Kyselisin muiden ajatuksia harkinta-ajasta ja seksisuhteista. Kuuluuko uskollisuus silloin asiaan, vai onko vapaat oikeudet? Meillä tästä erimielisyyttä ja taitaa koko harkinta-aika vesittyä sen takia...
Harkinta-aika ja uskollisuus
...
163406
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Miten harkinta-aika voisi vesittyä siihen, että toisen mielestä on oltava uskollinen ja toisen mielestä ei? Mitä tarkoitat vesittymisellä, millaista vesittymistä?
Avioeron saa nykyisin ilman perusteluita, eikös vain?
Lukeeko laissa, että harkinta-aikana saa seksisuhde olla vain puolisoon, josta eroa hakee? Jos ei sellaista ole kirjoitettu lakiin, niin silloin sitä ei ole.
Jos olet naimisissa ja sinulla on seksisuhde toiseen, niin voitko saada siitä rangaistuksen?
Ymmärtääkseni uskollisuus on ihmisen oma asia, ei lakiin kirjoitettu. Saatan olla väärässä.
Olen myös ymmärtänyt, että se hetki kun jätät avioeropaperit, olet vapaa, mutta et vielä oikeutettu solmimaan uutta liittoa ennen kuin edellinen on virallistettu.
Moni muuttaa heti pois kun laittaa eropaperit. Harkinta-ajan asuu erillään ja sitten tekee päätöksen. Harkinta-aika ei velvoita asumaan yhdessä. Edes avioliitto ei velvoita asumaan yhdessä, vai velvoittaako?
Yksi mun tuttava oli asunut monta vuotta yhdessä uuden kultansa kanssa, mutta oli edelleen naimisissa toisen kanssa. Oli vain eropaperit jääny laittamatta. Kun lapsi synty, niin isä oli virallisesti se toinen mies, kun oli sen kanssa naimisissa. On tällaisia tarinoita varmaan Suomi pullollaan.
Kuulostaa siltä, että sitä eroakaan ette ole tekemässä yhteistuumin.
Harkinta-aika on kai historiallisesti ollut tarpeen elatus- ja osituskysymysten takia aikana, jolloin naisilla ei ollut omaa ammattia ja työtä turvasnaan ja kun agraaryhteisössä se ositus kosketti koko maatilan elinkeinoa. Luulen, en tiedä.
Nykymaailmassa kai on yleinen käytäntö, että se faktinen ero elämisen tasolla otetaan ihan eri tahdissa, kuin virakllinen ero. Mua oikeastaan hämmästytti, että kysyit tuota, itse eronneena en ole koskaan edes ajatellut sitä noin. Me vaan erottiin ja ositettiin ja muutettiin erilleen. Toisen vaiheen paperit tuli kuukausia myöhemmin, kun ei ollut enää mitään tekemistä toistemme kanssa.
Mun mielestä uskollisuus loppuu siihen kun sanoo että "nyt mä oon siinä pisteessä että ero tulee, ei voi enää mitään. Sanon tän jutun irti nyt ja alan elää enimmäkseen omaa elämääni".
Oli se sitten harkinta-aikana tai sen ulkopuolella. Se harkinta-aika on lakitekninen vaatimus, ei mikään parisuhdemalli.
hakemus oli jätetty. Kun vielä muuttaa erilleen, voi ryhtyä "laastarinmetsästyksen" ilman huonoa omaatuntoa. Uuden avioliiton voi solmia kuitenkin vasta kun virallinen päätös erosta on tullut.
Eli harkinta-aikaan ei ole sisäänrakennettu mitään uskollisuusvelvoitetta.
eroa, mitä se harkinta-aika tarkoittaa. Toinen tahtoo oikeasti harkita (eli pitkittää ja saada toisen harkitsemaan?) ja toinen tahtoisi mennä jo?
Siinä on kyllä enemmän kyse juridiikasta, kuin seksuaalisesta uskolisuudesta. Sitä uskollisuutta kun ei takaa se avioliittokaan mitenkään, noin niin ku juridisessa mielessä.
Entä kun toinen on ollut uskoton, onko petetyllä osapuolella oikeus odottaa että petturi on uskollinen harkinta-ajan?
Haloo pahvi, ihminen joka aloittaa seksisuhteen harkinta-ajan aikana ei tee muuta kuin yrittää omaa pahaa oloa ja itsetuntoa parantaa.
Ei (seksi)suhteet harkintaajan puitteissa mihinkään johda eikä ne avioliittoa kaada tai pelasta. Ainoa mikä voi pelastaa avioliiton on jos molemmat erillään pystyvät käymään läpi tilanteen ja haluavat yhteistuumin vielä yrittää pelastaa avioliittonsa.
Itselläni on myös vastaava tilanne päällä.
Harkinta aika loppuu kohta puolin.Itse suren tätä tilannetta,toinen osa puoli kertoo ikävöivänsä minua, mutta kuitenkin "hakee" uutta kumppania ilmeisesti aika aktiivisestikin, mm.Treffi sivuilta... Katselin mitä olisi tarjolla treffeissä aikuiselle naiselle,ja kuinka ollakkaan oman miehen profiilihan sieltä tuli vastaan..!Itse en ole valmis uuteen suhteeseen ainakaan vielä,vaan haluaisin jatkaa avioliittoani. En aio hakea lopullista eroa, mutta ei myöskään mieheni ilmeisesti..Minusta on kyllä aika luonnollista että harkinta ajallakin "hakee" uutta suhdetta ainakin todistaakseen itselleen jotain.. Minulle harkinta aika ei ole vain juridinen asia, vaan olen ottanut sen aikana jolloin ihan tosissani mietin haluanko erota minulle rakkaaksi tulleesta ihmisestä,vai olenko valmis myöntämään omat virheeni ja sitä kautta jatkamaan avioliitoani ja tekemään omalta osaltani kaikkeni että se onnistuu.
Joo, huomaa, että huono itseilmaisu johtaa monenlaisiin vastauksiin. Eli selvennän tilannetta. Olemme läpikäyneet monia ongelmia ja tuntuu molemmista ettei kaikesta yrittämisestä (terapioita sun muita) huolimatta yhteistä säveltä oikein löydy. Nyt otin puheeksi kokeilumielessä asumuseron, jonka aikana olisi mahdollisuus punnita omia tunteitaan ja halujaan. No, mieheni mielestä aika on tarkoitettu myös sinkkuelämälle ja minusta taas ei. Eropaperit laittaisimme vireille kuitenkin taloudellisista syistä. Itsestäni tuntuu, että irtosuhteet "tauolla" veisivät pohjaa yhteiselolta jatkossa. Uskottomuuttakin suhteessa on ollut, josta jäänyt pahoja arpia. Luulisin niiden tunteiden aktivoituvan tästä tyylistä uudestaan. Vastausten perusteella nyt kuitenkin tulkitsisin, ettei muut yleensä "uskollisuutta" odota? Tai edes tätä harkinta-aikaa harkintaan juuri käytä...
En ole selvillä, enkä aio nyt surffata asiaa netistä esiin, mutta miten ne eropaperit vaikuttaa taloudellisesti? En ole semmoisesta kuullut.
Kai nää vastaukset perustuvat juuri siihen, että yleensä se eropäätös on tehty jo, kun ero pannaan vireille. Harkinta-aikaa ei käytetä harkitsemiseen. Mutta kun juuri sitä ei ole mitenkään määrätty: koko asia, se liitto ja se ero on kuitenkin kahden ihmisen sopimusasia. Ei se, onko laissa säädetty jotain aikoja, vaikuta mitenkään.
Eli se, miten harkinta-aika käytetään, on kuitenkin vain teistä kiinni, miten juuri te sovitte asian. Ihan niinkuin kaikki muukin liittoonne kuuluva.
Oletteko yhdessä käyneet suhdettanne läpi harkinnan aikana? Oliko eropäätös yhteinen? Meillä on arki monen lapsen kans todella raskas ja kumpaakin hirvittää, miten arki erossa onnistuisi. Minulla on edelleen vahva rakkas miestäni kohtaan, hänellä ei minua. Haluaa kuitenki yrittää, vaikka kumpikin on jo sisäisesti "ruvella"... Olemme yrittäneet olla lasten takia riitelemättä, mutta välillä alkaa muutaman päivän kestäviä riitoja huutoineen sun muuta. Ei ole sekään lapsille kivaa. Jos pystyisi omat tarpeet syrjään, nämäkin riidat jäisivät. Ei ole yksinkertaista elmämä...
Itse löysin uuden kumppanin asuttuamme 2kk asumuserossa ja 2 kk harkinta-ajan alusta. En missään tapauksessa olisi suostunut uskollisuuteen kun toinen haki eroa.
Ovatko tunteesi rakkautta vai tottumusta. Miehesi sanoo ettei enää rakasta eikä halua jatkaa. Mitä tekisit sellaisella miehellä? Tietty jos se on varakas... mutta muuten.
Itse ainakin haluan elää sellasen ihmisen rinnalla joka aidosti rakastaa minua ja kunnioittaa minua, ja välittää, ja jota kohtaan tunnen samoin. Välinpitämätön ukko on pahinta mitä on.
Liian usein harkinta-aika on kiristyskeino. Riidan päätteeksi "viedään paperit" eli erohakemus ja sitten se vedetään pois tai lopullista eroa ei haeta. Jonkin aikaa menee hyvin ja taas pahemman riidan päälle sama juttu. Lapsellista.
Kyllä erohakemusta tehdessä pitää olla selvillä että haluaa eron. Tietysti jotain odottamatonta voi tapahtua ja siksi harkinta--aika on ihan kohdallaan... ja niitä varten jotka jahkaa ees taas ettei tarvi 15 kertaa avioitua saman tyypin kanssa.
Jos miehes haluaa eron, niin se haluaa. Voit olla eri mieltä mutta tuskin se sua alkaa sen takia taas rakastamaan. Anna miehen mennä ja toivo että tapaat jonkun joka susta välittää.
asialla ole mitään merkitystä, jos eroa haettaessa on päätetty erota. Jos taas harkinta aika käytetään harkitsemiseen ja mahdolliseen neuvotteluun yhteisestä jatkosta en kehottaisi uusiin suhteisiin.
Mitä väliä sillä on missä kumpikaan luuhaa jos erosta on sovittu? Ei mitään. Senkus panet menemään jos mieli tekee. Tai olet panematta jos ei kiinnosta. Eikä tulevan exäsi tekemiset kuulu sulle ja toisinpäin.
Harkinta aikana ollaan virallisesti vielä avioliitossa eikä silloin sovi tehdä HUORIN. Eronnut, mutta avioitunut saman kanssa uudestaan.
jos toinen jo asuu uuden kumppanin kanssa harkinta-aikana,ilman mitään harkintaa?Asioiden selvittely siis jää hamaan tulevaisuuteen.Kyllä sekin asia vastaan tulee jollain tapaa.Sellaista elämä on.