Nyt äkkiä appua

Mie saan ruokavaliostain liian vähä rasvoja, siis hyvvää rasvaa. Miten sitä saes lisättyä?? Miten voes käöttää vaikka kasvisöljyä? Paljaaltaan en kyllä pysty syömään! Sallaatinkastikkeita en käötä.
7517
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Lohessa on hyviä rasvoja, eikä lihota. Keittelet vaikka kasviksia lohen kaveriksi. Lohen voi paistaa vaikka uunissa tai grillata. Hyvää!!

Äänestä

Pähkinöissä on paljon hyvää rasvaa ja proteiinia. Myös siemenissä, esim. auringonkukan. Mun lemppareita on cashewpähkinät. Kannattaa ostaa ihan suolaamattomia ja paahtamattomia, ne on parhaita ja terveellisimpiä. Niitä vaikka kulhoon ja pidät aina esillä ja syöt välipalaksi kourallisen. Itelläni ei kyllä välttämättä toimisi, kun ne on niin hyviä, että tekis mieli syödä kaikki :P

Äänestä

Käytä oliiviöljyä ruuan laitossa ,ja salaateissa...syö pähkinöitä.

Äänestä

pähkinöitä, on nameja ja sisältävät hyvänlaatusta rasvaa ja proteiineja!

Äänestä
  • Ahaa, siemenet!! Mie oonni käyttännä aekonnaan auringonkukansiemenniä, ovat älyttömän hyvän makusia! Taetaahi olla kotona pussi niitä! Kas kun en ite tajunna tuota.. :) Pähkinöetähi kyllä voes käöttää, taetavat olla kyllä aeka kalliita.. Varsinni ne cashew-pähkinät. Pittääpä iltasella häöräöttää kaoppaan ostoksille! :)Siemenniähän vois muuten laettaa sallaatinni sekkaan.. Lohi on kyllä hyvvää mutta jos koko lohenni ostaa niin ei säely pakkasessa kovin kauvvaa. Lohtaha voes syyä vaekka joka päevä!!

    Äänestä

Avokadossa on hyvää rasvaa, voit laittaa esim. salaattiin. Tonnikala ja makrilli myös. Kumpaakin saa purkista erilaisissa kastikkeissa. Makrillia tomaattikastikkeessa ja sitä ruisleivän päälle. Njams!

Äänestä
  • Tuossa tuli mainittua tuo makrilli tomaattikastikkeessa, niin paljonko purkillisessa on kcal? Ei löydy Energynetistä, niin pitää vähän arvailla...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miulle! kirjoitti:

Mie saan ruokavaliostain liian vähä rasvoja, siis hyvvää rasvaa. Miten sitä saes lisättyä?? Miten voes käöttää vaikka kasvisöljyä? Paljaaltaan en kyllä pysty syömään! Sallaatinkastikkeita en käötä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu