Vapaaehtoinen irtisanoutuminen

Good bye!

Joissain tapauksissa YT neuvottelujen yhteydessä saattaa työnantaja esittää, että työntekijä vapaaehtoisesti irtisanoutuu. Tästä 'palkkiona' maksetaan joku tietty korvaus. Onko kokemusta asiasta? Onko tämä yleinen käytäntö, minkä suuruisista rahoista puhutaan?

9

15937

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Palkkiona vapaaehtoisesta irtisanoutumisesta voi saada muutaman kuukauden ylimääräisen palkan. Olen nähnyt haitaria välillä 2kk - 6kk. Muitakin toki on.

      Pitää kuitenkin huomata että tällä tavalla saatu tulo voidaan tulkita palkkatuloksi tuolle ajalle, eli se voi viivästyttää työttömyysturvaa ja pienentää ansiosidonnaista. Huonoimmassa tapauksessa työntekijä voi jäädä kokonaistuloksessa miinukselle. Joka tapauksessa kyseessä on oma irtisanoutuminen, jolloin on karenssi tiedossa.

      Jos kuitenkin on uusi työpaikka jo tiedossa, niin mikä ettei tuota ottaisi!

    • Näin NSN:llä

      Nokia-Siemens Networksin yt:ssä maksimipaketti oli 18 kuukauden palkka, joka maksetaan yhdellä kertaa.

      Tuon summan sai, jos oli ollut vähintään 12 vuotta talossa töissä.

      Korvauksen muodostamisperiaate oli: irtisanomisajan palkka 1 kk:n palkka / työssäolovuosi.

    • mahd. vapaaehtoinen...

      Tuleeko pahasti karenssia työkkärissä jos YT-neuvottelujen yhteydessä irtisanoutuu vapaaehtoisesti? Tosin en tiedä kumpi näyttäisi ansioluettelossa paremmalta, se että on vapaaehtoisesti irtisanoutunut vai että on saanut kenkää YT-neuvottelujen yhteydessä?

      • pukkaa

        Karenssiahan tulee aina, jos on nimi paperissa jolla irtisanoutuu itse (vaikka olisikin ns. lähdet tai itket ja lähdet -tilanne). Karenssin pituus on n. 3kk.

        Meidän YT:stä kuulin sen verran, että kun firma antaa tukipaketin, niin ansiosidonnainen alkaa juosta sitten kun paketti on käytetty. Eli jos saat vaikkapa 12 kk liksan pakettina, alat saada liiton päivärahoja vuoden kuluttua (jos olet vielä työtä vailla). Hyvä puolihan tuossa on se, että karenssi alkaa juosta heti kun lähdet joten se on kärsitty eikä käytännössä vaikuta lainkaan.

        Kandee myös huomata, että kun tukipaketti maksetaan yhdessä erässä menee se aika kovalle veroprosentille mikäli ei neuvottele verottajan kanssa sen jaksottamisesta esim. kahdelle verovuodelle. Samoin vanhempien villoittajien on hyvä huomioida paketin vaikutukset eläkkeisiin ja ym. sosiaalietuuksiin.


      • ...
        pukkaa kirjoitti:

        Karenssiahan tulee aina, jos on nimi paperissa jolla irtisanoutuu itse (vaikka olisikin ns. lähdet tai itket ja lähdet -tilanne). Karenssin pituus on n. 3kk.

        Meidän YT:stä kuulin sen verran, että kun firma antaa tukipaketin, niin ansiosidonnainen alkaa juosta sitten kun paketti on käytetty. Eli jos saat vaikkapa 12 kk liksan pakettina, alat saada liiton päivärahoja vuoden kuluttua (jos olet vielä työtä vailla). Hyvä puolihan tuossa on se, että karenssi alkaa juosta heti kun lähdet joten se on kärsitty eikä käytännössä vaikuta lainkaan.

        Kandee myös huomata, että kun tukipaketti maksetaan yhdessä erässä menee se aika kovalle veroprosentille mikäli ei neuvottele verottajan kanssa sen jaksottamisesta esim. kahdelle verovuodelle. Samoin vanhempien villoittajien on hyvä huomioida paketin vaikutukset eläkkeisiin ja ym. sosiaalietuuksiin.

        > Kandee myös huomata, että kun tukipaketti maksetaan yhdessä erässä menee se aika kovalle veroprosentille mikäli ei neuvottele verottajan kanssa sen jaksottamisesta esim. kahdelle verovuodelle. Samoin vanhempien villoittajien on hyvä huomioida paketin vaikutukset eläkkeisiin ja ym. sosiaalietuuksiin.

        Totta. Verottajan kanssa voi neuvotella ns. verotulontasauksen tietyillä edellytyksillä. Työnantajan kanssa voi myös neuvotella korvauksen maksuajankohdan, jos työsuhteen päättyminen sattuu esimerkiksi sopivasti lähelle vuodenvaihdetta.


      • Paketin ehdot

        tulee karenssi. Huomioikaa myös, että jos otat paketin, paketti ei kerrytä lainkaan työeläkettä.


    • suuruutta

      (yrityssalaisuus). Julkisuudessa on näkynyt joidenkin kk.:n palkkasumman suuruisia palkkioita tarjotun.

      Työvoimatoimiston ja verotoimiston mukaan palkkio:
      - katsotaan tuloksi työttömyysaikana JA jyvitetään (irtisanomispvm:stä 6 kk takautuvan ajanjakson) keskikuukausipalkan mukaan
      - palkkionmaksukausi alkaa siitä päivästä, kun et saa enää firmasta palkkaa, lomarahoja tai irtisanomisajan palkkaa.
      - irtisanoutuminen on vapaaehtoinen/työntekijälähtöinen => karensia pukkaa
      - palkkkiosta ei makseta eläkemaksuja, mutta eipä ne siitä kerrykään. Normaalit tuloverot maksetaan.

      = kannattaa (omata mielestäni) vain, jos olet varma työllistymisestäsi heti tai lyhyen ajan päästä irtisanoutumishetkestä. Jyvityksen vuoksi järjestelmä suosii omasta mielestäni suurituloisempia enemmän, kuin pienempituloisia.

    • tyhjäntoimittaja

      Yle tarjoaa muutospaketin, joka talossa pitkään olleille on käytännössä vuoden palkka. Ihan käyttökelpoinen jos esim. on muuta työtä tiedossa, haluaa pitää sapattivapaan, tai jos pääse eläkeputkeen.
      Tosin sudenkuoppia on koskien karensseja ja eläketurvaa, minä ja moni muukin tuon paketin kuitenkin on ottanut.

      • Jghiouh b6

        Jos olet ennen irtisanoutumista ollut lomautettuna yli 200 d yhtäjaksoisesti, ei karenssia tule.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      134
      742
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      700
    3. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      26
      638
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      627
    5. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      99
      624
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      61
      619
    7. 42
      554
    8. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      531
    9. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      520
    10. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      515
    Aihe