Miksi kuntosalit kalliita???

tulevabodari

Tässä kattelin joensuun kuntosalien hinnastoja netistä.
Olin pyörtyä kun näin että kertamaksu on tuollaista seittemää euroa! ja vuosikortti yli neljääsataa ekee!!!

naiivina ihmisenä olin arvellut että kausikortti saattaisi olla tuollaista satasen luokkaa. No, eipä ollut!

siis mikä tässä maksaa??? Joo, laitteet on varmaan kalliit hankkia paikalle, vesi maksaa maltaita, mut sen ei luulisi kuitenkaan tekevät harrasteesta näin kallista. Varsinkin kun salien henkilökunta on työllistettyjä, eli palkkakustannukset on minimiluokkaa...

-Ikävintä tässä hintavuudessa on se että köyhät ihmiset ei yksinkertaisesti voi käydä kunnon salilla kun ei ole varaa. he joutuu joko käyttämään jotakin hikistä uimahallin perähuonetta salinaan, sellaista josta saa kaikenlaisia tauteja, tai sitten ostavat kotiin kuntolaitteet.

Itte tulen ostamaan kuntokeskuksen kotiin. Maksaa about 400e, mutta nähtyäni salien hinnat, tämä tuntuu jo pieneltä. Plus, sitä voi sitten käyttää koko perhe, ja kaveritkin!

Mut onko muilla kommentteja hinnoista saleilla? Vai oletteko kaikki ökyrikkaita???

6

2377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Revi siitä

      Espoolaisten isompien kuntosalien vuosikorttien hintavertailua:

      828 euroa

      720 euroa

      750 e/ 12 kk (opiskelija/eläkeläishinta 650e/12 kk)

      1 kk alkaen 68 € -> noin 800 euroa

      Lisäksi monille kuntosaleille on kaiken maailman liittymis-, jäsen- ja magneettikorttimaksuja.

      Voi kun täälläkin olisi laadukkaita kuntosaleja, joiden vuosikortit saa "vain" neljälläsadalla eurolla.

    • Tai_ga

      Kallistahan tuo lysti on, mutta niin kuin usein muussakin niin: hyvästä saa maksaa! :(

      Silti olen sitä mieltä, että miksei sitä satsaisi omaan hyvinvointiin ja tinkisti sitten jostain muusta? Rahankäytöllisesiä valintoja, joten on aivan turha väittää, etteikö pienituloisella ole varaa valita salia. Kaikki on vain yksinkertaisesti siitä kiinni miten arvottaa asiat ja minkälaisia kompromisseja haluaa tehdä.

      Salimaksuun sisältyy useimmiten ohjattu liikunta myös. Erilaisia kunto-ohjelmia yms. oheispalveluita. Tietysti vielä mahdollisesti sosiaalisia kontakteja sekä 'tuulettumista' kodin ulkopuolella. Monipuoliset laitteet mahdollistavat monipuolisen treenin. Jos näillä ei ole merkitystä kotisali voi olla ihan varteenotettava investointi.

      En muuten ymmärrä minkälaisia tauteja uimahallien saleista saisi? Itse olen muutamia tsekannut ja yllättävän kovatasoisia sekä siistejä paikkoja. Veikkaan siis, että josset asu aivan maalla voi olla pientä asenneongelmaa sulla? :)

      • tulevabodari

        Kunto on tärkeä asia, mutta jos tulot on alle tonnin kuussa, niin eipä siitä niin paljoa jää että voisi maksaa yli neljäsataa vuodessa salille.

        On tietty totta että siellä löytyy myös sosiaalisia kontakteja ja muuta vastaavaa. Ja sekin on että salilla jaksaa rehkiä paremmin kun on muita ihmisiä ympärillä.

        Mutta silti...

        Ja ne uimahallin laitteet? No, niistä ei tiedä milloin, ja miten hyvin, ne on pesty. eihän sitä ikinä tiedä kuka siinä on hikoillut! Tosin ei tiedä kuntosaleistakaan, ja mitä olen lukenut meidän saleista, niin niissä ei se laitteiden kunnossapito ja muukaan oikein toimi, joten voi olettaa että ei niitäkään putsata kunnolla.

        heh! Taidan olla yhtä bakteerikammoinen kuin itse Monk! Salilla vain tökkisin laitteita sormillani enkä uskaltaisi istuutua penkkiin ennekuin pyyhkisin sen steriloivalla rätillä!


      • Tai_ga
        tulevabodari kirjoitti:

        Kunto on tärkeä asia, mutta jos tulot on alle tonnin kuussa, niin eipä siitä niin paljoa jää että voisi maksaa yli neljäsataa vuodessa salille.

        On tietty totta että siellä löytyy myös sosiaalisia kontakteja ja muuta vastaavaa. Ja sekin on että salilla jaksaa rehkiä paremmin kun on muita ihmisiä ympärillä.

        Mutta silti...

        Ja ne uimahallin laitteet? No, niistä ei tiedä milloin, ja miten hyvin, ne on pesty. eihän sitä ikinä tiedä kuka siinä on hikoillut! Tosin ei tiedä kuntosaleistakaan, ja mitä olen lukenut meidän saleista, niin niissä ei se laitteiden kunnossapito ja muukaan oikein toimi, joten voi olettaa että ei niitäkään putsata kunnolla.

        heh! Taidan olla yhtä bakteerikammoinen kuin itse Monk! Salilla vain tökkisin laitteita sormillani enkä uskaltaisi istuutua penkkiin ennekuin pyyhkisin sen steriloivalla rätillä!

        Juu, käsidesi mukaan salille, sillä niistä bakteereista pääse jossain määrin eroon! Suihkepulloon vaikka virconia laimennettuna vedellä. Tehoaa myös ihosieneen :) Siis mikään ei estä sua itseäs pesemästä käsiä ja laitteita.

        Mun mielestä hyvään salikulttuuriin kuuluu, että jokainen osaa myös oma-aloitteisesti pyyhkiä laitteita, jos hurjasti niitä likaa tai niiden likaisuus häiritsee. Me ollaan hei aikuisia?

        Niin, edelleenkin on kyse priorisoinnista rahan suhteen. 400e vuositasolla on oikeasti ihan mahdollista laittaa sivuun, vaikka niistä alle tonnin tuloista kuussa. Been there, seen that.


    • Pesukarhu*

      Kaupallinen kuntosalitoiminta on bisnestä siis perustettu ansiotarkoitukseen ja tarkoituksena on ansaita mahdollisimman hyvät voitot kyseisellä liiketoiminnalla.

      Olen samaa mieltä kanssasi salien hinnoista. Kovia hintoja pyytävät, mutta ei ole tyhmää pyytää vaan maksaa ja kovin monet noihin hintoihin tyytyvät joten se siitä..

    • Anonyymi

      Totta miksi ei voi olla jotain kaupungin ylläpitämiä saleja köyhille

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      259
      45654
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      45
      11366
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      222
      10973
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      39
      9790
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8618
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      278
      6671
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3335
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      2840
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      22
      2728
    10. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      44
      2360
    Aihe