IAAF ei halua douppareita kiinni

Ei testejä ennen kisoja

http://iltasanomat.fi/urheilu/uutinen.asp?id=1426168

"Likaisimmat MM-kisat sitten 90-luvun alun"

Saksalainen dopingtutkija Werner Franke uskoo, että kaikista IAAF:n vakuutteluista huolimatta Osakan MM-kisoista tulee "likaisimmat sitten 90-luvun alun".

Kansainvälinen yleisurheiluliitto on kertonut tekevänsä Osakassa 1000 dopingtestiä, mutta Franken mukaan kisoissa testaamisesta ei ole antidopingtyön kannalta suurtakaan merkitystä.

- Jos urheilijoita ei ole testattu kuudesta kahteen viikkoa ennen kisoja, on paikan päällä testaaminen turhaa. Nykyään urheilijat käyttävät aineita, jotka näkyvät testeissä vain kahden päivän ajan. Kestävyyttä parantava epo-hormoni on levinnyt laajasti myös sprinttereiden ja hyppääjien harjoiteluun, Franke sanoo Eurosportin haastattelussa.

Franken mukaan harjoitteluaikana käytettynä epo mahdollistaa kovemmat harjoitustehot. Kilpailukaudella tähtiurheilijoilla on varaa käyttää "ylimenokaudendopingina" kallista, virtsasta valmistettua epoa.

Franken mukaan myös testosteronin käyttö on helppoa ilman kärähtämisen riskiä.

- Hormonilaastareiden ja voiteiden avulla voidaan testosteronin ja epitestosteronin suhdetta säädellä siten, ettei raja-arvo ylity, Franke sanoo.

Franke uskoo, että huijaaminen testitilanteessa on mahdollista ja mainitsee esimerkkinä Ateenan olympialaisissa diskatun unkarilaisen kiekonheittäjän Robert Fazekasin.

- IAAF:n dopingvalvonta on ollut ja on yhä tehotonta, Franke sanoo ja viittaa Helsingin MM-kisoihin, joissa kärähti vain yksi urheilija - intialainen naiskiekonheittäjä.
Eurosport-IS

1

255

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pena IX

      ei viime aikoina olekaan jäänyt kiinni. He ovat aina joitain b-tason urheilijoita. Pelkkää kosmetiikkaa IAAF:ltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1019
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      38
      737
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      210
      626
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      462
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      458
    6. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      405
    7. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      393
    8. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      389
    9. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      32
      385
    10. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      43
      374
    Aihe