveisiä vaan Yli-Tornioon :)
Harmi vaan,että aina kun pitäisi kotiin lähteä,parhaimmat miehet löytyvät juuri silloin.Yhtä lähtöpäivänä tapaamaani jäin kovasti kaipaamaan...Jotta terveisiä vaan Yli-Tornioon :)
Vastaukset 26
Vanhimmat
Olin myöskin Saariselällä vkon 33 "jytinöillä",ja vkolla 39 lähden uudestaan.
Pohjoinen on vienyt sydämen joten vähintään kaksi kertaa vuodessa on sinne päästävä.
Mikähän mahtaa olla "jänkhä"? Entä Yli-Tornio? Sellaista paikkakuntaa ei ole ainakaan Suomen maassa ja tuskinpa muuallakaan. Ylitornio kyllä löytyy! Täälläpäin on myös jänkkiä (yks. jänkkä).
mikähän siinä on,että etelän akat matkustaa lappiin saakka saadakseen "parrua"..Onko lapinmiesten panokunto tosiaan noin mahtava??Poronsarviuutteestako johtunee?
matkusta parrun perässä lappiin. etelän savolaisparrua sielläkin on vain tarjolla, ei niitä lappilaisia niin paljon siellä ole. jos jotain kuppasta kaikenlaisiin koloihin tungettua parrua haluaa ja kutinan matkamuistoksi, niin laphiin vaan. ennemmin parrun perässä turkkiin, tietääpähän viikon päästäkin vielä saaneensa.
tapaavat kaikki rinssinakkien jatkeet samassa paikassa. Olispas nyt englantilaiset futzit ynisemässä, kun bensa palaa. Tuntus edes jossain!
Ei varmaan olisi parru pahitteeksi sinullekaan,loppuisi turha pilkun kanssa nus****** :)
Itse en ainakaan parrun perässä matkusta,sitä kun löytyy lähempääkin ja tulee halvemmaksi.
Lapin lumoa on vaikea selittää,toisiin se kolahtaa ja toisiin ei. Mutta ei varmaan liene tarpeellista arvostella meitä,joihin se on kolahtanut.Luulen,että läheskään kaikki pohjoiseen matkaajat eivät lähde sinne parrun tai toosan perässä :)
Kukin tavallaan,nääs!
Ei tarvi juosta sen perässä minnekään, asun katsos Lapissa!
Ei muuten ole pilkun nus....., vaan pelkkää faktaa, ota vaikka selvää, niin tiedätpä sitten itsekin!
perässä juoksemisesta... vaan n*********ta...;( plääh! Kierrätyskamaa olet, Lapintyttö;) Anna palaa vielä ennenkuin turistimisut vie sun parrus!
Ei vie!
kun olet. kantsis kokeilla parruakin:)
Jaa että siekö olet lepakko?
että,kun aikansa parrua täryyttää pyörän
selässä,niin siitä katoaa tunto,eikä siitä
enää ole kuin näyttelyesineeksi.
:))) Sama koskee amerikanautoilijoita. Mikäs siinä, kiva niitä on katella, mutta kuka nyt itsellensä huolis. Esittelykama on esittelykamaa, joten pöksyt pois vaan, että kaikki näkee, miksi niitä "jatkeita" hankitaan:)
mä matkustaisin pohjoiseen päivittäin jänkhän perrään, jos se ei olisi jo varattu, ja ite olisi varattu :/
mutta pitäneen sannoo että pohjoisen miehet on MIEHIÄ!
Kukahan hiivatti keksi tuon pöljän kuulosen nimen tälle tapahtumalle. Miksi kukhan ei kysyny paikallisilta mihin se hoo panhan ja mistä se jätethän pois. Jänkhään ja pilhuun se panhan, mutta jänkhällä ei jytise eikä pilhua koiteta. Jos et ymmärtäny, niin tämä oliki viishammille tarkotettu.
kurhpitsa kathosi jänkkähälle,suurehet perot porshtuvassa.
Et vissiin ymmärtänyt tuota loppua: "...tämä oliki viishammille tarkotettu."
n lähteä koittamaan onneaan, vai tulisiko turpaan?
kannata! Täällä iskee vain pienet punatukkaiset tytöööt ööööö :)(: hrrrnrnrrrunrnnrr :? Ei ehkä turpaan, mutta...
Näin on asiat
siulla. Mistä tulee, saakos kysyä?
Pantiinko siellä aamusta iltaan?
saariselällä pannaan aina, eihän sielä muutakaan oo tekemistä. kaikki yksin, yhessä, ristiin, rastiin, tyttären kansa, mummon kansa, mopola tai iliman, kaikki männööööö. eli siis mummon kansa, kun ei sielä muita oo.:))
JOO JÄNKHÄLLÄ JYTISI JA LUJAA...ENS VUONNA UUDESTAAN.ON JO KÄYTY KOLMENA VUONNA PERÄKKÄIN.KANNATTAA TULLA KAUEMPAAKIN.
TAPHTUMA PAISUNUT JO NIIN SUUREKSI,ETTÄ TUNTURIHOTELLIN SEINÄT KAATUU:)
Vieläkö jytisee??