Minulla on vahva ajatus aloittaa ensi keväänä työmatkapyöräily. Mutta kun matkaa on yhteensuuntaan yli 20 kilometriä...
Hyvä pyörä ja asu on jo. Kengät puuttuu ja vähän rohkeutta:
Montako työmatkakilometriä Sinä pyöräilet päivässä?
montako kilsaa poljet työmatkalla
15
1938
Vastaukset
- Seco de Lirium
oli 15 kilsaa yhteen suuuntaan. Menin aina kesäisin fillarilla kun ei satanut. Nyt kun on enää 3 kilsaa menen autolla. :P
Ei ole varmastikkaan mikään ongelma tuo matka, varsinkaan jos et joka päivä polje. - pyörätiellä
Aiempi työmatkani oli 15 km suuntaansa, nyt 8. Poljen sen joka päivä niin kauan kun ei ole jäistä tai valoja tarvitsee kumpaankin suuntaan. Kotiin päin tulen yleensä vielä pidemmän kautta, jolloin viikossa tulee ainakin kahtena päivänä yli 40 kilometriä yhteensä. Tekee viikossa vieläkin jonkin 140 km/viikko. Töissä on kavereita, jotka ajavat joka päivä noin 25 km suuntaansa, myös talvella. Sekin menee hyvillä varusteilla ja asenteella.
Itselläni rajaksi tulee täällä pääkaupunkiseudulla se, että en uskalla ajaa umpipimeässä mutkaisia puskapyöräteitä. Siellä tulee näitä "pro"-ajajia ihan reikäpäisesti ilman valoja vastaan. Pidän itsestäni liian paljon asettuakseni varsin yliajettavaksi. Siksi olen pimeimmät ajat vuodesta ajamatta. - nainen trikoissa
poljen 18km työmatkan 3-5kertaa viikossa, syy miksi en joka päivä kun vien välillä lapset tarhaan niin sillon en voi polkea, mutta joka päiväkin työmatkan ajo onnistuu. Viikko kilometrejä tulee siis 100-180, muu pyöräily päälle.Tänä kesänä kilometrejä tuli 2600km. Eli kyllä sä selviät työmatkoista pyörällä, mä oon entinen sohvaperuna, mut oli pakko alkaa pudottaan kiloja ja kerään kuntoa... molemmat onnistu!!! Se liikunnan ilo... toivottavasti jäät myös koukkuun!!!
- Erto
töihin tullessani käyn yleensä uimassa. Matkaa kertyy 10-15 , jonka pyöräilen 2 osassa(kotoa uimaan, uimasta-töihin). Töistä päästyäni ( reilu 10 km) aikaa menee n.35 min
- Haaveissa
Kiitos vastauksista. Enään ei hirvitä niin paljoa, kun joku jo polkee 50 km päivässä kesät talvet.
Täällä pääkaupunkiseudulla voisi kesäpyöräilyn aloittaa huhtikuussa pääsiäisen aikaan ja jatkaa ihan niin pitkään kuin säät sallii. Viime syksynä olisi voinut pyöräillä vielä joulukuussakin.
Toivottavasti jään koukkuun. Nuorena opiskelijaflikkana poljin kouluun ja kotiin ja iltavuoroon ja sieltä yöllä kotiin. Matkaa kertyi päivässä reilut 20 kilometriä. Puhumattakaan kunnon kohonemisesta.
Nyt työmatka vie julkisella liikenteellä 1h 15min - 2h yhteen suuntaan. Tuon ajan kulutan nukkuen tai lukien. Mutta hyödyllisempää olisi liikkua ja pyöräily olisi parasta liikuntaa varsinkin kun töissä joutuu koko ajan kävelemään -ravintolatyö.
Jos olis oma auto, niin matkat veisivät 35 minuuttia suuntaansa. Mutta omassa autossa ei voi nukkua eikä lukea ja kuntokaan ei kasva. Eikä hermot lepää.
- Pk-seudulla
Poljen 16 kilometriä suuntaansa eli 32 yhteensä pari kertaa viikossa, kunhan taas saisi tämän nuhan pois.
