George A. Romero

twisting-doc

Mitä mieltä Romeron legendaarisista zombie-kauhuleffoista? Ensimmäinen "Night of the living dead" on tietty todellinen legenda, mahtava mustavalkoinen kuva. Toinen "Dawn of the dead" on välillä jopa hauska, zombiet eivät ole kovin pelottavia, mutta 70-lukulainen kuvaustekniikka ja Romeron ainutlaatuinen kädenjälki tekevät leffasta oikein hyvän. Tykkään. Kolmatta "Day of the deadia" en ole nähnyt.

5

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Night of the Living Dead *****
      Ennen näkemättömän pessimistinen, karu ja nihilistinen teos.
      Vaikea kuvitella 60-luvulle kauhurainaa jossa ei ole sankareita, pääosassa musta mies, joka kaiken lisäksi vielä provosoivasti läimäyttää valkoista naista ja ampuu aseettoman valkoisen miehen... ja se loppu!

      Dawn of the Dead ****
      Sekasillisalaatti, joka siitä huolimatta pysyy hyvin kasassa. Ehkä alussa tuo B-leffamaisuus pistää liikaa silmään, mutta kun päästään ostoskeskukseen elokuva löytää muotonsa, ja on silkkaa elokuvan juhlaa.

      Day of the Dead **
      Vain tunnelma ok, muuten paska.

      Land of the Dead *½
      Turhaakin turhempi jatko-osa (rahastus(?))

      Turhaan on unohdettu Romeron tehneen myös yhden kaikkien aikojen parhaista vampyyritarinoista, nimittäin Martinin.

      • nähnytkään

        eli paskan marjat, melkoista jätettä.


      • nähnytkään kirjoitti:

        eli paskan marjat, melkoista jätettä.

        Yksi hienoimmista sarjamurhaajateemoista loihdittu tarina mitä valkokankaalla on nähty.

        Kuten jo Leffan kansilehdessä mainitaan ei vampyyri tarvitse torahampaita, yliluonnollisia kykyjä tai pimeyttä varjokseen ollakseen vampyyri, pelkkä verenhimo riittää.

        Psykologinen kauhuleffa vähän jälkeenjääneestä herkästä nuorukaisesta joka kuvittelee tarvitsevansa verta säilyttääkseen elinvoimansa.

        Koska youtubesta ei löydy tätä parempaa pätkää, niin riittäköön tämä herättämään uteliaisuuden kyseistä kulttileffaa kohtaan - pitäis vissiin alkaa itse väsäämään pätkiä sinne!:)

        http://www.youtube.com/watch?v=4SwXSiGpCxc

        Hypnoottinen ja unenomainen leffa erilaisuudesta, ja hämyinen elokuva ihmismielen ja psyykkeen hämäristä sopukoista "terveen" nyky-yhteiskunnan paineessa sairaan mielen loputtomassa ahdingossa - tähän sopisi kuva elokuvan verta vuotavasta teuraskanasta teuraslaitteessaan - yhteiskuntakritiikkiä?

        No, ehkä tosiaan tarvitaan Lee hypnoottisine silmineen ja piilostondiksineen tekemään elokuvasta vampyyritarinan:P


    • Mr.Ramone

      Yksi klassisimmista kauhuelokuvasarjoista. Night Of The Living Deadissa on oikeasti hyvä tunnelma. Ja välillä oikein jännittää niiden "hyvisten" puolesta. Hieno loppu elokuvalla. Onnellinen loppu olisi pilannut koko jutun.

      Toinen, Dawn Of The Dead - todella hyvä zombie-elokuva. Ollaan ehkä enemmän panostettu toimintaan, kuin itse kauhuun. Veri lentää hiukan enemmän kuin ensimmäisessä osassa - ja painostava tunnelma on vaihdettu humoristiseen ilmapiiriin. Katsottava elokuva sekin.

      Day Of The Dead: Tunnelma hiukan piinaavampi, kuin edellisissä osissa. Ja mukaan oltiin saatu oikeasti kunnon jännitystä ja painostavaa ilmapiiriä.. Myös raakuus lisääntyi suuresti tässä osassa - näytetään ylhäältä päin, kuinka zombit repivät mieheltä suolet mahasta ja alkavat syödä niitä ym.

      Vaikka 2 ja 3 ovat hyviä klassikoita, niin ensimmäinen mustavalkoinen on edelleen se kaikista paras.

    • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

      Dawn of the Deadistä on kaksi versiota (siis en nyt tarkoita re-make versiota joka oli täysin turha): toinen oli Romeron USA-versio ja toinen hieman eri tavalla leikattu ja Goblin-bändin musiikilla varustettu Eurooppalainen julkaisu. Itse pidän jälkimmäisestä enemmän, vaikka se on vähän lyhempi.

      Day of the Dead kannattaa kyllä katsoa jos on jäänyt väliin, tosin se pieni sotahullu on vähän ärsyttävä siinä. Future Filmin DVD-julkaisuna pitäis löytyä.

      Zombie-leffoista noin yleisesti tykkään kyllä enemmän Lucio Fulcin leffoista, niissä on unenomainen tunnelma. Tai painajaisenomainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      62
      6863
    2. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      222
      5602
    3. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      71
      4536
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      106
      3782
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      73
      2941
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      66
      2897
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      116
      2602
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      21
      2044
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      62
      1927
    10. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      255
      1831
    Aihe