Peugeot Assistance "palvelu"

WTF?

Ostin uudet renkaat kesäkuussa ja heinäkuussa jo ihmettelin, miten ne nyt pitää koko ajan kovenevaa meteliä...ja minut ohjattiin rengasliikkestä ystävällisesti Peugeotin jälleenmyyjälle, koska renkaissa ei ollut vikaa tutkimuksen jälkeenkään, mutta pyöriä ei vahva mies saanut auton ollessa tunkattuna ylös, kaksin käsin edes pyörimään. Sain neuvon viitata laakereihin ja jarrujen tarkistamiseen. No, tein työtä käskettyä ja kerroin Peugeot-liikkeessä ongelman. He sanoivat saavansa auton korjattua 2-3 päivän sisällä, riippuen viasta. Koska auto on alle 2v vanha, saisin vara-auton tilalle. MUTTA minua neuvottiin ajamaan auto vähän matkan päähän ja soittamaan hinausauto paikalle, koska muuten en saa vara-autoa. Sain myös neuvon, että "sano, ettei auton pyörät pyöri ollenkaan." Totta. Tälläisista palveluista me maksamme autojen hinnoissa... Kieltäydyin kunniasta, minulla ei ollut aikaa pelleillä moista. Menin liikkeen pihalle ja soitin testimielessä Assistance-palveluun, jota markkinoidaan sillä, että emme joudu pulaan vaan meillä on aina auto alla. Siellä ensimmäinen kysymys oli: "Ajoitteko itse auton autoliikkeen pihaan?". Kun vastasin kyllä, oli tuomio selvä - ei puhettakaan vara-autosta. Että näin. Minusta kyseessä on liikenneturvallisuuden vaarantaminen, jos ajan autolla, joka on epäkunnossa, mutta eihän sillä ole Peugeotin "palvelukonseptissa" mitään virkaa. Sain autoni molempien takarenkaiden laakerit ja jarrut takuukorjauksena. Mutta se sinänsä ei kuitenkaan oikeuttanut vara-autoon. Eli muistakaa hyvät ihmiset: kahden vuoden takuu sisältää kaksi toisistaan aivan erillistä asiaa: vara-auton saa vain jos ei itse tajua autonsa olevan rikki ja ajelee sen kanssa niin kauan kunnes pyörät ei todellakaan pyöri.

9

3581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muistaa

      tarkistaa renkaiden laakerit, ettei moista satu!

      • Nimetön

        Eikö siis säännöllisessä merkkihuollossa käyttäminen riitä, vaan pitäisi osata itse tarkistaa ne laakerit...älkää nyt naurattako. Tai ehkä minun olisi pitänyt pyytää heitä tarkistamaan ne huoltojen yhteydessä. Sivuhuomautuksena, auto oli huollatettu muutama kk aiemmin merkkihuollossa.


    • kuvauksessa lukee

      Internetissä sekä paperilla auton mukana:
      Peugeot Assistance on Peugeot-autoille kehitetty lisäturva matkalla sattuvan odottamattoman vian varalle. Takuunalaisen auton kuljettajalla on oikeus ilmaiseen hinauspalveluun ja korjaukseen lähimmällä Peugeot – korjaamolla sekä tarvittaessa jatkokuljetuksen, sijaisauton tai majoituksen saamiseen soittamalla ilmaiseen Peugeot Assistance-palvelunumeroon 0800-143 143.

      Peugeot Assistance – tiepalvelu päivystää 24 tuntia vuorokaudessa vuoden jokaisena päivänä, joten apu on aina saatavilla. Ensisijaisena tavoitteena on matkan jatkuminen korjaamolla käynnin jälkeen omalla autolla. Mikäli vikaa ei saada korjatuksi päivän kuluessa, on autossa matkustaneilla oikeus edellä mainittuihin matkan jatkamis- tai majoituspalveluihin.

      Peugeot Assistance kattaa kaikki EU-maat ja useammat muut Euroopan maat.
      Ulkomailla soita 358 800 143 143 ja saat suomenkielisen palvelun.

      • Nimetön

        "matkalla sattuvan odottamattoman vian varalle"

        Minusta alle 2v vanhan auton, jota on käytetty säännöllisesti merkkihuollossa ja joka oli viimeksi tehty pari kuukautta ennen tuota laakeri- ja jarruhässäkkää, kyseessä on odottamaton vika. Mutta tässä nöyrä anteeksipyyntö Peugeotin tavallista ei-autoammattilaista asiakasta kunnioittavalta Assistance-palvelulta. Olisihan minun pitänyt ymmärtää, että heti huollon perään olisi pitänyt epäillä sekä jarrujen että laakereiden paukahtavan. Voi että, kuinka hupsu minä olinkaan. Onhan se ihan ennakoitavissa oleva asia.


      • qiiqqu
        Nimetön kirjoitti:

        "matkalla sattuvan odottamattoman vian varalle"

        Minusta alle 2v vanhan auton, jota on käytetty säännöllisesti merkkihuollossa ja joka oli viimeksi tehty pari kuukautta ennen tuota laakeri- ja jarruhässäkkää, kyseessä on odottamaton vika. Mutta tässä nöyrä anteeksipyyntö Peugeotin tavallista ei-autoammattilaista asiakasta kunnioittavalta Assistance-palvelulta. Olisihan minun pitänyt ymmärtää, että heti huollon perään olisi pitänyt epäillä sekä jarrujen että laakereiden paukahtavan. Voi että, kuinka hupsu minä olinkaan. Onhan se ihan ennakoitavissa oleva asia.

        Jos assistancen ehdoissa sanotaan ettei vara-autoa saa kun ajaa huoltoon, niin näin se sitten on! Se ei ole sen asiakaspalvelijan vika, että maahantuoja on asettanut tälläisen ehdon. Tarkoitus on siis että jos auto HAJOAA TIEN PÄÄLLE eli MATKA katkeaa, turvataan asiakkaan matka kotiin. Jos ajaa huoltoon, ei matka ole katkennut ja asiakas on suhtkoht turvassa kuitenkin. Assistance ja takuu ovat kaksi täysin eri asiaa, eikä assistance ole vastuussa jos auto on paska. Että näin!


    • pösöillä

      Katsokaapas AKE:n sivuilta, Peugeotilla on takaisinkutsukampanja koskien joitakin malleja, liittyy juuri jarrujen, luistoneston ja "ajonhallinta"- järjestelmän vikoihin ja kummitteluun. Auto saattaa jarrutella ja jumittaa pyöriä itsekseen.

      • koskee

        307:n tarkastukseen kutsumista koska Peugeotin jatkuvassa laaduntarkkailussa ilmeni, että lukkiutumattomien jarrujen sekä ajonvakausjärjestelmän johtoliittimet ovat riittämättömästi suojattuja. Tällä hetkellä ei Suomessa eikä liioin Saksassakaan ole ilmennyt yhtään vikatapausta tästä johtuen.
        Osoitteesta http://www.ake.fi/AKE/Katsastus_ja_ajoneuvotekniikka/Takaisinkutsut 2/
        löytyvät kaikkien automerkkien voimassa olevat takaisinkutsut.


      • ja jumituksen

        taisit keksiä ihan itse. Näitä "viisaita" ja todellisia asiantuntijoita näyttää täälläkin kummittelevan tekstistä päätellen.


      • loukkaannu
        ja jumituksen kirjoitti:

        taisit keksiä ihan itse. Näitä "viisaita" ja todellisia asiantuntijoita näyttää täälläkin kummittelevan tekstistä päätellen.

        Kyllä vain niissä on ollut jumittumista, vaikka yksityiskohtiin AKE:n sivuilla ei mennäkään. Kaikissa autoissa on vikoja, mutta nyt taisi Pösön omistaja loukkaantua siitä että ilmeni hänenkin autossaan saattavan olla. Tässä tapauksessa suosittelisin neppis-autoilua hiekkalaatikolla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      254
      4659
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      78
      3105
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2483
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1873
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      85
      1497
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1295
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      975
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe