Onko jotain liikkeitä, joita ei suositella kuukautisten aikana tehtäväksi? Olen menossa astangaan vasta toista kertaa huomenna ja menkat alkoi tänään.
Astangajoogasta....
5
1971
Vastaukset
- 123456
Lyhyesti: on.
Tosin vasta-alkaja tuskin osaa tehdä liikkeitä niin hyvin, että tulee suurempaa harmia.
Luultavasti voit tehdä asanat ihan kuin normaalisti, suosittelen kuitenkin rohkeasti kysymään asiaa ohjaajalta. - Sive Lee
Kuukautisveri muka pakkautuu takaisin määrätyissä asennoissa. Tämähän on muka epäpuhdasta ja täten erittäin haitallista.
Tästä on ennenkin puhuttu täällä. Minkään fysiikan lakien mukaan näin ei tapahdu, mutta jotkut äärihihhulit mesoavat kuukautisjoogaa vastaa.
Se on varmaan itsestänsä kiinni meneekö kuukautisten aikana joogaan, vai ei.- hihhul
Kirjoista olen lukenut,että Sri K. Pattabhi Jois suosittelee naisille kolmen päivän täydellistä lepoa kuukautisten alkamispäivästä eteenpäin.
On erityisen tärkeää antaa veren vuotaa vapaasti ulos ilman,että puhdistumista häiritään joogaharjoituksella tai muilla fyysisillä tai psyykkisillä ponnisteluilla.
Lihaslukkojen hallinta on mahdotonta,koska kuukautisiin vaikuttavat lihakset supistuvat ja pyrkivät poistamaan verta kehosta. Myös hormonien vaikutus kehoon ja mieleen pitää harjoituksen epävakaana. Harjoittelu kuukautisten aikana saattaa johtaa epäsäännöllisiin kuukautisiin tai niiden poisjääntiin. Pahimmassa tapauksessa kohtu voi vahingoittua. Toisaalta oikeaoppinen harjoittelu,luonnon naiselle antamaa kuukautisten puhdistavaa lahjaa kunnioittaen,tasapainottaa hormonituotantoa ja kuukautiskiertoa,lievittää kuukautiskipuja ja vahvistaa kohtua.
- on ainakin
Meillä ainakin ohjaaja sanoi aina, että ne joilla on kuukautiset jättää väliin liikkeen, jossa ollaan "ylösalaisin". Siis maataan selälteen ja nostetaan sitten jalat ylös pään taakse. Siis pää jää jalkojen väliin. Taidettiin siinä olla vähän aikaa jalat taivasta kohti myös. (on ollut vähän taukoa) Öö hyvä selitys?
- niskahartiaseisonta
Sitä ei ainakaan saisi tehdä kuukautisten aikaan. no entäs jos vuotaa ihan jatkuvasti niin kuin minä teen, kiitos minipillereiden? En aio silti lopettaa joogaa...no eipä varmaan joogafilosofiaan kuulu alkuunkaan mitkään hormonaaliset valmisteet!
Saisikohan sitä joogan avulla kuukautisensa normaaleiksi, niin että ei tarvitsisi enää edes syödä noita pilsuja...ei sillä että tää jatkuva vuotokaan normaalia olis, mutta ilman pillereitä ei kuulu menkkoja lainkaan..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie766725Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346493Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806282Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3624083Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532482Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62399Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant442126Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1341492- 141442
- 1961212