George A. Romero

twisting-doc

Mitä mieltä Romeron legendaarisista zombie-kauhuleffoista? Ensimmäinen "Night of the living dead" on tietty todellinen legenda, mahtava mustavalkoinen kuva. Toinen "Dawn of the dead" on välillä jopa hauska, zombiet eivät ole kovin pelottavia, mutta 70-lukulainen kuvaustekniikka ja Romeron ainutlaatuinen kädenjälki tekevät leffasta oikein hyvän. Tykkään. Kolmatta "Day of the deadia" en ole nähnyt.

5

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Night of the Living Dead *****
      Ennen näkemättömän pessimistinen, karu ja nihilistinen teos.
      Vaikea kuvitella 60-luvulle kauhurainaa jossa ei ole sankareita, pääosassa musta mies, joka kaiken lisäksi vielä provosoivasti läimäyttää valkoista naista ja ampuu aseettoman valkoisen miehen... ja se loppu!

      Dawn of the Dead ****
      Sekasillisalaatti, joka siitä huolimatta pysyy hyvin kasassa. Ehkä alussa tuo B-leffamaisuus pistää liikaa silmään, mutta kun päästään ostoskeskukseen elokuva löytää muotonsa, ja on silkkaa elokuvan juhlaa.

      Day of the Dead **
      Vain tunnelma ok, muuten paska.

      Land of the Dead *½
      Turhaakin turhempi jatko-osa (rahastus(?))

      Turhaan on unohdettu Romeron tehneen myös yhden kaikkien aikojen parhaista vampyyritarinoista, nimittäin Martinin.

      • nähnytkään

        eli paskan marjat, melkoista jätettä.


      • nähnytkään kirjoitti:

        eli paskan marjat, melkoista jätettä.

        Yksi hienoimmista sarjamurhaajateemoista loihdittu tarina mitä valkokankaalla on nähty.

        Kuten jo Leffan kansilehdessä mainitaan ei vampyyri tarvitse torahampaita, yliluonnollisia kykyjä tai pimeyttä varjokseen ollakseen vampyyri, pelkkä verenhimo riittää.

        Psykologinen kauhuleffa vähän jälkeenjääneestä herkästä nuorukaisesta joka kuvittelee tarvitsevansa verta säilyttääkseen elinvoimansa.

        Koska youtubesta ei löydy tätä parempaa pätkää, niin riittäköön tämä herättämään uteliaisuuden kyseistä kulttileffaa kohtaan - pitäis vissiin alkaa itse väsäämään pätkiä sinne!:)

        http://www.youtube.com/watch?v=4SwXSiGpCxc

        Hypnoottinen ja unenomainen leffa erilaisuudesta, ja hämyinen elokuva ihmismielen ja psyykkeen hämäristä sopukoista "terveen" nyky-yhteiskunnan paineessa sairaan mielen loputtomassa ahdingossa - tähän sopisi kuva elokuvan verta vuotavasta teuraskanasta teuraslaitteessaan - yhteiskuntakritiikkiä?

        No, ehkä tosiaan tarvitaan Lee hypnoottisine silmineen ja piilostondiksineen tekemään elokuvasta vampyyritarinan:P


    • Mr.Ramone

      Yksi klassisimmista kauhuelokuvasarjoista. Night Of The Living Deadissa on oikeasti hyvä tunnelma. Ja välillä oikein jännittää niiden "hyvisten" puolesta. Hieno loppu elokuvalla. Onnellinen loppu olisi pilannut koko jutun.

      Toinen, Dawn Of The Dead - todella hyvä zombie-elokuva. Ollaan ehkä enemmän panostettu toimintaan, kuin itse kauhuun. Veri lentää hiukan enemmän kuin ensimmäisessä osassa - ja painostava tunnelma on vaihdettu humoristiseen ilmapiiriin. Katsottava elokuva sekin.

      Day Of The Dead: Tunnelma hiukan piinaavampi, kuin edellisissä osissa. Ja mukaan oltiin saatu oikeasti kunnon jännitystä ja painostavaa ilmapiiriä.. Myös raakuus lisääntyi suuresti tässä osassa - näytetään ylhäältä päin, kuinka zombit repivät mieheltä suolet mahasta ja alkavat syödä niitä ym.

      Vaikka 2 ja 3 ovat hyviä klassikoita, niin ensimmäinen mustavalkoinen on edelleen se kaikista paras.

    • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

      Dawn of the Deadistä on kaksi versiota (siis en nyt tarkoita re-make versiota joka oli täysin turha): toinen oli Romeron USA-versio ja toinen hieman eri tavalla leikattu ja Goblin-bändin musiikilla varustettu Eurooppalainen julkaisu. Itse pidän jälkimmäisestä enemmän, vaikka se on vähän lyhempi.

      Day of the Dead kannattaa kyllä katsoa jos on jäänyt väliin, tosin se pieni sotahullu on vähän ärsyttävä siinä. Future Filmin DVD-julkaisuna pitäis löytyä.

      Zombie-leffoista noin yleisesti tykkään kyllä enemmän Lucio Fulcin leffoista, niissä on unenomainen tunnelma. Tai painajaisenomainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      32
      11616
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      30
      4551
    3. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      62
      4200
    4. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      152
      3521
    5. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      243
      2773
    6. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      138
      2499
    7. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      218
      1968
    8. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      377
      1375
    9. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      87
      1371
    10. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      20
      1007
    Aihe