Pidätkö hätävara-naista?

Vai haluatko pitää ovet auki sille oikealle?
172013
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

...otetaan mitä saadaan ja pidetään takaovi auki paremman varalta. Tuolla tyylillä näyttää ainakin jotkut naiset elämäänsä elävän.

Äänestä

En tietenkään haluaisi myöntää totuutta, mutta taidan olla tällä hetkellä itse hätävarana. Aikaisemmat suhteeni eron jälkeen ovat epäonnistuneet sairaan mustasukkaisuuden ja jatkuvan nettideittaamisen (siis pettämisen) takia. Nyt olen hätävara.

Järkevintä olisi puhaltaa peli poikki ja olla taas reilusti yksin. Mitähän pahaa tein edellisessä elämässä, että olen ansainnut tämmöisen kohtaloiden sarjan?

Äänestä
  • Tosiaan, olen siis nainen.

    Äänestä

  • tällaisissa tapauksissa olisi parempi pistää se peli poikki. Tilanne ei voi olla vaikuttamatta itsetuntoon, vai onko tilanne seuraus huonosta itsetunnosta?

    Äänestä

  • Emmanuele kirjoitti:

    tällaisissa tapauksissa olisi parempi pistää se peli poikki. Tilanne ei voi olla vaikuttamatta itsetuntoon, vai onko tilanne seuraus huonosta itsetunnosta?

    Ei se oikeastaan huonosta itsetunnosta johdu, että alistun tilanteeseen. Lähinnä kysymys on siitä, ettei nyt huvita lähteä etsimään mitään. Nuo pari epäonnistumista on opettanut varovaiseksi. Annan nyt tilanteen olla. Ainakin itse tiedän missä mennään.

    Äänestä

olen naisimmeinen ja on todella lapsellista miten jotkut äijät pitää naista hätävarana...esim mulla oli pikasuhde tyyppiin jolla oli muija no,sit ku tän muijan kaa meni huonosti niin jätkä soitteli mulle että mites ois?voi saatana ku haistatin pitkät ja sanoin ettei ykskään jätkä pidä mua hätävarana.loppu kitinä siihen...

Äänestä

Mä luulen, että ne miehet jotka pitävät hätävaranaisia eivät koe tekevänsä niin. Heidän näkökulmastaan katsottuna heillä on naisen/naisten kanssa vastavuoroinen "ystävänpalvelussuhde". :)

Äänestä

hätävaramies ja se tietää sen :)
Mutta mä olen taas hänelle juuri se mitä hän hakee.

Äänestä

sepposen selällään

Äänestä

Samassa korissa.

Etu- ja takaovi sekä pelti kiinni.

Äänestä
  • Käykö samallalailla kuin kotkapesueessa.. Vahvin syö kaiken ja lopulta myös kuolleet sisaruksensa?

    Äänestä

  • sarvikuonokas kirjoitti:

    Käykö samallalailla kuin kotkapesueessa.. Vahvin syö kaiken ja lopulta myös kuolleet sisaruksensa?

    Meillä haaskalinnuilla ei ole tuota pelkoa...

    Äänestä

palstalle, suominaikkosilla on aina vähintään puoli tusinaa vara hoitoja

Äänestä
  • ...nyt sitten naisen logiikalla:

    En ole hätävara (ainakaan vielä ;-))
    En huoli hätävaraa, ovi on auki sille "oikealle".

    Äänestä

  • Nettikatti kirjoitti:

    ...nyt sitten naisen logiikalla:

    En ole hätävara (ainakaan vielä ;-))
    En huoli hätävaraa, ovi on auki sille "oikealle".

    maksaa riittävästi. Oikein!

    Äänestä

  • mies, joka kirjoitti:

    maksaa riittävästi. Oikein!

    Otan osaa. Ongelma on nyt ihan kokonaan sinun.

    Äänestä

mitään palveluja sen paremmin hätävara- kuin muillekaan naisille. Ovi on siis kiinni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tyydytkö kakkosvaihtoehtoon? kirjoitti:

Vai haluatko pitää ovet auki sille oikealle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu