Ostin lettikuitua, jonka pitäis olla sellasta että lettien päät voi päätellä kiehuvaan veteen kastamalla. Kokeilin jo yhdellä letillä, mutta mitään ei oikeastikaan tapahdu! Osaisko kukaan, kellä on tällä tavoin päätellyt letit kertoa mulle, että miten ne oikeasti latvasta kiinnitetään? Ja osaisitko myös kertoa, miltä sen tulisi kiinnitettynä näyttää? (...ja kaipa ne oikeasti pysyy kiinni?)
Poltettuja päitä letteihini en tahdo (sellaiset jo kerran ollut) eikä kumpparikiinnityskään innosta. Osaisiko joku auttaa?
Kiitos jo etukäteen :)
pikkulettien päättely
4
1499
Vastaukset
- kuminauhoilla
en keksi muuta
- dfhdfh
miten ne nyt muka kiehuvaan veteen sulais.. ei se niin heikkoa hiusta ole.. poltetut päät ne yleensä parhaimman näkösiä on mutta voihan siihen laittaa sitten kirkasta silikoonia tai ns liimaa liimapyssyllä mutta sitten siihen jää semmonen möykky yleensä.ja riippuen tietenki aivan siitä minkävätiset letit sulla on? tummissa kannattaa polttaa, vaaleissa silikooni/liima
- Anonyymi
Minulla olisi vähän sama ongelma. Letitän sellaista peruukin ja lippalakin yhdistelmää. Se on ollut säilytyksessä toista vuotta ja takkuuntuu suorana, joten teen pikkuletit. Mutta miten saan päät siististi kiinni? En tiedä, mitä materiaalia sen synteettinen hius on. Parempaa kuin letityskuitu. Mutta en osaa arvata, millä tavoin sen voi sitoa, voiko polttaa tms. Pikkukuminauhat kestävät huonosti, joten niitä en laita. Jättämällä reilut päät ja ompelemalla ne kiinni ja takuttamalla loput?
- Anonyymi
Solmulla eivät pysyneet. Kokeilin silittää silitysraudalla kahden leivinpaperin välissä (minulla ei ole suoristusrautaa), ei tapahtunut mitään. Liima ei pysynyt, jäi vain epäsiisti jälki.
Lopulta tupeerasin ja takutin lettien päitä. Ensimmäisistä tuli rumia, paksu tupsu ohuen letin päässä. Vähän tekniikkaa kehittämällä niistä alkoi tulla siistimpiä. Eli tupeeraan, suoristan vähän takaisin päin, letitän uudelleen, ja tupeeraan toisen kerran, mutta nyt reippaammin. Ja sitten vielä pyörittelen päät sopivan mallisiksi. Tuskinpa ne moninkertaisen takutuksen jälkeen enää aukeavat. Ohuissa leteissä näyttävät ihan siedettäviltä. Aion vielä ihan viimeiseksi kokeilla höyrystää lettien päitä silittämällä kostean kankaan läpi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse554208SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2874108Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1443595Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky923535Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä733054Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit302437Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv361875Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681773Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.141736- 371670