Pisin mitä yksi työkaveri polki, oli 70 kilometriä suuntaansa. Ajoi joka päivä toiseen suuntaan kesällä.- alkup.tuna
nyt sellanen 8 km ja jopolla tuo tulee "gruisailtua".
- jts
työmatkani 12 km yhteen suuntaan 3-4 kertaa viikossa. Aloitin huhtikuussa ja poljen niin kauan kuin kelit sallii ts. kun tulee lumi ja pakkaset. Talvipyöräilyä en harrasta. Työmatkan yhteyteen on hyvä yhdistää vähän pitempääkin lenkkiä niin ei tarvi lähteä sitten erikseen lenkille. Tähän mennessä kertynyt n. 2500 km lenkkikilometrit mukaan luettuna. Välillä poljen kilpurilla ja välillä hybridillä.
- Hikoileva
Ongelmaksi muodostuu pukeutuminen, muuten polkisin töihin vaikka joka päivä.
Olen siis nainen, hiukset on pitkät ja ainakin silmät pitää aamuisin meikata esiin. Töissä ei ole suihkua eikä mitään pukuhuoneen tapaistakaan ja teen työtä, jossa pitäisi olla huoliteltu.
Jos tulen pyörällä töihin, on pää ihan märkä, samoin paita. Kesällä pukeutuminen oli yksinkertaisempaa lämmön takia, mutta nyt ilmojen kylmettyä en enää keksi mitä laittaa päälle. Pyörässä on pieni kori, mutta siinä matkaa käsilaukkuni, johon taas ei mitään extra vaatekertaa mahdu. - 3-vuorolainen
Työmatkani on lyhyintä reittiä 16km. Mutta riippuen menenkö klo06:00 töihin vai klo14:00 tai klo22:00 on vaihtoehtoreittejä jotka vaihtelee 16->20:een kilometriin.
Aamuvuoroon mennessä toi 16km on mieluisin, mut iltapäivällä saatan heittää parin tunnin lenkin.
Kun taas yövuoron jälkeen nukkumatti vetää lyijyä pyörän perässä.
Poljin yhden talven työmatkat, pitäen -15ast. pakkasrajana, pelkäen paleltumisvammoja ja hengitytietulehduksia.
Vakaa aikomukseni onkin polkea tulevana talvena töihin, mutta se pakkasraja on nyt fiilis pojalla. - poljen
Mulla noin 4 km yhteen suuntaan ja poljen ympäri vuoden.
Mitä varustuksia te käytätte? Mitä mieltä kypärästä?
Onko teille sattunut jotain? - Henki Hieveri
Mutta vaihtelee.
- ajelin
työmatkaa 41 km sivu eli vähintään 82 km päivä. Kesällä tuli ajettua lähes joka päivä, syksyisin 2-4 päivänä, talvella jos pakkasta oli alle 5 astetta ja muuten hyvä keli ! Tietysti sitten viikonloppulenkit päälle 100-200 km ! Nyt vanhana ei jaksa nousta niin aikaisin, mukavuudenhalu on voittanut !
- kyllä se o niin
että jos o tämmöne nuormieäs jolla on kiire emännä luo niin eipä sitä viiti poljeksia ku hyvillä keleillä se 10km ja sillon ku emäntä ei oota kotona.
ehkä myöhemmin ku ei oo niin mitään tekemistä niin voi miettii. lisäksi riippuu tietenki onko mäkiä ja aukeaa ett hirvee vastatuuli. toisaalta sade ei haitta jos on kamat. paitsi lumituisku auramattomine teineen. ja liikennevalot ym hidastukset ylitykset ja paikat jossa vaara renkaan puhjeta. - vastatuuli, ylämäki
Ei se matka, vaan ylämäet! Jos saat reitin kulkemaan suht. tasaista maastoa tuo matkasi on vielä poljettavissa. Mutta ylärajoilla mennään. Puhumattakan talvesta, pimeästä, liukkaasta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1073215GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431177- 831152
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja531092Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351032- 67878
- 45867
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39862- 53857
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24851