Haluaisin polkupyörääni tehokkaan valon, koska tykkään ajella metsäpoluilla mutta päivällä siihen ei työn vuoksi ole mahdollisuutta. Syksyn myötä pitäisi saada näkyvyys kuntoon. Nykyään valonani on ladattava "Smart" mikälie hehkuvalo/halogeeni, joka valaisee 30x40 cm kokoisen alueen himmeän kelmeästi. Ei sillä oikeasti näe ajaa, kunhan toimii huomiovalona. Dynamoilla toimivat valaisimet eivät taida olla sen kummenpia, valaisuteho on heikko ja valonjakauma niukka. Onko LED-valoissa todella tehokkaita vaihtoehtoja ja millä hinnalla? Kuinka LED:it toimivat kylmässä ja/tai pakkasessa? Miten kauan virtaa riittää, loppuuko valo kesken iltalenkin? Pyhässä lehdessä eli TM:ssa 17/2006 ilmeisesti oli valaisimia kokeiltu, mutta minulla tuota numeroa ei ole tallessa vaikka lehden tilaaja olenkin. Nyt siis rehdit neuvot ovat arvossaan. Kertokaapa tietoa & kokemuksia!
Valot
Lisävalofanaatikko
51691
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
http://www.fillarifoorumi.fi/forum/showthread.php?t=20366
Kiitos linkistä, nyt vaan pää on vieläkin enemmän sekaisin... Oli tuossa Fillari-lehden nettisivun leskustelupalstalla melkoinen mielipiteiden ja merkkien sekamelska. Sanoisin että polkupyöränvalon hankkiminen nykyään tuntuu olevan melkoista salatiedettä. Minkähän takia 80-luvulla ne surullisen kuuluisat dynamokäyttöiset valot olivat oikeasti tehokkaita, kyllä näki jos yhtään jaksoi pitää vauhtia yllä! Nämä uudet patterivehkeet ovat täysiä leluja eikä niillä oikeasti tee yhtään mitään. Helpompi on löytää autoon lisäkauko- tai sumuvalot. Taidankin ostaa yksittäisen esim. työvalaisimen autotarvikeliikkeestä ja sille kunnon akun. Jollain 20 W halogeenipolttimolla virtaa varmasti riittää pitkällekin lenkille. Mutta hei, eihän tässä näin pitänyt käydä, tarkoitus oli saada selkeitä neuvoja: tuotemerkki, malli, kokemukset jne. Ei jotain yleisneuvoa "kato tota linkkiä, ota ite selvää ja osta jostain hinku-intiasta netin kautta", jospa se siitä.
Joo ei täällä tunnu käyvän muut ku trollit ja viisastelijat sen takia vissiin annetaan linkkiä fillari foorumiin. Asioista jotain tietävät ovat siellä.
Minulla on marketista ostettu pyöräileville lamppu. Pilkkopimeässä sillä näkee jotain mutta kai sen funktio on lähinnä siinä että muut näkevät minut. Tiellä olen pysynyt joka tapauksessa.
Viestin informatiivinen sisältö 0
ovat kehittyneet huimasti niistä muistojen kultaamista "renkaansyöjä" -pullodynamoista.
Napadynamo on ainakin matkapyöräilijälle ylivoimaisesti paras ratkaisu, sitä kun ei tarvitse latailla.
Halvimmalla napadynamon lamppuineen ja vanteineen saa Biltemasta ja valoa piisaa:
http://www.biltema.fi/osteri/osteri.cgi?sivu=skriptisivut/index_kauppa.htm&linkki=27427.htm&tuote=27427
Täyteen valotehoon napadynamoissa tarvitaan noin 10 km/h nopeus, joten oikein vaikeakulkuisilla poluilla lamppu saattaa himmentyä.
Itse tilasin juuri vannesarjan tarjouksesta, jossa etuvanne on tämä:
http://www.roseversand.de/output/controller.aspx?cid=156&detail=10&detail2=13167
ja lampuksi otin tämän:
http://www.roseversand.de/output/controller.aspx?cid=156&detail=10&detail2=6977
Kokemuksesta tiedän tilaamani ja Bilteman napadynamojen tuottaman valon riittävän ruhtinaallisesti omiin tarpeisiini.
Lisänä mukanani on ainakin reissuilla ultrakevyt Petzl Zipka -otsavalaisin, josta saa riittävästi valoa pysähtyessä kartanlukuun tai vaikka renkaan paikkaukseen.
Tehokkaat led -polttimot toimivat pakkasessa ja ovat huomattavasti kestävämpiä, kuin vaikka halogen -polttimot. Nk. ultrakirkkaat ledit ovat minulle vielä liian kalliita, mutta siirryn niihin , kunhan halpenevat.
Takavalossani on ledit, jotka toimivat tosi kauan kahdella AAA -akkuparistolla, palavat ainakin 100 tuntia latauksella.
Kokemuksiahan saamassasi linkissä oli vaikka miten! Itse ainakin olen ottanut oppia tuolta.
Viime syksyyn asti ajoin minäkin työmatkat tuollaisella himmeällä Smart-tuikulla, sitten hankin lokakuussa Sigma Mirage Evo ja Evo X -setin, jossa on 5 W halogeeni ja 10 W spotti akut ja takavalo. Ei muuta yötä päiväksi mutta ajomukavuus parani kuitenkin huomattavasti ja jatkoinkin pyöräilykautta vuodenvaihteen yli, kun yleensä olen kyllästynyt joulukuuhun mennessä. Spotin käyttö jäi kokeiluasteelle, kun yleisvalolla pärjäsi pyörätiellä ja halusin pitää toista akkua aina varalla. Metsässä varmasti tarpeen sekin.
Tänä syksynä ostin vielä uudenmallisen Fenix-leditaskulampun. Pieni, elegantti ja kirkas on. Pari kertaa vasta ajellut, mutta tosi hyvin silläkin pärjäsi valaisemattomissa kohdissa tiellä.
Mitäs vikaa netistä tilaamisessa on?