Vaikuttaako ulkonäkö työnhakuun?!

She

Oletko päässyt töihin ulkonäkösi vai taitojesi takia? Haluaisin kuulla miesten ja naisten näkemyksiä asiasta. Teen kirjoitelmaa aiheesta, ja olisi mukavaa kuulla omia kokemuksianne !

4

1795

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selvyyksiä

      Tietenkin. Ihan siitä kiinni minkä vaikutelman työnantaja muodostaa.

    • kelmu

      Tietenkin se riippuuu paikasta esim.sosiaali-työssä (Kassalla tai myyntihommissa yms..) pitää olla hoidettu naama.

      esim itse oon metalli-alalla, ja kyllä jotenkin tuntu ettei siine ketä vaan hörhöjä oteta,

      mutt kyllä se taito ja tietämys oli edellä.

    • Sinnuli

      Mä en tiedä, kahteen edelliseen työhön tuntui vain tarvittavan "joku" töihin ja työhönvalitsijat olivat miehiä.

      Ekassa perehdyttäminen kesti 4 päivää ja sitten minun olisi pitänyt osata kaikesta kaikki. Se oli aivan kamalaa, sillä varmaan n. 80 % asioista oli jäänyt kertomatta :( Toisessa sitten työ oli puolet helpompaa kuin ekassa ja siellä perehdytys kesti 2,5 kuukautta. Jälkimmäiseen taisin päästä sen vuoksi, etten ollut paikkakuntalaisia, kun muutenkin toiminta on hyvin vainoharhaista.

      Nyt sain tänään uuden työpaikan ja olin ihan varma, etten siihen työhön pääse. Jäi sellainen tunne, etten ollut tällä kertaa varma asiasta. Yleensä tunnen/aavistan sen, pääsenkö työhön vaiko en. Työhönottaja oli nainen ja koska kroppani ei ole kovin kaksinen, niin uskoisin, että valintaan vaikutti persoonallisuus ja se, että olen hyvin kouluttautunut alalle. Naisilla vaikuttaa enemmän intuitiot ja siksi tuntuu, että siellä ei niin katsottu kroppaa.

      Olen usein ajatellut, kun olen ravannut työhaastatteluja, että jossain on vikaa. Että kroppa ei miellytä tai sitten palkkatoivomus on liian korkea.

    • Debby Ferrases

      Onhan se ihan eri juttu jos esim. Mallitstolle hakee duuniin niin pitää olla ulkonäköpuoli niin loistavassa kunnossa, mulla kävi vaan niin että olin malliksi "liian laiha", mua ei otettu malliksi vaikka voitin kahdet mallikilpailut jotka järjestettiin Suomessa. No nyt olen konttoristi, enkä koe olevani mitenkään alempiarvoinen tässä duunissa kuin kuka tahansa, toisin kuin mallinhommissa, jossa pitää olla niin perfect!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      102
      8137
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      90
      7411
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      87
      5587
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      78
      5572
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      114
      4773
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      123
      2548
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      57
      2439
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      7
      1401
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1384
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      46
      1230
    Aihe