Mitähän mahtavat amk pohjalta kouluttautuneet tienata rakennustekniikan alalla valmistuttuaan?
Rakennusinsinööri?
kouluun
31129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vaimon veli sai heti vakituinen paikka ja 2300€kk. Sitten 6kk myöhemmin sai palkka korotus eli se nyt saa 2500€.
Riippuu paljon työpaikasta ja kaupungista ja niin monesta muustakin asiasta. Valmistuvien inssien kannattais kilpailuttaa firmoja ja vaati kovempaa liksaa jotta palkat saataisiin nousemaan, koska alalla on ja tulee olemaan tulevaisuudessa entistä kovempi työvoimapula. Suuret ikäluokat jäävät eläkkeelle ja heistäkin moni on töissä rak-inssinä/rak-mestarina.
Miettikää...
Itse valmistuin 1,5 vuotta sitten ja todella hyvällä säkällä pääsin hyvään paikkaan, joskin työ vaati mm. vakituisen muuttamisen toiselle paikkakunnalle. Yleisesti ottaen valmistuvilla palkka on mielestäni huono, ottaen huomioon yleisen työtilanteen ja kysynnän. Pätevistä tekijöistä on rakennusalalla todella kova kysyntä mutta palkat lähtee sekä suun.toimistossa että kentällä siitä parista tonnista, monilla samaan aikaan valmistuneilla kavereillani ei käytännössä juurikaan enempää.
Mutta sikäli rakennusala on kiitollinen että jos jaksaa panostaa / kehittää omaa ammattitaitoaan urakehitys voi olla todella hyvää. Kannattaa olla varpaillaan ja vaihtaa työpaikkaa eikä jämähtää paikoilleen, pyytää aina parempaa palkkaa ja tehtäviä, tämänhetkinen tilanne kyllä antaa hyvät mahdollisuudet siihen. Päteville ja motivoituneille on aika mukavat työnäkymät tälläkin hetkellä. Kolmenkympin jälkeen voit olla todella kovassa asemassa työmarkkinoilla jos tiedät olevasi pätevä siinä mitä teet ja sinulla on esim. viitisen vuotta työkokemusta. Paljon on itsestä kiinni.