millainen kaveruus ok?

Jos seurustelukumppaninne tutustuu johonkin mukavaan vastakkaisen sukupuolen edustajaan, niin millainen tutustuminen/kanssakäynti on sopivaa? Sopivatko esim. kahdenkeskiset tapailut ollenkaan?

Itse en halua poikaystäväni tapailevan uutta kivaa työkaveriaan muuten kuin työn merkeissä tai minun kanssani. Minusta se, että he viettäisivät kaksin iltaa baarissa tuntuisi oudolta..olenko liian mustasukkainen? Niin ja se nainen on siis ihan nätti, nuori ja vapaa...grrr. Poikaystäväni sanoo, että ovat vain kavereita, ja hän ei ole mikään pelimies. Ei ole koskaan (tätä ennen) antanut aihetta mustasukkaisuuteen.
101371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei tuossa mitään ongelmaa ole. Olet liian mustasukkainen.

Äänestä

Mielestäni,jos haluawat tapailla työn ulkopuolella,miksi et itse olisi mukana?Luulenpa,että jos annat tilanteen `luisua`,olet pian ex-tyttöystäwä.

Äänestä
  • Ei toimisi meillä. En hyväksyisi.

    Itse naisena ja muutaman kerran pettyneenä näihin "nais-mies-kaveruuksiin" tiedän, että ennen pitkää jompikumpi(ja aika usein se ON mies) haluu jotain enemmän..

    Ei siis ainakaan mun miehen kannata moisia alkaa edes haaveilla!

    En itsekään kaipaa nyt vakituisessa suhteessa MIESKAVERIA-- minullahan on jo sellainen. Ja mitä parhain! : ))

    Äänestä

On itsellänikin naiskavereita, ja tyttöystävälläni mieskavereita, esim. jotain ala-astekoulukavereita tai nykyisiä opiskelukavereita... jotkut on varattuja, jotkut sinkkuja. Joskus käydään kahvilla, joskus lounaalla, joskus baarissa, mutta tosin vähän harvemmin kahdestaan, yleensä siis muitakin kavereita mukana.

En ymmärrä mikä siinä voi olla ongelma. Jos seurustelukumppanisi haluaa olla jonkun toisen kanssa mielummin kuin sinun, niin et sinä voi häntä estää esimerkiksi kieltämällä tapaamiset vastakkaista sukupuolta olevien kavereiden kanssa. Itseasiassa toisen elämän rajoittaminen on tehokkain keino etäännyttää häntä sinusta.

Kannattaa vaan puhua tästä ihan suoraan ja rehellisesti. Kerro miehellesi mitä tunnet. Etteköhän saa jonkin ratkaisun, että voitte olla molemmat hyvin ja turvallisin mielin. Poikaystäväsi vaikuttaa ainakin rehdille tyypille, ja jos hän ei ole ennen antanut aihetta mustasukkaisuuteen, niin tuskin hän tahalleen sitä nytkään antaa. Mutta hän ei välttämättä tiedä/ymmärrä tunteitasi jos ette ole niistä puhuneet.

Äänestä

Pahalta näyttää.Vain ajan kysymys milloin pettää jos kahdestaan menevät.Mutta en neuvoisi "estämäänkään".Jos voisit kehottaa miettimään ihan rehellisesti mitä kyseiseltä naiselta haluaa.

Äänestä

Mun mielestä sun tilanteessa kaveruus on ok, ja voit antaa miehesi viettää aikaa työkaverinsa kanssa myös työpaikan ulkopuolella, vaikka nainen onkin sinkku. Itselläni ja miehelläni on useita toisensukupuolen edustajia kavereina ja vietämme aikaa kavereidemme kanssa myös ilman toisiamme. On mukavaa saada välillä jutella tai viettää aikaa muidenkin miespuolisten kanssa kuin oman miehen.

Mikäli kiellät ja tottakai nainen saa tietää asiasta vaikutat aika lapselliselta ja mustasukkaiselta ja huonoimmassa tapauksessa karkotat miestäsi itsestäsi vain kauemmaksi, ja häntä kiinnostaa vain enemmän tapata nainen, kun se on ns. kiellettyä.

Ja toivot tietysti miehesi olevan tyytyväinen ja onnellinen, kun rakastat häntä, niin ehkä tämä työkaverin kanssa oleminen saa hänet vielä onnellisemmaksi, kun hän tietää että luotat häneen. Kannattaa tietysti keskustella miehesi kanssa yleensäkin naisten ja miesten välisestä ystävyydestä, katsoa että teillä on kaveruudella samanlaiset pelisäännöt ja miettiä kaveruuden mahdolliset uhat (kuten jommankumman osapuolen ihastuminen toiseen).

Tämä siis minun mielipiteeni.

Äänestä
  • Ei minua häiritse se, jos hän tapaa joitakin naisia, jotka on tuntenut ennen minua. Ala-astekaverit ja sellaiset ovat ok. Jotenkin ajattelen, että ei hän minua olisi ottanut, jos olisi jonkun heistä halunnut. Ja kyllä minullakin on miespuolisia opiskelukavereita ja työkavereita, ja tiedän, ettei siinä välttämättä ole mitään huolestuttavaa.

    Mutta en itse osaa kuvitella, että alkaisin yhtäkkiä viihtyä todella hyvin jonkun uuden miehen kanssa, joka olisi vielä saatavilla ja ihan potentiaali kumppani, ilman että olisin ihastunut.

    Ja olen vähän kyyninen. Kauniit sanat ja keskustelut eivät aina auta, voidaanhan me keskustella pelisäännöistä, mutta ei se muuta siitä, että miehen ja naisen välillä on ensisijaisesti yhdenlainen suhde.

    Mutta päätin sitten, että menköön. Eivät ne minun kieltoni mitään auta, vaikka tuohoon naiseen ihastuisi/olisi ihastunut.

    Äänestä

  • merkitön kirjoitti:

    Ei minua häiritse se, jos hän tapaa joitakin naisia, jotka on tuntenut ennen minua. Ala-astekaverit ja sellaiset ovat ok. Jotenkin ajattelen, että ei hän minua olisi ottanut, jos olisi jonkun heistä halunnut. Ja kyllä minullakin on miespuolisia opiskelukavereita ja työkavereita, ja tiedän, ettei siinä välttämättä ole mitään huolestuttavaa.

    Mutta en itse osaa kuvitella, että alkaisin yhtäkkiä viihtyä todella hyvin jonkun uuden miehen kanssa, joka olisi vielä saatavilla ja ihan potentiaali kumppani, ilman että olisin ihastunut.

    Ja olen vähän kyyninen. Kauniit sanat ja keskustelut eivät aina auta, voidaanhan me keskustella pelisäännöistä, mutta ei se muuta siitä, että miehen ja naisen välillä on ensisijaisesti yhdenlainen suhde.

    Mutta päätin sitten, että menköön. Eivät ne minun kieltoni mitään auta, vaikka tuohoon naiseen ihastuisi/olisi ihastunut.

    Onnistuisi muuten mutta naisen aviomies alkoi skitsoilemaan vaimonsa kahvittelusta.

    Nyt avioliitto rakoilee kuulemma ihan syyttä mustasukkaisuuden takia

    Äänestä

Ihminen, mies tai nainen, voi todellakin Pitää toisesta ihmisestä, miehestä tai naisesta, persoonana ja nauttia hänen seurastaan ilman halua suhteeseen tai seksiin. Ihan totta. Ihmiset on sillä tavalla hassuja, ne voivat pitää toisistaan ilman halua paritella. Eikö ole kummallista?

***

Äänestä

"uutta kivaa työkaveriaan"

Jos ajatellaan riskitekijöitä, niin tämä tapaus kuulostaa kyllä melkein pahimmalta mahdolliselta.

Jos nainen on:

* Nätti (nätimpi kuin sinä)
* Nuori (nuorempi kuin sinä)
* Vapaa
(* JA jos se "pitää" sun mmeihestä, niin auts)

Eli tuollainen nainen laitetaan miehen kanssa viihteelle.. kahdestaan... sitten vähän päälle alkoholia... ehkä joku riita kotona ja tämä toistuu vaikka kerran viikossa / kuussa.... Kauankko siinä menee ennenkuin napsahtaa. Hieman epäilyttää myös jos he ovat työkavereita, niin eikö he sitten liiku porukalla viihteellä - tuo kaksin epäilyttää hieman.

Ainahan vastakkaiset sukupuolet voi olla "vain kavereita", mutta pidän sitä pitkällä tähtäimellä hyvin epätodennäkäisenä. Kanntaa ajatella jos toinen ei oleisi varattu, mitä sitten tapahtuisi.... Se tarkoitta monesti sitä, mitä loppujenlopuksi tulee tapahtumaan sitten jossain pikkujouluissa tms.

Se että kumppani sanoo että ovat vain kvareita... Noh sen lauseen kuulee molemmissa tapauksissa, silloin kun se on totta ja silloin kun se ei ole totta :-)

Vaikka mies ei olekkaan "pelimies", niin kannattaa myös huomioida se että moni olis ns pelimies jos voisi (rahkeet riittäisivät)... ainakin nuoruudessaan. Eli se että toinen kauniimpi nainen kiinnittää häneen huomiota voi olla hyvinkin riskialtista ja saa tuntemaan ja miettimään asioita mitä ei ehkä voisi kuvitellakkaan miettivänsä....

Riskit on aina riskejä ja jos mustasukkaisuudelle ylipäätänsä on jotain "oikeutusta", niin minun mielstä tässä se on kyllä aiheellista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


merkitön kirjoitti:

Jos seurustelukumppaninne tutustuu johonkin mukavaan vastakkaisen sukupuolen edustajaan, niin millainen tutustuminen/kanssakäynti on sopivaa? Sopivatko esim. kahdenkeskiset tapailut ollenkaan?

Itse en halua poikaystäväni tapailevan uutta kivaa työkaveriaan muuten kuin työn merkeissä tai minun kanssani. Minusta se, että he viettäisivät kaksin iltaa baarissa tuntuisi oudolta..olenko liian mustasukkainen? Niin ja se nainen on siis ihan nätti, nuori ja vapaa...grrr. Poikaystäväni sanoo, että ovat vain kavereita, ja hän ei ole mikään pelimies. Ei ole koskaan (tätä ennen) antanut aihetta mustasukkaisuuteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu