Mummi

*särkynyt sydän*

Rakas mummini nukkui pois viime yönä.

Olen nyt 15 vuotias, enkä koskaan ennen kohdannut kuolemaa... on niin tyhjä ja raskas olo.

Mummi oli sairastellut koko viime vuoden, Altzhimerin tauti (en osaa kirjoittaa sitä). Kuukausi sitten ilmeni sisälin ja maksa syöpä.
Viime lauantaina juttelin hänen kanssaan vielä puhelimessa, kun sitten tiistaina tuli ilmoitus että on joutunut sairaalaan.

Äitini lensi kotipaikkakunnalleen Savoon oitis (asumme Helsingissä), minä sisarusten ja isän kanssa vasta lauantina, ettei olisi mennyt koulun tielle. Menimme heti mummia katsomaan, siellä se makasi sairaalan sängyssä ja oli tajuton. Hoitaja sanoi että voi ja kannattaakin puhua; kuulo- ja tuntoaistit ovat ennallansa. Minä olin noin 10 min. mummin kanssa kahden kesken ja itkin ja lauloin ja kerroin kaikenlaista ja muistelin... ja arvatkaapa vain, mummi avasi silmänsä, katsoi minua ja hänen silmistään tuli kaksi kyyneltä

9

2344

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ;((

      Voi ei, otan osaa. Olen kokenut tuon jo monta kertaa, olen myös 15 v. tyttö. Sanon yhden neuvon jolla olen selvinnyt: Kannattaa itkeä se suru nyt pois, ei saa lukittautua yksin ja sitten myöhemmin tajuaa että onhan ne kauniit muistot aina mielessä ja kaikki muu jotka muistuttaa lähimmäisistä. Koita jaksaa

      • The_69_eyes

        Mammani=Mummu kuoli pois heinäkuussa, mahasyöpään. Hän löysi äitienpäivänä patin kaulastaan, ja viisi viikkoa niin hän kuoli, onneksi nopeasti ettei hänen olisi tarvinnut kärsiä.. hän oli mulle niin tärkeä..
        asui kauan meidän talon toisessa päässä kun oli pari talo ja muutti sitten 2 vuodeksi kerrostaloon ja joutui sitten sairaalaan.. en saanut nukutuksi ainakaan kuukauteen kunnolla..


    • lumililja

      Mummini kuoli viime kesänä.Hän oli todella tärkeä minulle.Vieläkin haluaisin niin halata häntä ja jutella.Tuntuu pahalta koskaan ei enää nää.Minun mummini oli todella iäkäs.Nyt vaan muistelen kaikkea entistä.Onneksi ikävämmät asiat alkaa unohtua.Se miten huonona hän oli ja näkeminen kuolleena.Me nimittäin löydettiin hänet kuolleena.Silloinhan ei ole laitettu nätisti,siihen oli pitkä elämä päättynyt.Muistelen miten hän saattoi minua kouluun yms.Voimia sinulle!Minua auttoi,kun täältä netistä etsin kuvia kukkalaitteista.Siinä suunnitellessa kaunista laitetta ja värssyä,ei ollut ajatukset pelkästään surussa.Myös nyt todella usein olen käynyt haudalla.Kohta on nimipäivät saan viedä kynttilän lyhtyyn.Mielessäni saan rakastaa mummia yhä ja tiedän hänkin rakasti minua.

    • frog

      Veljeni kuoli 2001. Se oli rankkaa. Tuosta noin, yhtäkkiä vain. Itkimme monta päivää. Näin uniakin hänestä. Sain ensimmäisinä päivinä olla pois koulustakin. Vähitellen arki kuitenkin alkoi sujua normaaliin tapaan. Eihän siinä muukaan auttanut. Se mikä ei tapa, vahvistaa. Nyt pelkän kuitenkin äitini, mummoni ja poikaystäväni kuolemaa. He ovat hyvin tärkeitä ihmisiä minulle. Ei minulla ole muita.
      Hienoa, että kirjoitit asiasta. Se auttaa varmasti. Itke myös niin kauan kuin itkua riittää. Älä pado sisällesi. Siitä seuraa vain huonoa.

    • Jehovan todistajien

      kanssa asiasta. Heillä on sinulle todella lohdullista kerrottavaa. Toiveesi voi toteutua....

    • :(:(

      Mun mummi oli viime keväänä sairaalassa ja oli se kyllä minullekin raskasta. tiedän tunteen :(

      • Anonyymi

        åå
        KKKKKKK


    • Anonyymi

      Otan osaa suruun. T: Sivusta

    • Anonyymi

      Näitä tulee tapahtumaan, mutta koeta tsempata oma elämäsi kuntoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      590
      1434
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      43
      797
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      471
      689
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      549
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      529
    6. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      40
      505
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      494
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      490
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      151
      438
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      432
    Aihe