Miten on muut komean kokoiset naiset, seuraatteko te muotia? Itse seuraan innolla muotia, vaikka vaatteita onkin joskus haasteellista löytää. Onko meissä isoissa muita muodista kiinnostuneita? Mikä on tämän syksyn "pakko saada" hankintanne? Itse haluan ehdottomasti harmaat leveät housut ja mustan tunikan, ei kovin pitkä, mutta sellainen muodikas pituus, hieman lantion leveimmän kohdan alle. Ja sitte iso laukku olisi myös hakusessa, nahkainen, iso, mieluiten musta, menee lähes kaikkien vaatteiden kanssa.
Miten te muut?
Miten te muut?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mä kans tykkään vaatteista ja seuraan kyllä muotiakin, mutta oon kehittänyt ittelle semmosen oman tyylin. Persoonallista ja erilaista. Mustan tunikan mäkin haluan, mutta on vaan vielä jäänyt ostamatta kun kaikki on makkarankuoria. Saappaat on nyt pakko saada, korkeilla koroilla. Onko vinkkejä mistä saa hyviä vaatteita ostaa esim. netistä? Kätevää ja helppoa. Tunikat on mukavia pysyispä kauan muodissa.
tunika sopii monenlaiselle vartalolle ja siksipä taas on ihmeteltävä, että miksi ihmeessä isokokoisia tunikoita on niin vähän tarjolla : (
ja sit ne kankaat ... oi voi. karmea valikoima.
tunika olis just passeli vaate lihavalle naiselle, mutta tarjonta on, mitä on. mutta katsokaapa "pikkuladyjen" tunikavalikoimaa; jo löytyy väriä ja mallia ...
Tunika on kyllä mukava päällä, mutta ison(kin) ihmisen on varottava tietyn mallisia tunikoita, ellei halua näyttää isolta ja raskaana olevalta. Eli mallin tulisi olla sopivan kapea, siinä saisi olla sellainen leikkaus, joka ei korostaisi mahaa. Moni hoikkakin näyttää raskaana olevalta tunika päällä. Eli vaikka tunika onkin kiva päällä, niin se ei saa näyttää äitiysteltalta isonkaan päällä!
Minusta yksi tai kaksivärinen tunika on ihan ok, ei mitään hirvittäviä printtejä, ne kun venyy käyttäjänsä päällä niin voi, voi!
Yksi toinen juttu, mitä haluan on leveälahkeiset housut. Niiden kanssa voi laittaa helpommin niukemmankin yläosan, eikä näytä nakinkuorelta. Housujen tulee olla siis sellaiset, jotka levenevät jo pakarasta alaspäin ja sitten siihen jokin istuva, lyhyehkö toppi seuraksi. Joskus me isot tunnumme pelkäävän istuvia vaatteita, vaikka todellisuudessa ne tekevät hoikemman vaikuteltan kuin teltta. Jos paita vähän nuolee makkaroita niin mitä siitä! Vaikka olisi teltta päällä ja makkarat piilossa, niin tuskin kukaan luulee että tuon lähes 120kg painavan teltaa päällänsä pitävän naisen alla on 60kiloinen nainen;) Ymmärrätte varmasti mitä ajan takaa;)
Millainen olisi hyvä tunikan leikkaus jotta ei näyttäisi raskaana olevalta? Olen kokeillut kaupoissa tunikoita ja kaikki ne näyttää siltä että olisin raskaana vaikken ole. Pömppövatsa korostuu tunika päällä. Olen kohta ihan toivoton. Etenkin ne tunikat joissa on vyötärön kohdalla nauha tai joku vyö tai sauma, näyttää just äitiysvaatteilta.
Itse vähän vierastan suurinta osaa isojen osastoilta löytyvistä tunikoista. Ne on nimenomaan leikattu niin,että varmasti näyttää ison lisäksi raskaalta. Rintojen alle jäävät leikkaukset ovat yleensä nättejä, mutta nyt on näkynyt myös niitä joiden on tarkoituskin jäädä rintojen päälle ja tunika laskeutuu telttamekkomaisesti alas. Ei kiva.
Tosin itse harrastan enimmäkseen niukkoja yläosia.
Leveät, hillityn liituraitaiset housut olisivat syksyn ehdoton hankinta jos jostain sattuisivat kävelemään vastaan. Kokeilin jo Seppälän hyllyssä aivan täydellisen näköisiä, mutta kävi niin kuin muidenkin housujen kanssa. Tasapaksun takapuoli ei riitä täyttämään nätisti housuja. Lisäksi hankintalistalla on isolla poolokauluksella varustettu pitkä tummanvioletti neule (voi olla, että joutuu ottamaan kutimet käteensä) ja korkeavyötäröiset, leveälahkeiset farkut jos voitan epäluuloni niiden istuvuusmukavuutta kohtaan.
Muotia tulee seurattua paljon, mutta omaan tyyliin ei ihan täysin tule kopioitua jotain juttuja..
Nyt ajattelin hankkia punaiset farkut mutta on löytynyt vaan isomman kokoisena caprimittaisia..
Mistä löytyisi edulliset punaiset farkut tai sitten jotkut pystyraita housut, mahdollisimman suurella väri-erolla..
eli puna-mustat tai myrkyn vihreä-mustat?
...etten pahemmin seuraa muotia! Ostelen oikeastaan sen mukaan mitä kaupoissa/kuvastoissa on tarjota ja valitsen niistä omalle kropalleni sopivimmat mallit ja värit.
Mulla on aika simppeli tapa pukeutua: capreja, bootcut-housuja, pidempiä hameita, paitoja, tunikoita. Koitan olla herättämättä ylimääräistä huomiota vaatetuksella. Pääasia, että on itsellä hyvä olotila. Farkkuhameen ostin joku aika sitten, vaikken edes tiedä onko sellainen "muotia", mutta sitä on ollut nyt mukava pitää, kun ilmatkin ovat viilenneet.
Kivoja paitoja ja tunikoita rakastan, mutta koitan välttää nyt niin muodikkaita pussihihoja, runsaita rypytyksiä ja vyötärönauhoilla katkaistuja malleja, koska ne pullentavat meikäläistä entisestään.
Pudotan painoa, senkin vuoksi tulee seurattua kuvastojen ja netin kautta nykyistä vaatetarjontaa tarkemmin kuin vuosiin.
Sovellan omaa tyyliäni tarjonnan mukaan.
Ennen pukeuduin useinmiten löysiin mustiin. Nyt tykkään myös ruskeasta, valkomustasta ja tummanpunaisesta istuvimmista malleista. Etenkin kavennetut paitikset saavat mielestäni näyttämään hoikemmalta, tosin niiden kanssa haluan käyttää jakkua tai muuta sellaista pidempää. Vältän myöskin ylhäältä poimutettuja äitiysvaatteita muistuttavia väljiä tunikoita, ne ovat yleensä myös liian lyhyitä. Liian kireitäkään tunikoita en suostu käyttämään.
Housuissa olen alkanut käyttää tiukempaakin mallia takapuolen peittävän jakun tms. kanssa, mutta tykkään edelleen myös leveälahkeisista housuista, intialaisasujen pussihousuistakin.
Harmittelen, ettei täyspitkiä hameita ole saatavilla. Onneksi olen säästänyt pari vanhaa, joiden kanssa käy lyhyemmätkin yläosat.
Ja muotia tai ei, vanha matkatuliaisena hankittu hartiahuivi on päässyt jälleen käyttöön.
ainakin http://www.decofashion.net nettikaupassa on ollut paljon tunikoita ja myös isoja kokoja. Tosin näyttivät nyt olleen kaikki suuret koot loppu, mutta ehkä sinne tulee niitä lisää.
Itse pidän tunikoissa parhaana materiaalina laskeutuvaa materiaalia, esim. viskoosilycraa. Kaula-aukon rypytys on ihan hyvä, mutta sellainen tunika joka katkeaa rintojen alta esim. ohuella erivärisellä kankaalla ei ole mun juttuni. Tai jos se katkeaa niin, niin sitten alaosan on oltava suht tiukka.
Eli rypytys kaula-aukossa ja löysä alaosa tunikassa= hyvä ja leikkaus rintojen alla ja tiukahko alaosa= hyvä. Leikkaus rintojen alla ja löysä alaosa= mammavaate.