Olen ajatellu käydä rakennekynsikoulutuksen ja tehdä siitä itselleni ainakin sivutoimisen toimen. Aloituspakkaushan kuuluu yleensä koulutuksen hintaan, mutta entäs sitten. Kaikki te, jotka asiasta jotakin tiedätte, niin kertokaahan viisaampina. Minkä hintasia ne geelit ja tipit on sitten kun niitä tukusta ostaa. Minulla kun ei ole mitään hajua hinnoista ja tukkuun ei voi marssia ostoksille tällainen tavallinen pulliainen. Eli otetaan esimerkiksi vaikka 15ml geelipurkki. Mitä sellainen kustantaa. Tietysti riippuu merkistäkin mutta osaisko joku ihana ihminen antaa edes jotakin suuntaa näille hinnoille, missä liikutaan?
Kynsituotteiden hinnat?
Alkaja
9992
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
olen käynyt 3 eri koulutusta,kenenkään koulutushintaan EI KUULUNUT aloituspaketti,vaan aloituspaketti on yleensä hieman edullisempi koulutukseen osallistujille.
eli koulutushinta erikseen ja aloituspaketti erikseen.Joten aloituskustannukset ovat suht korkeat.
Geelien hinnat vaihtelee merkeittäin,itselläni halvin geeliprk 15ml maksaa n.23€,kallein 50€,ja kyseessä on kirkas perusgeeli.Kaikki geelit erihintaisia(värilliset,sculpturet,sealant jne.)
Itse tilaan yleensä 25ml tai 50ml purkkeja,joilloin esim.25ml hinta on 70-100€ välillä.on jopa yksi joka maksaa yli 200€.kustannukset on suht koht isot joten jos aloitat niin ota kunnon hinta kynsistä joita teet jotta saat kulut kuitattua!
Kiitos näistä viesteistä. Halpa ja hyvä eivät todellakaan kuulu samaan lauseeseen, mutta edullinen ja hyvä voivat jo kuuluakin. Olen ajatellutkin, että esim. samalta tehtaalta tulevan tavaran luulisi olevan kutakuinkin samaa. Viimekädessä siinä sitten maksaa merkki. Tietysti siinäkin on omat hyvä puolensa, merkit mainostavat ja monet uskovat jonkun merkin ylivoimaisuuteen.
Todellakin, kynsiä ei kannata hinnoitella liian halvoiksi. Sitäkin nykyään välillä näkee. Kun ottaa huomioon paljon aikaa kynsien tekemiseen menee, niin 50€ kynsisä on aika vähän. Toisaalta kova kilpailu ehkä pakottaa monia painamaan hintoja alas. Kuitenkin rakennekynsiä käyttävät valitsevat paikan, jossa saa kestävät ja hyvät kynnet.
Käyttääkö kukaan muuten tai myöntääkö kukaan käyttävänsä tuon yhden linkin saksalaista merkkiä? Sehän oli siis aika edullinen, mutta onko se hyvä käytössä?
"...samalta tehtaalta tulevan tavaran luulisi olevan kutakuinkin samaa..."
Juuri näin! Isot tehtaat rapakon molemmin puolin tuottavat isolla volyymilla samaa tavaraa myytäväksi monella eri tuotemerkillä, esimerkiksi tälläkin foorumilla kovasti mainostettu Kauneuden Paratiisi tai Suomen määrällinen markkinajohtaja LCN. Ne kuitenkin vain seuraavat todellisia tuotekehittäjiä, kynsiteknikoiden johtamia merkkejä, joilla on oma tuotekehitys ja omat tuotantolaitokset: esimerkiksi maailman markkinajohtaja CND (=Creative Nail Design) ja todellisella intohimolla kauniisiin kynsiin ja niiden ammattimaiseen tekemiseen kehitetty Entity.
^Sinulle "mieti nyt itse". Sinä varmaan ostat HK:n kinkkuleikkelettä mieluummin kuin Pirkkaa, koska HK:n on laadukkaampaa. Hör och häpna, ne todellakin tulevat samalta linjalta ja ovat samaa kamaa! Kyllä se HK:kin suhtautuu makkaraan intohimolla, Pirkka myy samaa vain vähän halvemmalla.
Jos elintarviketeollisuus tekee näin, niin miksei sitten kauneudenpuolella voitaisi tehdä samoin?
Nyt täytyy myöntä, että en todellakaan suhtaudu tähän kynsiasiaan noin intohimoisesti. Olen ajatellut tästä itselleni sivutoimista bisnestä, juu, ja ihan harrastuspohjalta olen liikkeellä. Minulla on ihan oikea ammatikin jo olemassa ja siitä en aio luopua. Kannatan teoreettista koulutusta ja työssäoppimista. Ja samoin aion tehdä kynsien kanssa.
Kauneuden Paratiisi ostaa tuotteet tehtaalta, jolla on oma tuotekehitys, ja koska tehdas toimii EU alueella, sen on oltava direktiivien mukainen tuotekehittelyn alusta lukien ja sekä kehittelyä, tutkimusmenetelmiä että tuotteiden turvallisuutta valvotaan alusta pitäen.
Kosmetiikkaa ja kemikaaleja koskevat direktiivit ratifioidaan Suomessa siinä muodossaan.
Itseasiassa Kauneuden Paratiisin geelit ovat viimeisintä tuotekehittelyä mitä markkinoilla tällähetkellä Suomessa on. Geelit saivat rekisteröinnin eli myyntiluvan ETA alueella viime keväänä.
Tämä on myöskin minun kriteerini, miksi olen halunnut tuoda markkinoille tämän tuotesarjan. EU direktiivit yltävät myös tuotekehittelyyn ja tutkimus menetelmiin.
"^Sinulle "mieti nyt itse". Sinä varmaan ostat HK:n kinkkuleikkelettä mieluummin kuin Pirkkaa, koska HK:n on laadukkaampaa. Hör och häpna, ne todellakin tulevat samalta linjalta ja ovat samaa kamaa! Kyllä se HK:kin suhtautuu makkaraan intohimolla, Pirkka myy samaa vain vähän halvemmalla."
En ilmeisesti saanut pointtiani perille..? Siis suuri osa rakennekynsituotteista todellakin tulevat samalta linjalta ja ovat "samaa kamaa", parhaat 'merkit' vaan eivät tyydy tähän ollakseen edelläkävijöitä; hei oikeesti, jonkunhan se tuotekehittely on tehtävä, jotta muilla olisi jotain mitä seurata! Ja jos saan luvan nussia pilkkuja .. niin .. Pirkka on mahdollisimman huono esimerkki tähän: Pirkka-tuotteiden edullisuus perustuu markkinointikustannusten keskittämiseen ja suuriin ostosopimuksiin; vastaavanlaisia keskittymiä ei Suomessa (tai missään muuallakaan?) kynsialalla ole.
Uskon, että nämä Eurooppalaiset tehtaat todella panostavat laatuun, EU:n myötä ei muutakaan voi. Mutta tekeehän tämä tehdas varmman muitakin merkkejä kuin KP? Ja tämähän on siis yleinen käytäntö. Itse ainakin aion valita sarjan, joka on EU lakien ja asetusten mukainen, ettei tule hankaluuksia.
ei tuo nyt tarkoita että geelit olisi viimeisintä huutoa jos tuote vasta keväällä läpäisi testejä ja sai siitä myyntiluvan... Ehkä geeleissä oli niin paljon puutteita että se vasta keväällä sai myyntiluvan? Pitkät perinteet omaava tehdas tuskin tarvitsee kovin pitkään tapella myyntilupien kanssa... Mene & Tiedä...
Sieltähän sitä saa tilata tehtaalta kuka vaan Y-tunnuksella päniköissä.