Aliupseerin palkka

Spol

Vartioaliupseerin eli tutummin sotilaspoliisin tienat vuodessa aika tasan 40000€

12

7093

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rotta10

      Miten helvetissä yliluutnantti tienaa max.n.30 000 euroa vuodessa ja kirjoitustaidoton spode 40 000?
      Taidat nähdä halluja, ukko!

      • spolde myös

        Niin se vaan menee. Ammattitaidon mukaan palkka maksetaan, ei sotilasarvon nykyään. Spollareilla vuorotyö, kovat lisät ja keskimäärin majurin palkka.


      • spol
        spolde myös kirjoitti:

        Niin se vaan menee. Ammattitaidon mukaan palkka maksetaan, ei sotilasarvon nykyään. Spollareilla vuorotyö, kovat lisät ja keskimäärin majurin palkka.

        Yliluutnanteille vois sanoa että itteppä oletta uran valinnu....


      • majureitten
        spolde myös kirjoitti:

        Niin se vaan menee. Ammattitaidon mukaan palkka maksetaan, ei sotilasarvon nykyään. Spollareilla vuorotyö, kovat lisät ja keskimäärin majurin palkka.

        palkoista. http://www.upseeriliitto.fi/files/49/palkkataulukko.pdf
        Puolustusvoimissa on jo muutama vuosi maksettu tehtävän vaativuuden mukaista palkkaa. Majurin sotilasarvolla tehtävät löytyvät JSA-vaatiluokista 13-15. Pistetään nyt vertailun vuoksi ne ammattialiupseereittenkin palkat tänne. http://www.soal.fi/tietopankki/index.php?group=00000331&mag_nr=5
        Vartioston ammattialiupseereitten tehtävät löytyvät SAH-vaatiluokista 3-6. En jaksa edes laskea kuinka monta ilta-, yö-, lauantai- tai pyhätuntia pitää tehdä, että PV:n naurettavilla lisillä ammattialiupseeri saa saman palkan kuin "majuri" tehdessään normaalia kahdeksasta-viiteen työpäivää maanantaista perjantaihin. Yliluutnantin urasta jonkun verran. Onko ura sitä, että tekee melkein samaa työtä melkein samalla palkalla koko työssäoloajan, vai sitä että aloittaa joukkueen kouluttajana (JSA-8), ylenee noin viidessä vuodessa komppanian päälliköksi (JSA-12), noin 10 vuotta valmistumisesta virkaurakurssi ja taas sinua muistetaan vaativammalla tehtävällä ja paremmalla palkalla.


      • tittelitkin
        spolde myös kirjoitti:

        Niin se vaan menee. Ammattitaidon mukaan palkka maksetaan, ei sotilasarvon nykyään. Spollareilla vuorotyö, kovat lisät ja keskimäärin majurin palkka.

        kertoo kummassa perheessä juodaan kahvit konjakilla ja kummassa perheessä syödään Jalostajan hernekeitot. Upseeri>>>aliupseeri, Majuri>>>alikersantti


    • spedespede

      Voitko vähän selventää, että mistä tämä palkka muodostuu? Löysin nimittäin just avoimen spol-aliupseerin paikan ja harkitsen sen hakemista. Ilmoituksessa luvattiin alkupalkaksi 1800 euroa/kk. Onko paljon vkonloppu hommia? Osallistuuko vartiopäällikkö leireille? mitä?

    • sdhemd tryu,8

      Liikaa maksetu moisesta idiootin virasta.Ei ne anakaan enää palkkakuopassa ole.

    • polle1

      Tänä päivänä vuositulot rivi spollella (minulla) n. 55000

      • spollet on neroja

        Olet palkkakuopassa.Kyllähän rivispolle pääsee helposti 350000 euron vuosituloihin.Ryhdistäydy rivispolle.Asento,taakse poistu.Spolle riviin järjesty.Spolle.asento,,olalle vie.Spolle ,taakse poistu .Sellaista kivaa spollella.


      • polle1

        Katteellinenkos se sielä huutellee. Ei ole tarttenut taakse poistua kuin varusmies aikana.


    • Anonyymi

      hyvänen aika 40k

    • Anonyymi

      riski ja halu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      112
      2546
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      2221
    3. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      63
      1732
    4. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      56
      1727
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      164
      1651
    6. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      158
      1526
    7. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1516
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      118
      1280
    9. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1216
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      27
      1207
    Aihe