Aloitimme puolisoni kanssa punttisalilla treenaamisen 3 viikkoa sitten 4h x vko. Olen normaalipainoinen, puolisoni hieman ylipainoinen, kummankaan ruokavalio ei ole muuttunut tai ruuan määrä kasvanut treenaamisen alkamisen jälkeen. Kummankin paino on kuitenkin noussut; itselläni 4kg,puolisollani 6kg. Mistä tämä johtuu? Ei kai lihas noin nopeasti voi rasvasta muuttua, vai voiko? Haluaisimme kumpikin saada sekä kiinteytettyä paikkoja, että painoa alas punttisalin avuin. Pyytäisin apuja, neuvoja,miten päästä tavoitteeseen. Olemme varanneet kunto-ohjaajan mutta kyselen nyt myös täältä.
Punttisali ja painonnousu
Vierailija
101231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Käsittääkseni saliharjoittelun myötä toki lihas kasvaa ja tulee painoa, mutta ei noin paljoa. Juuri aloitettu kuntoilu myös kerryttää nestettä lihaksiin ja se voi nostaa painoa. Kolmas vaihtoehto on, että kuitenkin, sittenkin, syötte liikaa.
Jos on tarkoitus kiinteytyä, niin suosittelisin kiinnittämään huomiota ruokavalioonne. Helposti, ku aloittaa urheilun, niin tulee huomaamattomasti ajateltua "no olin tänään salilla, voin syödä vielä vähän" tai muuten vain ruokaa tulee lapattua helpommin naamariin. Itselläni ainakin kävi näin, sillä kuvittelin kuntoilun kuluttavan valtavasti, tosiasiassa kulutukseni ovat aina alle 400 (tunnin jumpissa/spinning) ja joskus kulutus pyörii 200 tuntumassa. Ei se tarkoita kuin paria leipäpalaa ekstraa, ilman painon nousua siis.
Tarkkailkaa ruokavaliotanne. Ja lisäksi, jos tulee muutenki puputettua epäterveellistä safkaa, niin kannattaisi tehdä jonkin sortin ruokaremppa..
Hyvä että ootte ottanut oman kunto-ohjaajan jo heti alkuun, niin opitte tekemään liikkeet oikein eikä tule vammautumisia (ainakaan niin helposti). Toivottavasti se neuvoo ihan kunnon liikkeitä vapailla painoilla eikä pelkkiä laitteita (mitkä on mummoja varten, hah).
Kunto-ohjaajanne varmaan kuitenkin osaa neuvoa teitä hyvän saliohjelman tekemiseen.
Lisäksi voitte käydä aamuisin ennen aamupalaa esim 2-3 kertaa / vk 30-40 min lenkillä. Polttaa hyvin rasvaa koska yön aikana hiilarivarastot on tyhjentyneet jolloin elimistö alkaa suoraan polttaa rasvavarastoja.
Lisäksi aerobista muutenkin muutaman kerran viikossa!
Ja ihmettelitte miksi painonne on noussut, hmmm, kieltämättä aika paljon, mutta syy voisi olla se että kuten sanoit ette oo syönyt yhtään enempää, mutta kenties erilailla? Tai sitten liian vähän, ja elimistö on alkanut panttailee!? Oon joskus lukenut että äkillinen treenin aloittaminen saa aikaan jotain stressihormonia ja se nostaa painoa, en muista tarkkaan miten homma meni mutta kuitenkin..
Mutta muuuten on ihan normaaalia että paino ensin vähän nousee ja sitten vasta alkaa laskemaan. Lihakset kuitenkin polttaa paljon enemmän energiaa kuin läski. Ja lihasten kasvussa miten muissakin elimistön toiminnoissa on kyse SOPEUTUMISESTA! Se ottaa vähän aikaa mutta sopeutuu niiiiiin kaikkeen!
Mutta ruokavalioonne neuvoja lyhyesti ja ytimekkäästi:
- Ruokavaliota kannattaa muuttaa yleisesti terveeelliseen suuntaan: täysin sokerittomia tuotteita, vähärasvaisia tuotteita, kuituja, hyvälaatuisia eli pehmeitä rasvoja jne. Joka aterialla hyvää hiilihydraattia (ei sokeria eikä vaaleita jauhoja) sekä proteiinia (lihaa, kanaa, kalaa, munaa, pähkinöitä, maitotuotteita jne), niin että aamuisin enemmän hiilari- ja iltaisin enemmän (maito)proteiini-painotteinen. Hyvä hiilari-proteiini-rasva -suhde on 40-30-30.
- Ennen salitreenia ei suositella syömään kahta tuntia ennen ja salin jälkeen kannattaa ottaa palautusjuoma, jotta lihakset saa ainesta kasvaa ja elimistä voi palautua (juomassa enemmän prot. kuin hiil.) Ruokaa sitten tunnin viimeistään parin päästä!
- Juokaa vettä 3-4 litraa päivässä!
- Lisäksi kannattaa ottaa vitamiineja ja esim. magnesiumia ettei tule kramppeja yms. Hyvää rasvaa voi ottaa myös kapselimuodossa..
- Kofeiini (ilman sokeria ja maitoa) tunti pari ennen reeniä saattaa tehostaa rasvanpolttoa....
Ja muistakaa venytellä - se kiinteyttää!!!
Toivottavasti tässä oli jotain uusia neuvoja.
Tsemppiä teille!
Minä uskon, että olette suurentaneet annoskokoja tai se pieni suklaapatukka tai palautusjuoma treenin jälkeen - ehkä siinä erot vanhaan?
Jos haluatte lisätietoa treenistänne suosittelen sykemittarin ostoa. Perusmalli esim. polar f 6 riittää varsin hyvin.
Kunto-ohjaajan tuki ja asiantuntemus on erittäin hyvä asia. Tosiaan nyt tarvitte vain ruokavalioremontin. Itse olen tiukemman ruokavalion suosija, kuin edellä neuvottiin.
Suosikaa liikuntalajeja joista pidätte, ja jos aamulenkkeily on vastenmielistä älkää tehkö sitä. Itselleni aamulla liikkuminen kovilla tehoilla ei ole ainakaan se luontevin tapa. Olemme yksilöitä ja omat mieltymyksenne löydätte kokeilemalla. Liikunnasta tulee näin ollen osa arkea, luonnollisesti.
Aivan juuri, jokainen löytää omat juttunsa, mikä tuntuu parhaimmalta ja sen mukaan kannattaa liikkua! Itse taas en voi syödä aamuisin ennen kuin olen käynyt pienellä lenkillä.
Ja ruokavaliota saa - tai kannattaakin - välillä tiukentaa ja välillä löysätä, mutta aiemmat ohjeet olivatkin sellaiset ei-dieetti, vaan ihan normaaliin elämään ja arkeen. Ettei innostus laiduttamiseen/kiinteytymiseen lopahda ruokaan ja kalorien vahtaamiseen - omasta kokemuksesta ajatellen! Ja omasta kokemuksesta tällainenkin em. ruokavalion muutos jo tiputti painoa! Vaikka kuvitteli että syö terveellisesti, mutta kaikki ne pikkuvälipalat ja napotelut, aijaijai! Niistä naposteluista täytyy vaan oppia pois!
Mihin ihmeeseen ne hiilihydraattivarastot nukkuessa häviää? Vasta parin kymmenen kilometrin juoksu ilman välitankkausta kuluttaa normaalit hiilarivarastot tyhjiin. Rasvaa aletaan käyttää heti ensimmäisiltaä minuuteilta, mikäli rasitus ei mene anaerobisen puolelle.
Muuten olen sitä mieltä että PELKÄLLÄ liikunnalla on turha laihduttaa. Se on hyvä lisä, mutta kaikki lähtee siitä että syö vähemmän.
"Lisäksi voitte käydä aamuisin ennen aamupalaa esim 2-3 kertaa / vk 30-40 min lenkillä. Polttaa hyvin rasvaa koska yön aikana hiilarivarastot on tyhjentyneet jolloin elimistö alkaa suoraan polttaa rasvavarastoja."
Tuossa ei ole mitään perää!
OFF tilassa ole nukkuessakaan! Kyllä sitä energiaa kuluu siihen unien näkemiseenkin.
ihmiset sitten tekevät niin ja varsinkin ne jotka ovat timmissä kunnossa ja tietävät asioista vähän enemmänkin?!
Aerobinen polttaa aina rasvaa ja energiaa ja tietysti paremmin niitä vanhoja varastoja jos ei ole juuri tankannut mahaa täyteen.
Tietty jos illalla on vetänyt patongin ja karkkipussin, niin aamulla tuskin ne "hiilarivarastot" on tyhjänä.
Ja tietystihän yön aikana kuluttaa, onhan aamulla nälkäkin usein!
(Enemmän mulle on mysteeri se, että ihminen hikoilee kuulemma pari kolmekin litraa yön aikana! Imeytyykö se kaikki lakanaan vai?! Hyi. Hehheh )
"ihmiset sitten tekevät niin ja varsinkin ne jotka ovat timmissä kunnossa ja tietävät asioista vähän enemmänkin?! "
Aamuaerobinen on tehokasta koska se nopeuttaa aineenvaihduntaa heti aamusta. Koko päivän kulutus kasvaa. Tehokasta on myös juosta pieni lenkki aamulla ja pieni illalla.
Mene kysymään hiilareiden ja rasvojen aineenvaihdunnasta maratoonareilta ja muilta kestävyysurheilijoilta.
Mainitsemiesi timmissä kunnossa olevien typpien kunto perustuu pääosin hiilareita rajumpien aineiden käytölle.
"(Enemmän mulle on mysteeri se, että ihminen hikoilee kuulemma pari kolmekin litraa yön aikana! Imeytyykö se kaikki lakanaan vai?! Hyi. Hehheh )" Taitaa olla satuja tuokin. Kolmen litran jokaöisellä hikoilulla tulee hyponatremia äkkiä vastaan, ellei syö suolaa lusikkakaupalla.