Tiedän, että tälläistä on ehkä vähän turha kysellä, mutta kysynpäs nyt kuitenkin. Eli, onko teidän mielestä liikaa, jos liikun tällä tavoin:
Ma: Rpm-sisäpyöräily n. 1h
Ti: Ratsastus 1h (en oikein tiedä, lasketaanko ihan liikunnaksi...)
Ke: Spinning n. 1h
To: Rpm-sisäpyöräily n. 1h
Pe: Lepo
La: Sali n. 1h (alakroppa)
Su: Sali n. 1h (yläkroppa)
Tottahan toki se oma kroppa kertoo, jos ei jaksa ja jos ei palaudu kunnolla. Mutta jos tuntuu siltä että hyvin jaksaa, niin ei kai tuosta haittaakaan ole? Rakastan nimittäin liikuntaa, etenkin tuota pyöräilyä! :) Päivittäin syön hyvin ja suht terveellisesti, ja pidän huolta riittävästä proteiinin saannista. Pyrin myös venyttelemään jokaisena liikuntapäivänä.
Ma: Rpm-sisäpyöräily n. 1h
Ti: Ratsastus 1h (en oikein tiedä, lasketaanko ihan liikunnaksi...)
Ke: Spinning n. 1h
To: Rpm-sisäpyöräily n. 1h
Pe: Lepo
La: Sali n. 1h (alakroppa)
Su: Sali n. 1h (yläkroppa)
Tottahan toki se oma kroppa kertoo, jos ei jaksa ja jos ei palaudu kunnolla. Mutta jos tuntuu siltä että hyvin jaksaa, niin ei kai tuosta haittaakaan ole? Rakastan nimittäin liikuntaa, etenkin tuota pyöräilyä! :) Päivittäin syön hyvin ja suht terveellisesti, ja pidän huolta riittävästä proteiinin saannista. Pyrin myös venyttelemään jokaisena liikuntapäivänä.
Vastaukset 16
Vanhimmat
On.
No mitä se sun kroppa on tähän mennessä sulle sanonut? Jaksaa vai ei jaksaa?
Jos hyvältä tuntuu, anna mennä vaan.
Jos jotain muuttaisin, niin vaihtaisin systeemia sillain, että ke ja to pyöräilyt ei ois peräkkäin. Kuitenkin kyse aika samantapaisesta treenistä?
Kyllä olen jaksanut. Eihän sitä aina ole pakko täysiä vetää. Ja pyöräilyjä minulla ei ole pahemmin mahdollisuutta muuttaa toisin. Ratsastusta en itse laske varsinaiseksi liikunnaksi, koska mielestäni se ei sitä ole. Eli periaatteessa minulla on kaksi lepopäivää viikossa.
Kyllä kai monet liikkuvat tuotakin enemmän, joten ei kai tuo nyt mitenkään huolestuttava määrä ole?
Miksi sitten kyselet kun kerran itse tiesit vastauksen.
Lähinnä tarkoitin sitä, että onko tuo TEIDÄN mielestänne liikaa liikkumista (jaksoin tai en). Tunnetteko ihmisiä , jotka liikkuvat noin paljoa tai enemmänkin? Ja tarkoitan nyt ihmisiä, joilla ei ole mitään syömishäiriöitä tmv. Olenko ihan "normaali", että minulla on noin hirveä hinku liikkumiseen? :D Jotenkin vain nautin siitä niin paljon.
Olin tuossa yhdessä viestissä tosiaan tuo *pohdiskelija*. (Muualla olen ollut sillä nimellä, tuli vahingossa!)
Toki tunnen, mutta erilaisia lajeja harrastavia ihmisiä. Sanotaan nyt vaikka niin, että ihan ok kunhan muistaa antaa kroppalle silloin tällöin muutamat peräkkäiset lepopäivät ja ruokavalio sekä lihashuolto on kunnossa.
Vaihda välillä tuota järjestystä. Vaihtele treenien tehoa. Lepopäivä kannattaisi mielestäni olla salipäivien välissä, tai ainakin niiden välissä jotain muuta (kevyempää)liikuntaa. Pidä silloin tällöin parikin lepopäivää putkeen, jolloin vaikka venyttelet, jotta keho palautuu kunnolla. Lihas kasvaa levossa. Muista syödä paljon terveellistä ruokaa, jos haluat liikunnalla myös tuloksia. Kovasti urheilevat naiset syövät helposti liian vähän, etteivät vain lihoisi. Lihas ei kuitenkaan kasva miinuskaloreilla. Oikeanlaisella ruokavaliolla on urheilun ja tulosten kannalta erittäin tärkeä osuus.
Mielestäni et harrasta liikaa liikuntaa, kunhan vain muistat yllä olevat seikat ja kuuntelet kehoasi.
Selvä peli. Sen olen tosiaan huomannut, että vaikka syön jo nyt aika paljon, en kyllä helpolla lihoa. Itse asiassa haluaisinkin että painoni hieman nousisi että saisin lisää lihasta - ja muutenkin kun alipainoa on vähäsen. Pitänee vissiin vain koittaa syödä entistäkin enemmän!
En tajua mikä sun pointti kysymyksessäs on: Että me muut ihaltais tai ihmeteltäis kuinka paljon sä liikut?! Voi luoja...
Kuules: liikut ihan hyvin ja ihan kohtuullisesti - et todellakaan liikaa, että ei huolta.
Jos alipainosta kärsit niin opettele syömään oikein. Äläkä pidä salitreenipäiviä peräkkäin! Jos et tiedä miksi, niin ota selvää siitä - ota samalla selvää, miten siellä myös treenataan oikein...
Oot varmaan tosi nuori, 12 vee?, ja löydät kyllä vielä itsesi ilman muiden pönkitystäkin, mutta sitä odotellessa, yritä edes olla cool, okay? ;)
P.S. Jos ratsastat (oikein ja kunnolla), niin varmaan tiedät että se on hyvä kuntoilulaji! Jos joku muu ei sitä urheiluksi laske niin sano että menee itse selkään ja lähtee parin tunnin lenkille ja sanoo sitten tuntuiko missään! :D
Kuuleppas "personal trainer", ensiksikkään EN TODELLAKAAN leuhki sillä, kuinka paljon TAI vähän liikun. Halusin vain saada vähän muiden mielipiteitä liikkumisistani, sillä olen entinen syömishäiriöinen ja ennen liikuin sairaalloisen paljon - tuotakin enemmän. Haluan nyt vain pysyä selvillä vesillä ja tällä oikealla suunnalla, minkä olen löytänyt. Ja on vain hyvä, jos en mielestäsi liiku yhtään liikaa. Hyvähyvähyvä, sillä tuo määrä tuntuu itsestäni ihan hyvältä.
Ja kyllä, olen opetellut syömään oikein ja nyt pyrin santsaamaan vieläkin enemmän, että saisin vielä pari kiloa lisää. Ja kyllä mielestäni voin pitää salitreenit peräkkäisinä päivinä, jos treenaan aivan eri lihaksia.
Ja tähän loppuun vielä; ei, en ole 12v. Taidat itse olla, ainakin tekstisi oli juuri sen näköistä.
Pyydän anteeksi, taisin käsittää väärin kysymyksesi. Täällä kun vain välillä on sellaisia Mulla-on-kilo-ylipainoa-mitä-tehdä? - tyyppejä...
Ihmisen (aikuisen) pitäisi vaan tietää omat rajansa, mutta kuten sanoit, jos sairastaa tai on sairastanut jotain syömishäiriötä, niin ne rajat on usein vähän hakusessa. Joten olet ilmiselvästi paranemassa kun kysyt muiden mielipiteitä, hyvä! Mutta suosittelen ehkä kysymään asiaa mielummin joltain läheisemmältä, koska meidän tuntemattomien on vaikea antaa "oikeaa" vastausta - emmehän näe sinua tai tiedä mikä on sinun mielestäsi "vähän alipainoa".
Antaisin kuitenkin vielä neuvon: jos tuntuu siltä, että tänään ei jaksa lähteä polkemaan, niin älä lähde. Äläkä anna valtaa sille, että jos syöt mummon synttäreillä kakkua, niin pakko lähtee hirmuiselle lenkille sen jälkeen. Ymmärrät varmaan mitä tarkoitan, ihan iisisti vaan otat :) Tsemppiä!
Oon itse seurannut vierestä anorektikon kamppaiua elämän ja kuoleman rajalla, elämä voitti :)
P.S. Jos haluat käydä salilla lihaskuntoa harjoittamassa 2 krt / vk, niin suosittelen käymään esim. ke ja la, ja tekemään molemmilla kerroilla yksijakoisella ohjelmalla: kaikki isot lihakset. Se on tehokkaampaa ja lihakset ehtii palautua muutamassa päivässä. Viikon tauko lihakselle on liikaa...(jos terveenä on)
Nojoo, eipä se mitään. :) Alipainoa minulla on vajaat neljä kiloa, mutta kuten jo olen sanonut, meinaan nyt santsata ja yrittää kasvatella niitä lihaksia. Lihakset kasvavat = paino nousee! :)
Lihakset kasvavat = paino nousee! :)
No kuule, et sä nyt ihan taida neljän kilon lihaksia tuosta tempaista, kun olet valmiiksi alipainoinen...Jos haluat lihaksia, sun pitää todellakin syödä enemmän kuin kulutat, miinuskaloreilla. Ei alipainoinen voi painoaan nostaa lihaksilla. Niitä ei kerry, ennenkuin alat hiukka saada painoa lisää ruuasta. Niin kauan kuin olet alipainoinen, kehosi elää säästöliekillä ja pitää huolen, ettei päästä yhtään ylimääräistä ravintoainetta veks. Eli et saa neljän kilon edestä lihaksia hankittua, sorge :-) Että ei muuta kuin ruokavalio kuntoon nyt.
En nyt ihan tarkoittanutkaan, että meinaan saada neljää kiloa lihasta. Lähinnä tarkoitin sitä, että voisi olettaa, että jos syön todella paljon (eli hieman enemmän kuin kulutan), niin siinä samassahan ne lihaksetkin varmaan vähän kasvavat jos salilla käyn jne. Toki nyt rasvaakin tulee mukana, mutta sitä saa tullakkin sopivassa suhteessa.
Ja mitäköhän tämä tarkoitti: "Jos haluat lihaksia, sun pitää todellakin syödä enemmän kuin kulutat, miinuskaloreilla." Miinuskaloreja minun EI tule saada, paremminkin niitä pluskaloreita!
Ja mitä tuohon ruokavalioon tulee, niin se on kunnossa, usko tai älä. Syön monipuolisesti, suht terveellisesti ja riittävästi, mutta jos haluan painoa lisää, minun tulee syödä vieläkin enemmän. Se on aika vaikeata syödä enemmän kuin on nälkä, mutta yritän parhaani ja olenkin ottanut proteiinijauheet yms. tueksi. Joten pyydän, älkää jaksako enää horjuttaa tätä suunnitelmaani, sillä on vaatinut todella paljon, että olen tälle tielle päässyt: laihduttamisen sijasta haluan painoni nousuun! Mielestäni se on hyvä asia ja merkki siitä, että olen parantunut syömishäiriöstäni, joka minua aikaisemmin riivasi.