muistakaa tämä

Pitää muistaa että duunari tekee töitä ja saa
siitä palkan,tommoiset 8 tuntia per päivä.
Oppineet tekevät helvetisti työhön liittyvää
kotona ja saavat ison palkan.
AINOA oikea tapa laskea tuntipalkka on jakaa
brutto tehdyillä työtunneilla (myös kotona tehdyt)
miettikää sitten mikä se elämän tarkoitus olikaan?!
ELÄÄ vai TEHDÄ AINA TÖITÄ?
2421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Olet kommenttisi kanssa aivan oikeassa ja jos syystä tai toisesta työntekikjä tekee yli sen 8 tuntia, niin korvaukset toki raksuttaa nätisti, toista se on ylemmillä toimihenkilöillä:(

Äänestä

Viestissäsi oli suuria kultajyviä;elämäntarkoitus ei suinkaan ole aina olla töissä vaan jotain muuta jonka jokaisen itse pitää oivaltaa. Elää ja nauttia voi pienistäkin asioista, kaikkia arvoja ei lasketa rahalla...
Duunarin on todellakin turhaa kadehtia lukeneita sillä he ovat omalla ahkeruudellaan luoneet elämänsä ns.paremmaksi vaikka seki näennäistä juuri sen kotona tehdyn työn lisäksi ja ne jotka johtavassa asemassa ovat tavallaan "aina töissä" sillä virkoja joissa tunteja ei lasketa tai vaivoja vaan samalla palkalla edustat aina ja joka paikassa työnantajaasi.
Kaikista meistä ei ole duunareiksi tai opiskelemaan vuosikausia johonkin mistä ei ole mitään varmuutta ja velankorot juoksevat silti mutta jokainen ammatti ja työpaikka on todella tärkeä vaikkakin niistä maksetaan eri tavalla.
Työttömätkin ovat tärkeitä, he työllistävät koko joukon työtätekeviä joka kaupungissa ja kunnassa.
Oikeasti köyhiä Suomessa on todella vähän sillä köyhän omaisuus mahtuu hyvin selkäreppuun eikä kulkuneuvona ole muuta kuin omat jalat,kaikilla ei niitäkään. Käykää Intiassa tutustumassa köyhyyteen jos itse koette sitä olevanne. Siellä osa porukkaa tökkii käsillään rullalaudalla eteenpäin ilman jalkoja tai selkäreppua mutta silti elämänpalo silmissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ahmed Ahne kirjoitti:

Pitää muistaa että duunari tekee töitä ja saa
siitä palkan,tommoiset 8 tuntia per päivä.
Oppineet tekevät helvetisti työhön liittyvää
kotona ja saavat ison palkan.
AINOA oikea tapa laskea tuntipalkka on jakaa
brutto tehdyillä työtunneilla (myös kotona tehdyt)
miettikää sitten mikä se elämän tarkoitus olikaan?!
ELÄÄ vai TEHDÄ AINA TÖITÄ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu