Adventistit OVAT

Kristinuskovia.

Kristinusko EI perustu siihen, miten sinä ymmärrät opinkysymykset, vai ymmärrätkö niitä ollenkaan, silloinhan se olisi vain viisaita varten.

Kristinusko perustuu ainoastaan SYDÄMEN USKOON, siihen että minä uskon sen, että:

OLEN PELASTETTU JEESUKSEN ANSIOSTA, SIITÄ SYYSTÄ; ETTÄ HÄN UHRASI HENKENSÄ MYÖSKIN MINUN TÄHTENI: JEESUKSEN VERI RIITTÄÄ.

Sensijaan on sama uskonko elleniin, paavaliin tai mihinkään, kun uskon tämän, että olen pelastettu Kristuksen ansion tähden, niin OLEN KRISTINUSKOVA IHMINEN!

Joka muuta väittää pilkkaa Jeesusta ja väheksyy hänen uhrinsa suuruutta!

Paavali KIELSI kiistelemästä OPINKYSYMYKSILLÄ!

6

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikille?

      Fundamentalismista - ja myös koko uskonnosta ylipäätään - voi päästä eroon ja parantua eikä elämä tule mitenkään huonommaksi, eivätkä mitkään "pahat henget" hyökkää kimppuun, "kun ei ole Jeesuksen veren suojissa". Moisen taikauskon voi unohtaa huoletta. Mitään pelättävää ei ole kristinuskosta luopumisesta. Miten muuten se Jeesuksen veri suojeli niitä lapsia, jotka oma äiti tappoi? Tai niitä lapsia, joita kiimainen pedofiilipappi/saarnaaja käyttää hyväkseen? Vai suojaako se veri sitä hyväksikäyttäjää antaen kaiken anteeksi, kun vähän heittelee telepaattisesti rukouksia sen Jeesuksen puoleen?

      • veri suojelee

        nimen omaan tulevalta tuholta. Kun Jumala lopettaa tämän maailman historian ja hävittää syntiset, vain Jeesuksen turviin menneet jäävät eloon.

        Raamattu ei opeta, että hyville ihmisille ei voi tapahtua huonoja asioita. Päinvastoin. Elämme planeetalla joka on taistelutanner, Jumala vastaan perkele. Tuon sodan takia viattomat kärsivät, koska perkele heidän kimppuunsa käy. Jos Jumala ei koko ajan rajoittaisi hänen toimintaansa, meistä ei jäisi mitään jäljelle.

        Kapinasi Jumalaa vastaan perustuu siis siihen, että et ymmärrä kärsimystä ja sen syitä. Kannattaisi lukea Raamatusta.


      • vaan!
        veri suojelee kirjoitti:

        nimen omaan tulevalta tuholta. Kun Jumala lopettaa tämän maailman historian ja hävittää syntiset, vain Jeesuksen turviin menneet jäävät eloon.

        Raamattu ei opeta, että hyville ihmisille ei voi tapahtua huonoja asioita. Päinvastoin. Elämme planeetalla joka on taistelutanner, Jumala vastaan perkele. Tuon sodan takia viattomat kärsivät, koska perkele heidän kimppuunsa käy. Jos Jumala ei koko ajan rajoittaisi hänen toimintaansa, meistä ei jäisi mitään jäljelle.

        Kapinasi Jumalaa vastaan perustuu siis siihen, että et ymmärrä kärsimystä ja sen syitä. Kannattaisi lukea Raamatusta.

        Uskoon uskomisen viehätys on kuitenkin niin suuri, että hyvinkin fiksut ihmiset voivat tehdä vuosikymmeniä älyllisiä kuperkeikkoja, vain voidakseen vaikkapa uskoa kuolemanjälkeiseen elämään, joka onkin kristillisen uskon ylivoimaisesti paras myyntivaltti.


    • palapeli..

      Kristinusko on kuin palapeli, joka vain koottiin olemassa olevia uskonnollisia oppeja ja käsityksiä lainaamalla. Mutta kristinuskon oppeja ja Jeesuksen merkitystä ja persoonaa kuvattiin ja väritettiin käyttäen samoja, sen ajan kulttuuripiirissä tunnettuja motiiveja. Jotta kristillinen usko olisi saanut vastakaikua hellenistisessä maailmassa, jossa oli paljon kiinnostusta tuonpuoleista pelastusta kohtaan, täytyi kristinuskossakin olla tuttuja aineksia, käsitteitä ja motiiveja. Oli luontevaa - ja käännynnäisten saamiseksi tarpeellistakin - kuvailla Jeesusta (syntymää, persoonaa, tehtävää ja kohtaloa) näkemyksillä, jotka olivat tuttuja suosituista itämaisista mysteeriuskonnoista ja vieläkin vanhemmista Lähi-idän uskonnoista sekä jumalmyyteistä. Kristillinen usko lupasi käännynnäisille monessa suhteessa sitä samaa pelastusta, mitä mysteeriuskonnot lupasivat ihmisille erilaisten vihkimysten kautta, joiden avulla pääsi osalliseksi pelastavasta tiedosta, kulttijumalan kuolemasta ja ylösnousemuksesta sekä sai vapautuksen todelliselle minälle pahan vallasta ja lisäksi kuolemattomuuden liitossa jumaluuden kanssa.

    • SYDÄMEN USKO JA SUUN TUNNUSTUS TUO PELASTUKSEN
      - kuten jo ketjun aloittaja todisti selkeästi

      Jes 53:4-5 - Usko Hänet sijaiskärsijäksesi!

      4 Ja kuitenkin: hän kantoi meidän kipumme, otti taakakseen meidän sairautemme. Omista teoistaan me uskoimme hänen kärsivän rangaistusta, luulimme Jumalan häntä niistä lyövän ja kurittavan, [Matt. 8:17].

      5 vaikka meidän rikkomuksemme olivat hänet lävistäneet ja meidän pahat tekomme hänet ruhjoneet. Hän kärsi rangaistuksen, jotta meillä olisi rauha, hänen haavojensa hinnalla me olemme parantuneet. [2. Moos. 15:26 ; 1. Piet. 2:24].

      Jes 53:10-11 Jumalan Uhrikaritsa

      10 Herra näki hyväksi, että hänet ruhjottiin, että hänet lävistettiin. Mutta kun hän antoi itsensä sovitusuhriksi, hän saa nähdä sukunsa jatkuvan, hän elää kauan, ja Herran tahto täyttyy hänen kauttaan.

      11 Ahdistuksensa jälkeen hän näkee valon, ja Jumalan tunteminen ravitsee hänet. Minun vanhurskas palvelijani tekee vanhurskaiksi monet, heidän pahat tekonsa hän kantaa. [Room. 5:19].

    • sapattia!

      Hyvin varhaiset alkukirkon dokumentit todistavat, että alkukirkko vietti sunnuntaita Kristuksen ylösnousemuksen juhlapäivänään ja nauttien sinä päivänä ehtoollista. Didakhe eli Herran opetus pakanoille kahdentoista apostolin välittämänä noin vuosilta 70-100 jKr. Lainaus Didakhesta:

      "Kun olette Herran päivänä kokoontuneet, murtakaa leipää ja lausukaa kiitosrukous.." (Did.14:1)

      Sitä paitsi Didakhe kieltää paastoamastakin samoina päivinä kuin "ulkokullatut" eli juutalaiset. Maanantai ja torstai olivat juutalaisten paastopäiviä ja perjantaita he viettivät sapatin valmistuspäivänä. Mutta Didakhe ei opeta ollenkaan viettämään perjantaita sapatin valmistuspäivänä, vaan käskee paastoamaan keskiviikkoisin ja perjantaisin.

      "Älkää pitäkö paastoa samanaikaisesti ulkokultaisten kanssa; hehän paastoavat maanantaisin ja torstaisin. Te sen sijaan paastotkaa keskiviikkoisin ja perjantaisin" (Did.8:1)

      Didakhe saattaa eräiden tutkijoiden mukaan olla peräti 50-luvulta jKr. peräisin. Joka tapauksessa Didakhe on vanhempi kuin moni UT:n kirjoista. Koko Didakhe ei sano kertaakaan kristittyjen viettäneen sapattia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      537
      1768
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      867
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      863
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      796
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      719
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      705
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      697
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      666
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      73
      618
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      533
    Aihe