Sairasloman palkat??

eli loukkasin jalkani viikonloppuna ja nyt jalka paketissa, huomenna tod näk en voi mennä töihin, vaan jatkossa seuraavat muutama päivä joudun olemaan sairaslomalla.

olen tehnyt vasta 6 päivää töitä ko firmassa(rakennusapumies), ja tätä ennen vuosien työttömyys/opiskelu.

miten on, minkälaiset työttömyys- sairaslomakorvaukset voin saada?
4977
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itse asiassa, nyt olet hieman "vaikeuksissa".

Koska työsuhteesi on kestänyt alle kaksi viikkoa, ei työnantajan tarvitse maksaa sairausajan palkkaa.

Siispä, joudut hakemaan Kelalta sairauspäivärahaa. Nyt ongelma, Kelan omavastuuaika on 1 9 päivää, joten silloin et saa korvausta mistään.

Työttömyyspäivärahaa et voi saada, koska olet sairas....

Äänestä
  • kandee selvittää toi juttu, koska ainakin kun mä olin ollu työsuhteessa yhen päivän, ja sain sit 2pv sairaslomaa, ni kyl mä palkan sain. minkä pitunen työsopimus sulla on? mulla vajaa vuoden..kyllä sun pitäis palkka saada jos sulla ei oo esim. keikkatyö..kysy työnantajalta.

    Äänestä

  • nalle22 kirjoitti:

    kandee selvittää toi juttu, koska ainakin kun mä olin ollu työsuhteessa yhen päivän, ja sain sit 2pv sairaslomaa, ni kyl mä palkan sain. minkä pitunen työsopimus sulla on? mulla vajaa vuoden..kyllä sun pitäis palkka saada jos sulla ei oo esim. keikkatyö..kysy työnantajalta.

    Ala ym. teollisuus maksaa ekalta kk 50% palkasta jos oot sairaslomalla jotkut ei maksa mitään ,mut selvittää kannattaa..!

    Äänestä

  • ....staffpointin kautta siis.

    lääkäri antoi loppuviikon sairaslomaa.

    kysyin staffpointilta tästä sairausajan palkasta, ja sanoivat että koska kyseessä vapaa-ajan tapaturma niin 2:n päivän karenssi, alkaen nyt tiistaista (tiistai siis mukaan lukien), jonka jälkeen jotakin(en muista mitä tarkalleen ottaen sanoivat tämän jälkeen), mutta siihen käsitykseen jäin heidän puheistaan että jotakin korvausta olisi tulossa loppusairasloman(to ja pe) ajalta. :|

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Physicist87 kirjoitti:

eli loukkasin jalkani viikonloppuna ja nyt jalka paketissa, huomenna tod näk en voi mennä töihin, vaan jatkossa seuraavat muutama päivä joudun olemaan sairaslomalla.

olen tehnyt vasta 6 päivää töitä ko firmassa(rakennusapumies), ja tätä ennen vuosien työttömyys/opiskelu.

miten on, minkälaiset työttömyys- sairaslomakorvaukset voin saada?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu