onko 12 vuotias valmis kesätöihin?

sairaaankaunismaailma

moi!
olen 12-vuotias tyttö ja haluaisin tehdä jotain työtä. ihan pienen palkankin kanssa. tämä ei ole mikään ilmoitus "haen työtä". vaan haluaisi tietää olenko valmis johonkin työhön? (hoitamaan lapsia, eläimiä..yms?)
haluaisin saada jo pientä tienistiä muullakin tavalla kuin jollain haravoimisella :D
haluaisin olla vanhempi ja tiedän olevani todella nuori mutta hekisesti olenkin aivan muuta..(olen aina halunnut ollla lasten tai eläinten parissa vaikka olenkin itse viellä lapsi..tai ainakin melkein)

kiitos jos vastaatte! haluasin tietää pääseekö näin nuori mihinkään "oikeisiin" hommiin.?

3

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lissä näitä vanhoja

      Olet nyt valmis menemään töihin! Onnea!

    • Mooi! Olen itsekkin 12 vuotta ja haluaisin kovasti mennä kesätöihin. :D
      Mutta moni sanoo että olen liian nuori. Hyh.. :( Voi kumpa pääsisin..
      Onkohan mahdollista että pääsen puutarha myymälään tai mihin vaan?

    • Ahkera yrittäjä

      Kyllä mä oon kanssa samaa mieltä että monet jopa 12 vuotiaat ovat valmiita tekemään monenlaista kevyen vastuun työtä. Itse olen saman ikäisenä työt aloittanut ja nykyään kolmikymppisenä työnantajana huomaan monissa nuorissa vastuullisen ja ahkeran työntekijän kun pitää annetut työtehtävät simppeleinä.
      Ainut vaikeus on nuorien työntekijöiden saatavuus lain takia. Myös nuorien pitäisi rohkeasti lähteä kyselemään yrityksistä töitä koska moni yksityisyrittäjä varmasti palkkaa nuoren työhön "laittomasti" eli maksaa palkan pimeästi suoraan käteen. Itse olen myös tehnyt niin ja toimin samoin tänäkin kesänä.
      Näillä sivuilla olen huomannut työnhaun olevan turhaa koska niin moni antaa turhaa negatiivista palautetta vaikka olisi nuorelle työpaikka jaossa. Ja toinen että kovin moni etsii täältä töitä jättämättä mitään yhteystietoja. Ei kukaan tule teitä kotisohvalta hakemaan töihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      75
      1468
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      13
      987
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      892
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      91
      870
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      714
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      664
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      631
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      134
      628
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      47
      623
    10. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      71
      593
    Aihe