Ihana työpaikka!

Sihdeeri

Monissa paskoissa paikoissa työskennelleenä täytyy kyllä liittää kädet kyynärpäitä myöten ristiin, että olen päätynyt nykyiseen työhöni! Työ ei sinällään ole erityisen hohdokasta, mutta kuuluuko työn viihdettä ollakaan? Työtehtävät ovat kuitenkin monipuolisia, vaikkakin käytännössä työtä riittää päivisin vain muutamaksi tunniksi. Loput ajasta voi käyttää pomon siunauksella omiin juttuihin, kahvinjuontiin tai vaikka kirja lukemiseen, kunhan puhelinvaihdetta päivystää (joka soi max. kerran päivässä)... Teen kyllä hommani ja vähän enemmänkin, mutta tässä työssä ei kyllä pääse polttamaan itseään loppuun!:)

Palkka on mielestäni työnkuvaan verraten hyvä (2000 €/kk), lisäksi verottomat kulukorvaukset, käyttöoikeus firman autoon ja veneisiin (ja kaikkeen muuhun kalustoon), lyhyemmät työpäivät jne. Lisäksi pomo on kuin suoraan Hyvien Pomojen Käsikirjasta; reilu, rehellinen, avoin, huumorintajuinen, jämpti... Sairaslomista ei tarvitse lääkärintodistuksia, työnantaja maksaa erikoislääkärit tarvittaessa (eräskin työntekijä käy yksityisellä psykiatrilla, koska pomo oli huolissaan hänen jaksamisestaan), perustellusta syystä voi ottaa palkallista vapaata (vaikkapa perhesyiden vuoksi tai henkilökohtaisia asioita hoitaakseen)... Kaikki tämä, koska kukaan ei yritä käyttää näitä etuja omaksi hyödykseen ja luottamus on 100 % molempiin suuntiin. Joustoa myös löytyy: mielellään täällä on ylitöissä tarvittaessa, kun tietää että tarvittaessa voi taas pitää vapaata. Palkankorotukset tulevat automaattisesti (viimeksi itse sain 250 euron kuukausipalkankorotuksen pomon omasta ehdotuksesta...)

Ihaninta on kuitenkin tämä ilmapiiri. Kukaan ei kyttää, vaan hommia hoidetaan yhtä köyttä vetämällä ja siinä on varmaankin salaisuus, miksi yritys tekee hulppeaa voittoa. Töihin on aamuisin mukava tulla, kun tietää olevansa konttoritöissäkin arvostettu työntekijä. Työntekijöihin luotetaan, sillä kukaan ei halua käyttää tätä luottamusta väärin.

Ei kai tällaisesta työpaikasta kannata luopua ikinä?:)

8

3096

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • duunissansa

      Onneksi olkoon...

    • teille lisää

      Porukkaa olisin valmis heti tulemaan ..;)
      Meillä sellasta kyräilyy kyttäilyy ja kaikki niin kireitä ku viulun kielet ja paskan tärkeitä !

    • make

      Taitaa olla pomo iskenyt silmänsä sinuun, eipä tuollainen juuri muuten nykymailmassa toteudu..
      Mutta eihän siinä mitään väärää ole ; )

    • herätyskello soi

      ja palataan arkeen...

    • ei tollasia saa kirjotella

      provo, provo, PROVOOOOO !!!

    • kehittymiseen

      toki kannatakkaan panostaa! Kannattaa toki juoda vaan kahvia työnantajan piikkiin ja olla siitä onnellinen.

      Hitto että olet tyhmä, alisuoriutuja.

      Hyvä työnantaja ymmärtää antaa haastetta.

    • hyvä...

      Tuota työn "juhlaa" jatkunee niin kauan kuin firmalla menee hyvin. Sitten kun alkaa YT-neuvottelu rumba niin...

      Mutta kyllähän tuolla vuosien kokemuksella/kehittymisellä sitten uuden paikan saa helposti?


      Kaikki hyvä loppuu aikanaan sanotaan...

    • =0)

      Voi, kun ihmiset ovat kateellisia.. :) Minä vaan toivon sydämeni puolesta, että saat pitää onnesi, ja jotta rehellisiä oltaisiin, toivoisin samanlaista työpaikkaa myös itselleni.. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      87
      1724
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1232
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      68
      915
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      884
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      818
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      731
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      722
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      671
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      663
    Aihe