Moi!
Olen aikuinen, lievästi ylipainoinen nainen.
Opiskelen, ja saan siis lounaan koulussa.
Kuinka tarkasti tuolla kiloklubissa pitää ilmoittaa syödyt ruuat, sillä enhän minä voi tietää aterioideni oikeaa kalorimäärää? Enkä myöskään että söinkö 100grammaa vai 300grammaa perunaa.
Olen aikuinen, lievästi ylipainoinen nainen.
Opiskelen, ja saan siis lounaan koulussa.
Kuinka tarkasti tuolla kiloklubissa pitää ilmoittaa syödyt ruuat, sillä enhän minä voi tietää aterioideni oikeaa kalorimäärää? Enkä myöskään että söinkö 100grammaa vai 300grammaa perunaa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mukana annoskauha. Keittoa voi syödä n. 5desiä,se mahtuu lautaselle,kauha on melko sopivan kokoinen.
Laatikot on n. 200grammaa...jne
Äkkiä sen oppii arvioimaan. Ensin paat puoli lautasta salaattia ja siihen neljännes perunaa,pienehkö peruna painaa 50-80 gr,siitä saat perunan määrän,kastiketta n. 240gr se mahtuu siihen loppulautaselle.
Siis häh? Mikä keittolautanen on 5 dl? Meillä ainakin kolmea erilaista keittolautasta ja jokainen on 3 dl. Eikä kastiketta noin paljon syödä..Itse punnitsen ruokani ja jos otan noin 180 g perunoita, kastiketta riittää 75 g.
Jos/kun mittaat ja punnitset ruokia kotona, opit pian hahmottamaan miltä näyttää lautasella desi makaronia, miltä tuntuu kauhassa desi kastiketta ja montako grammaa painaa korttipakan kokoinen pala kalaa. Ja yleensä ne samat kauhat siellä pyörii, niin voithan tietysti kysyä onko kyseessä 1½ vai 2 desilitran kauha, ja ottaa sitten täysiä / puolikkaita kauhallisia.
www.fineli.fi -sivuilta löytyy etusivulta oikeasta alareunasta linkki Ruokamittoja -julkaisuun, josta voit katsoa paljonko painaa keskimäärin yksi peruna, entäs iso peruna jne.
Ja vaikka se ei kalorilleen oikein menisi, niin kunhan menee riittävän hyvin sinne päin. Onnea arviointiin!
Terv. toinen koululla ruokaileva
Onnistuuko hiilareiden vähentäminen samalla kun kuuluu kiloklubiin, vai tuputtaako ne jotain perunasössöruokia väkisellä (siis ohjeissaan/resepteissään)